Mere end to uger er gået, siden FC København fyrede Ståle Solbakken, og det største chok har lagt sig, men det er fortsat underligt at se et FCK-mandskab uden den skaldede nordmand på sidelinjen. 420 gange har han stået der og guidet sit hold i Superligaen.
Nu er tjansen overladt til Hjalte Bo Nørregaard, mens FCK-ledelsen med William Kvist i front er på jagt efter en ny cheftræner.
Det er en proces, der iagttages med spænding i hele fodbold-Danmark, og det gælder også i Ikast/Herning-området, hvor FC Midtjylland naturligvis har noteret sig udviklingen hos konkurrenten.
Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League
Bestyrelsesformand Rasmus Ankersen blev overrasket, da han noterede sig, at FC København havde smidt Ståle Solbakken på porten.
– Der er ingen tvivl om, at FC Københavns resultater har peget i den forkerte retning et stykke tid, men spørgsmålet er jo, om det er trænerens skyld? Eller hvad er det egentligt, der er galt? I både Brentford og FC Midtjylland har vi selv prøvet at have dårligere resultater over en periode, og når stormen blæser og følelserne går højt, kan man meget let komme til at fejllæse årsagen til de dårlige resultater, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.
– Man kan kun gå ud fra, at FC København har lavet en grundig analyse, for det er et voldsomt skridt at afskedige den ubestridt mest succesfulde træner i Danmark over de sidste 15 år. Om jeg synes, det er rigtigt eller forkert, er nok bedst, at jeg holder for mig selv, for det er ikke min butik.
Læs også:Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering
Han betragter stadig FC København som en rival i guldkampen.
– Man kan liste FC Københavns idealopstilling op, og så vil man se, at det er et virkelig stærkt hold. Selvfølgelig er de en mesterskabskandidat, uanset hvilken træner de har, lyder det fra Rasmus Ankersen.
Både FC Midtjylland og FC København vandt i weekenden flotte sejre på udebane over henholdsvis Brøndby IF og AGF, og der er nu seks points afstand mellem de to forhåndsfavoritter.
De to klubber møder hinanden første gang i denne sæson den 8. november på MCH Arena.
Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Klar for FC København
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Smadrer transferrekord
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Snød FC København for keeper
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT
