For snart fem år siden var Wahid Faghir et af de helt store samtaleemner i dansk fodbold. Som blot 17-årig var han førsteangriber i Vejle Boldklub, før han kom på ungdomslandsholdene og blev solgt rekorddyrt til VfB Stuttgart.
Nu er hans lillebror, Yusuf Faghir, på vej i samme retning.
I efteråret viste Yusuf Faghir sig således fornemt frem i U17 Ligaen for Vejle Boldklub med hele 10 mål i 13 kampe. En måltotal, der gjorde ham til den tredjemest scorende i U17 Ligaen i efteråret.
I december skrev han også under på en kontrakt med VB, og nu rykkes angriberen op i U19-truppen som blot 16-årig. Det fortæller chef for akademiet, Steen Thychosen, til Tipsbladet.
– Så Yusuf bliver ikke topscorer i U17 Ligaen i foråret, siger han og forklarer:
– Vi ser på det længere perspektiv, at vi skal matche Yusuf hele tiden og give ham de bedste muligheder for at udvikle sig, og derfor har vi rykket ham op et halvt år før tid. Så kan han matches i træning og kampe, og vi kan få ham skolet til at blive en kommende førsteholdsangriber. Det er vores mål.
Wahid Faghir gjorde sig bemærket med sin stærke fysik i en ung alder, men brødrene er to forskellige spilletyper, fortæller Steen Thychosen. Lige bortset fra at begge er gode til at lave mål.
– Yusuf er en bevægelig angriber, der er farlig og kan sparke med begge ben, og som elsker at være omkring feltet. Han bliver også bedre og bedre til at deltage i spillet med ryggen til mål, fortæller chefen for akademiet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I sidste ende kan det blive rigtig godt med den unge angriber, lyder vurderingen.
– Yusuf træner rigtig hårdt, og han har et øje for mål. Det er hele tiden at blive dygtigere – både i træning og i kamp. Det er også derfor, vi har givet ham muligheden for at komme tidligt op.
– Han skal blive ved med at udvikle sig, og gør han det, går han en spændende fremtid i møde, som vil være til gavn for ham og Vejle Boldklub. Så må vi se, hvor langt det rækker, for vi ved, at vi arbejder i talentudvikling, som kan gå begge veje. Men der er gode muligheder for, at det her kan lande rigtig godt, slutter Steen Thychosen.
Wahid Faghir, der er 21 år i dag, er stadig i VfB Stuttgart, hvor han spiller for andetholdet.
Yusuf Faghir skrev i december kontrakt med VB, så parterne har papir på hinanden til sommeren 2027.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
OPTAKT
Østrig – Jordan
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER