Rasmus Jönsson har været en stor skuffelse for OB i denne sæson, og i det igangværende forår har han oftest været reserve. Da fynboerne hentede Jönsson i AaB for to år siden, var det ellers som en stor profil, og svenskeren bliver betalt derefter.
Derfor vil det også være meget overraskende, hvis OB og Rasmus Jönsson forlænger den kontrakt, der udløber efter denne sæson.
Hvis Rasmus Jönsson som ventet forlader OB, kan han meget vel vende hjem til svensk fodbold og Helsingborgs IF. Svenskeren fortæller til Fotbollskanalen, at han faktisk gerne ville være vendt hjem allerede i januar, så han kunne være med fra begyndelsen af den igangværende sæson, der i Sverige følger kalenderåret.
– Jeg vil ikke lyve – jeg har været meget opsat på at komme hjem. Jeg var helt klart opsat på at være med allerede fra starten, men vi kunne ikke finde en løsning. Vi holder fortsat kontakten, og jeg er helt klart åben for det til sommer, siger Rasmus Jönsson, der bestemt ikke regner med at blive i OB:
– Jeg har været i Danmark i fem år, så nu vil jeg prøve noget andet. Enten at vende hjem eller teste en anden liga og et nyt eventyr.
Krister Azelius, der er direktør i Helsingborgs IF, bekræfter, at man vil forsøge at lokke Rasmus Jönsson hjem til sommer. OB-spilleren trådte sine barndomssko i den svenske storklub.
– Vi forsøgte inden sæsonen, men sammen med Rasmus parkerede vi muligheden om morgenen den dag, transfervinduet lukkede. Vi blev enige om at give det mere tid, og så må vi se, hvad der sker til sommer. Rasmus har sagt til os, at han er meget interesseret, og vi har sagt til ham, at han er vores førsteprioritet i forhold til offensiven. Tiden og omstændighederne gjorde, at det ikke var muligt at lave en aftale allerede nu, siger Azelius og fortsætter:
– Jeg vil ikke måle ting i skuffelser, men jeg vil sige, at det er en skam, hvis det ikke er os, der løber med Rasmus, når han er færdig i OB. Målet er helt klart at fuldføre dialogen og iklæde Rasmus en Helsingborg-trøje.
Helsingborgs IF har været ramt af en stor nedtur de seneste par sæsoner og er aktuelt at finde i den næstbedste svenske række. Der sker dog spændende ting i klubben, og det står allerede klart, at Andreas Granqvist, der er anfører for det svenske landshold, skifter til klubben til sommer. Og det næste store navn i Helsingborgs IF kan altså være Rasmus Jönsson.
Tipsbladet.dk arbejder på at få en kommentar fra OB's sportsdirektør, Jesper Hansen, men det har ikke været muligt indtil videre.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’