Revser Yankuba Minteh: Det er torskedumt!

Hvis det passer, at Yankuba Minteh blev set i Odenses byliv natten til lørdag, så er det simpelthen decideret dumt, mener Lars Jacobsen.



Yankuba Minteh er vel nok den mest spændende OB-spiller at følge dette forår, men det bliver ikke denne søndag, at man ser den lynhurtige fløjspiler drive gæk med modstanderne.

For Yankuba Minteh er vraget til ligakampen mod Randers, da han har brudt klubbens interne regler.

Siden har B.T. og fanmediet Stemmer fra Ådalen meldt, at det skyldes, at Yankuba Minteh er blevet set på en natklub i Odense natten til lørdag – altså få timer før forårspremieren.

Den slags går ikke, og hammeren faldt prompte. Sagen blev også diskuteret i optakten til kampen på Discovery+, hvor ekspert og den tidligere landsholdsspiller Lars Jacobsen ikke ligefrem er imponeret over Yankuba Minteh, hvis der er hold i rygterne.

– Det er en dårlig en af slagsen, to dage inden man skal spille en meget vigtig kamp. Man skal huske på, at det her ikke bare er en forårspremiere – det er næsten liv eller død for OB, der ligger og kæmper med Randers. Som jeg ser det, skal OB vinde i dag, hvis de skal have en chance for at komme i top seks.

– Så det er en forfærdelig beslutning. Det er sådan, at unge spillere laver nogle gange nogle ting. Det har jeg også gjort. Da jeg spillede i OB, hvis man lavede nogle ting, der var lidt på kanten, så skulle man sørge for at tage til Svendborg. De har endda lavet en motorvej, så man kan komme hurtigt derned. 

– Ej, det er torskedumt at rende rundt i Odense bymidte to dagen inden, man skal spille. Det bliver selvfølgelig opdaget. 

– Det er jo ikke fordi, at hans fodboldkarriere er ovre af den grund. Han skal da nok komme tilbage. Det er bare brandærgerligt for OB og ham selv, at han ikke kan være med i den kamp her af de årsager. Men det er hverken første eller sidste gang, vi kommer til at se de fejltagelser fra spillere. Det handler om, hvordan han kommer tilbage nu, og det skal han selvfølgelig nok komme, siger Lars Jacobsen.

Hans medekspert Kevin Stuhr Ellegaard siger efterfølgende, at straffen fra OB’s side er helt passende.

Yankuba Minteh spillede syv kampe i efteråret med to mål og tre oplæg til følge.

Se hele studiesnakken om Minteh i afspilleren over artiklen. 





LIVE

Superliga-LIVE: Bekymrende OB-nyt

10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton

Nu vil de købe FC København-stjerne  



LIVE

TransferLIVE: Helt ude af truppen

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte

Randers FC – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

AC Horsens – Brøndby IF

– Vi har noget at revanchere

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

Én spiller får hele Sverige til at måbe

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk

‘Det er gift for en fodboldklub’

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen

‘Får de 2 millioner euro for ham, så ryger han’

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

Afsløring: Marcondes skifter til Melbourne City FC

Griner af FC Barcelonas bud

Fifa fordømmer forsøg på at undergrave Infantino

Helt ude af truppen – dansker kan skifte