Han blev topscorer for Brøndby i sidste sæson med 17 mål i 18 Superliga-kampe, men søndag skriver polske Kamil Wilczek sig ind i rækken af spillere, der har spillet derby for begge mandskaber.
Angriberen åbnede sin FCK-målkonto med to mål mod OB i et nederlag i Odense søndag, så før opgøret mod Brøndby er FCK presset i forhold til point.
Og Brøndby-stopper Sigurd Rosted er klar til at gøre ondt værre.
Nordmanden kan se frem til en masse dueller med sin tidligere holdkammerat, og han ved, hvad der er i vente.
– Det er en rigtig dygtig afslutter, så vi skal gøre meget for at lukke ham ned, så han ikke kommer til de afslutninger. Vi kender ham godt, han kender os godt, så det bliver spændende på søndag, siger den norske stopper til tipsbladet.dk og forklarer:
Læs også:FCN-analytiker: 2-0-føring blev muligvis afgørende for nederlag til Brøndby
– Det bliver da specielt, men så må man prøve at gøre det så normalt som muligt, som man nu kan gøre det i kampens hede.
Søndag mod FC Nordsjælland var Sigurd Rosted matchvinder med sit mål til 3-2 mod FCN dybt inde i dommerens tillægstid, men denne gang kan en stærk defensiv præstation over for Wilczek og Wind være nok. I hvert fald får Brøndbys defensiv nok at se til.
Han mener selv, at det seneste års tid i Brøndby, hvor han ikke altid har været sikker i startopstillingen, har gjort ham godt, og at han er klar til at bygge på og hjælpe et Brøndby-hold, der spiller kampen uden både anfører Andreas Maxsø og den kreative midtbanespiller Rezan Corlu. Begge er i karantæne.
– Jeg føler mig mere komfortabel nu, og jeg har fundet mig mere og mere til rette. Jeg føler, jeg har fundet min plads, og forhåbentlig kommer man til at se mere af den Sigurd Rosted, man så i sommer og søndag, siger den 26-årige stopper.
Han havde håbet på, at der kunne mange tilskuere på stadion til at se opgøret, men det gør der grundet nye coronarestriktioner ikke.
Læs også:Horsens-spiller: Frustrerende at lukke tre mål ind på dødbolde
– Ja, jeg synes, det havde været bedre med mennesker, men vi kan ikke gøre noget. Det bliver en virkelig cool kamp, og i alle fire kampe mod dem i fjor følte jeg, vi fortjente at vinde. Vi har gode chancer, og vi glæder os, siger Rosted og forklarer, hvorfor en sejr vil være så vigtig:
– Det vil betyde rigtigt meget, for så har man fået en rigtig god start, og det smitter videre ind i sæsonen. Det håber jeg, vi klarer, og som jeg sagde, havde vi i alle fire sidste år fortjent at vinde, føler jeg. Så vi har god selvtillid.
Sigurd Rosted ventes at blive flankeret af Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung i Brøndbys tremandsforsvar. De tre skal altså forsøge at lukke ned for den giftige FCK-offensiv, der ud over Kamil Wilczek blandt andet også tæller Jonas Wind.
Der er kampstart fra Parken i København klokken 14.00 på søndag.
Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:– Eriksen skal tage væk fra Inter, hvis det er så håbløst, som det ser ud
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
Trist melding om Emil Højlund
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
Barcelona sejrer i lokalopgør
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
NYHEDER
