OB fik en ordentlig øretæve på 1-7 i deres Superliga-generalprøve mod FC Twente.
Fynboerne var forud for premieren mod Randers FC på træningslejr i Enschede i Holland for at finpudse formen, men deres sidste testkamp efterlod i stedet Andreas Alm rødglødende.
Efter de 105 minutter valgte han at afblæse den efterfølgende træningssession, da han havde set nok. Træningsøvelsen var planlagt efter kampen, hvor man havde hentet spillere ind udefra til at supplere træningen.
Nick Hengelman, der indstillede karrieren i januar, og blandt andet har været på kontrakt i FC Twente, skulle være en del af træningsøvelsen med OB efter testen mod Eredivisie-klubben.
– De havde en målmand, som havde fået en mindre skade, som ikke kunne træne den dag. De ville gerne træne efter kampen, og der spurgte OB FC Twente, om de kendte en målmand, som kunne træne med dem, siger Nick Hengelman til Tipsbladet og tilføjer:
– Der blev jeg ringet op og spurgt, hvordan kroppen og fysikken havde det, og om jeg stadig kunne være på banen, hvis det var nødvendigt. Jeg sagde bare: “ja,” og så kunne jeg også få fysikken rettet lidt til. Fodbold ligger på rygraden af mig, så jeg var selvfølgelig klar.
Den 33-årige hollænder måtte dog nøjes med at hilse på gode venner i FC Twente. For træningen med OB blev afblæst.
– Lige pludselig skulle vi ikke træne alligevel, da han [Andreas Alm, red.] var rasende på holdet. De spillede ikke godt og tabte 1-7 kort før turneringsstart, siger Nick Hengelman, som tilføjer, at han fik sig en kort snak og en undskyldning af svenskeren.
– Han var sur på holdet, og han kom også over til mig og sagde undskyld. Han måtte fortælle mig, at de ikke kunne træne alligevel, da der skulle ske noget andet for at forberede dem på en anden måde. Han var rolig overfor mig og sagde undskyld for alle mine anstrengelser.
– Sådan er fodbold, og så sker sådan nogle ting. Han var ked af det på mine vegne, og at jeg var taget dertil. Han sagde også, at jeg bare skulle sige til, hvis han kunne gøre noget, men de havde bare brug for at droppe træningen, fordi han var sur på spillerne. De skulle have fokus på noget andet forud for sæsonpremieren.
Nick Hengelmann sidste klub i karrieren blev Go Ahead Eagles (Foto: Go Ahead Eagles).
Nick Hengelman kunne i stedet hilse på flere gode venner i FC Twente, som var meget overraskede over at se ham i en OB-trøje.
– Jeg kender næsten alle i klubben, så det var også sjovt at tage tilbage til min tidligere klub. Det er en halv time i bil fra mig, så det var ikke noget problem. Jeg har lige frigivet min nye bog, som jeg skulle lave nogle interviews omkring, og da journalisten ved træningsbanen så mig i en fodboldtrøje, var han ved at tabe kæben.
Nick Hengelman har lige udgivet bogen “Schaakmat,” som handler om livet efter fodbolden, men det kriblede alligevel lidt i ham, da han trak fodboldtrøjen over hovedet igen.
– Jeg tvivlede en lille smule på mig selv, inden jeg skulle på banen. Man da jeg kom på banen og kom i tøjet, så følte jeg mig klar igen. Det var dejligt, og jeg var også spændt på at se, hvor jeg stod henne, da det er et stykke tid siden, at jeg sidst har rørt en fodbold.
Nick Hengelman lagde handskerne på hylden i januar. Han har været på kontrakt i blandt andet FC Twente og Go Ahead Eagles, men han har haft svært ved at slå sig fast på det øverste niveau i Holland.

‘Steve Cooper er dødssyg – simpelthen dødssyg’

Ekspert om Superliga-klub: De bør fyre ham!

Spår dansk stortalent Bundesliga-fremtid

Ydmygede Brøndby: ‘De så ikke dagens lys’

Brian Riemer fremhæver to Brøndby-spillere

Efter Højlund-succes — vil shoppe i United igen

FC København en mulighed: ‘Nåede ikke til mig’

Uventet millionindsprøjtning til AGF

Positiv melding omkring Robert Skov

Jubler over Højlund: ‘Et eventyr’

Jon Dahl spottet – linjedommer i Holland

Indrømmer efter EM-fiasko: Kunne ikke træne

Planen uændret: Drømmebesked til Brøndby

Floppede i Brøndby – nu er alle vilde med ham

Rørte Frank dybt: ‘Jeg blev følelsesladet’

– Jeg kalder Niels Frederiksen i Brøndby

Fælder benhård Zanka-dom: ‘Berygtet for sine fejl’

Kritiserer SL-klub: – Det ser voldsomt skørt ud

Ud af det blå: Jannik Pohl gør comeback i Danmark

Conte hylder flyvende Højlund

Ekspert: FCK-chef ‘ser spøgelser’ i Lerager-sag

Derfor blev FC Midtjylland-mål ikke underkendt

FCK-spiller: ‘Fucking fedt af AGF’

Verdensstjerne hylder FC København

Mike Tullberg: ‘FCK er et vanvittigt hold’

Priske: – Det gør os til idioter

Revser Vingegaard: ‘Decideret pinligt at se på’

Historie: Malmö FF knuser transferrekord

Prisen var på plads – misser Brøndby stortalent?

Dansk kæmpetransfer kollapsede – nu prøver de igen

Afslører: ‘Kunne være taget tilbage til Danmark’

Højlund afviste udskiftning før sit sejrsmål

Eriksen bænket i Wolfsburg: Riemer er forbavset

Krisen kradser: Bo Henriksen påtager sig ansvaret

Barcelona-boss udtaler sig om AC’s fremtid

Dybt imponeret over Holger Rune: ‘Vanvittigt’

Holger Rune møder favoritdræber i næste kamp

Ryger EM? Dansk landsholdsstjerne alvorligt skadet

Bliver han ny Lyngby-træner? Afslører løfte

Dansk stortalent snydt af Pogacar

Kommer med Andreas Bjelland-spådom

Nye omgivelser skal løfte danske NHL-spillere

Far og søn fyret som cheftrænere samme dag

Andreas Bjelland tager 2025 ud som cheftræner

Pludselig nævnte de Schmeichel: ‘Alt for meget’

Har fået øjnene op for tøjvask og madlavning

Efter bizar pause: Rune vinder stilsikkert

‘Er du sindssyg, jeg har set mange film’

Vildt tal for Schmeichel: ‘Taknemmelig’
