Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage

Rasmus Ankersen kalder det et voldsomt skridt af FC København at fyre Ståle Solbakken. Han går ud fra, at beslutningen er velovervejet.



Mere end to uger er gået, siden FC København fyrede Ståle Solbakken, og det største chok har lagt sig, men det er fortsat underligt at se et FCK-mandskab uden den skaldede nordmand på sidelinjen. 420 gange har han stået der og guidet sit hold i Superligaen.

Nu er tjansen overladt til Hjalte Bo Nørregaard, mens FCK-ledelsen med William Kvist i front er på jagt efter en ny cheftræner.

Det er en proces, der iagttages med spænding i hele fodbold-Danmark, og det gælder også i Ikast/Herning-området, hvor FC Midtjylland naturligvis har noteret sig udviklingen hos konkurrenten.

Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League

Bestyrelsesformand Rasmus Ankersen blev overrasket, da han noterede sig, at FC København havde smidt Ståle Solbakken på porten.

– Der er ingen tvivl om, at FC Københavns resultater har peget i den forkerte retning et stykke tid, men spørgsmålet er jo, om det er trænerens skyld? Eller hvad er det egentligt, der er galt? I både Brentford og FC Midtjylland har vi selv prøvet at have dårligere resultater over en periode, og når stormen blæser og følelserne går højt, kan man meget let komme til at fejllæse årsagen til de dårlige resultater, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.

– Man kan kun gå ud fra, at FC København har lavet en grundig analyse, for det er et voldsomt skridt at afskedige den ubestridt mest succesfulde træner i Danmark over de sidste 15 år. Om jeg synes, det er rigtigt eller forkert, er nok bedst, at jeg holder for mig selv, for det er ikke min butik.

Læs også:Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering

Han betragter stadig FC København som en rival i guldkampen.

– Man kan liste FC Københavns idealopstilling op, og så vil man se, at det er et virkelig stærkt hold. Selvfølgelig er de en mesterskabskandidat, uanset hvilken træner de har, lyder det fra Rasmus Ankersen.

Både FC Midtjylland og FC København vandt i weekenden flotte sejre på udebane over henholdsvis Brøndby IF og AGF, og der er nu seks points afstand mellem de to forhåndsfavoritter.

De to klubber møder hinanden første gang i denne sæson den 8. november på MCH Arena. 

Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Ecuador – Curacao

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Zanka ville spille gratis for FC København

USA – Australien

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Tæt på at købe FC København-spiller

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen