Rasmus Jönsson foran udløb: Jeg forlader OB

Rasmus Jönsson forlader OB efter denne sæson. Den 28-årige offensivspiller kan meget vel vende hjem til barndomsklubben Helsingborgs IF.



Rasmus Jönsson har været en stor skuffelse for OB i denne sæson, og i det igangværende forår har han oftest været reserve. Da fynboerne hentede Jönsson i AaB for to år siden, var det ellers som en stor profil, og svenskeren bliver betalt derefter. 

Derfor vil det også være meget overraskende, hvis OB og Rasmus Jönsson forlænger den kontrakt, der udløber efter denne sæson.

Hvis Rasmus Jönsson som ventet forlader OB, kan han meget vel vende hjem til svensk fodbold og Helsingborgs IF. Svenskeren fortæller til Fotbollskanalen, at han faktisk gerne ville være vendt hjem allerede i januar, så han kunne være med fra begyndelsen af den igangværende sæson, der i Sverige følger kalenderåret.

– Jeg vil ikke lyve – jeg har været meget opsat på at komme hjem. Jeg var helt klart opsat på at være med allerede fra starten, men vi kunne ikke finde en løsning. Vi holder fortsat kontakten, og jeg er helt klart åben for det til sommer, siger Rasmus Jönsson, der bestemt ikke regner med at blive i OB:

– Jeg har været i Danmark i fem år, så nu vil jeg prøve noget andet. Enten at vende hjem eller teste en anden liga og et nyt eventyr.

Krister Azelius, der er direktør i Helsingborgs IF, bekræfter, at man vil forsøge at lokke Rasmus Jönsson hjem til sommer. OB-spilleren trådte sine barndomssko i den svenske storklub.

– Vi forsøgte inden sæsonen, men sammen med Rasmus parkerede vi muligheden om morgenen den dag, transfervinduet lukkede. Vi blev enige om at give det mere tid, og så må vi se, hvad der sker til sommer. Rasmus har sagt til os, at han er meget interesseret, og vi har sagt til ham, at han er vores førsteprioritet i forhold til offensiven. Tiden og omstændighederne gjorde, at det ikke var muligt at lave en aftale allerede nu, siger Azelius og fortsætter:

– Jeg vil ikke måle ting i skuffelser, men jeg vil sige, at det er en skam, hvis det ikke er os, der løber med Rasmus, når han er færdig i OB. Målet er helt klart at fuldføre dialogen og iklæde Rasmus en Helsingborg-trøje.

Helsingborgs IF har været ramt af en stor nedtur de seneste par sæsoner og er aktuelt at finde i den næstbedste svenske række. Der sker dog spændende ting i klubben, og det står allerede klart, at Andreas Granqvist, der er anfører for det svenske landshold, skifter til klubben til sommer. Og det næste store navn i Helsingborgs IF kan altså være Rasmus Jönsson.

Tipsbladet.dk arbejder på at få en kommentar fra OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, men det har ikke været muligt indtil videre. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen


Netmasker blafrer i Rom

Spændende nyt om Simon Kjær

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Tour de France-hold lukker og slukker

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

– Han er en toptræner

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Vil sprænge banken for Harry Kane

Stor mystik omkring Emil Højlund

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Viktor Claesson siger stop

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Holger Rune-succes i drama

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

– Det skal I ikke sige til FCK!

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Kom med forslag til Riemer

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Silkeborg IF – FC København

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afslører interesse for dansk stjerne

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg