Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage

Rasmus Ankersen kalder det et voldsomt skridt af FC København at fyre Ståle Solbakken. Han går ud fra, at beslutningen er velovervejet.



Mere end to uger er gået, siden FC København fyrede Ståle Solbakken, og det største chok har lagt sig, men det er fortsat underligt at se et FCK-mandskab uden den skaldede nordmand på sidelinjen. 420 gange har han stået der og guidet sit hold i Superligaen.

Nu er tjansen overladt til Hjalte Bo Nørregaard, mens FCK-ledelsen med William Kvist i front er på jagt efter en ny cheftræner.

Det er en proces, der iagttages med spænding i hele fodbold-Danmark, og det gælder også i Ikast/Herning-området, hvor FC Midtjylland naturligvis har noteret sig udviklingen hos konkurrenten.

Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League

Bestyrelsesformand Rasmus Ankersen blev overrasket, da han noterede sig, at FC København havde smidt Ståle Solbakken på porten.

– Der er ingen tvivl om, at FC Københavns resultater har peget i den forkerte retning et stykke tid, men spørgsmålet er jo, om det er trænerens skyld? Eller hvad er det egentligt, der er galt? I både Brentford og FC Midtjylland har vi selv prøvet at have dårligere resultater over en periode, og når stormen blæser og følelserne går højt, kan man meget let komme til at fejllæse årsagen til de dårlige resultater, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.

– Man kan kun gå ud fra, at FC København har lavet en grundig analyse, for det er et voldsomt skridt at afskedige den ubestridt mest succesfulde træner i Danmark over de sidste 15 år. Om jeg synes, det er rigtigt eller forkert, er nok bedst, at jeg holder for mig selv, for det er ikke min butik.

Læs også:Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering

Han betragter stadig FC København som en rival i guldkampen.

– Man kan liste FC Københavns idealopstilling op, og så vil man se, at det er et virkelig stærkt hold. Selvfølgelig er de en mesterskabskandidat, uanset hvilken træner de har, lyder det fra Rasmus Ankersen.

Både FC Midtjylland og FC København vandt i weekenden flotte sejre på udebane over henholdsvis Brøndby IF og AGF, og der er nu seks points afstand mellem de to forhåndsfavoritter.

De to klubber møder hinanden første gang i denne sæson den 8. november på MCH Arena. 

Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling





Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper