‘Så fortæller en 4-årig mig, at jeg er dårlig’

En kamp mod Brøndby og ugen op til er noget helt specielt for Thomas Delaney, der også ved, hvad der venter, hvis FCK taber til rivalerne.



PARKEN (Tipsbladet): Mesterskabsspillets første derby står for døren.

FC København og Brøndby IF tørner sammen i Parken søndag eftermiddag, og det er to formstærke mandskaber, der krydser klinger i nationalarenaen. Begge har vundet de første to kampe i slutspillet.

FCK har dog et forspring på otte point ned til rivalerne fra Vestegnen, og Thomas Delaney glæder sig til at jagte tre point mod Brøndby.

– Jeg forventer et Brøndby-hold, der måske vil prøve at trække lidt tempo ud af spillet. De har ingen fans med så på den måde skabe lidt modvind for os. Jeg synes også, det er et dygtigt Brøndby-hold, og jeg har stor respekt for dem, siger Delaney til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han håber selvsagt, at FCK vinder – ellers kan det godt blive en lang uge for ham og holdkammeraterne.

– Jeg ved jo godt, hvad de her kampe betyder for folk. I morgen efter kampen skal jeg stå på mål for det hele nede i Brugsen eller i min datters børnehave. Hvis vi vinder, har halvdelen af børnene FCK-trøje på, og hvis vi ikke gør, er der en fire-årig der fortæller mig, at jeg er dårlig, siger Thomas Delaney med et smil.

Skønt eller grimt?

Han tør godt love, at FCK går benhårdt efter sejren, men om det bliver en kamp for feinschmeckere vil han ikke garantere.

– Det tør jeg ikke love. Jeg har spillet så mange dårlige derbies, så det vil jeg ikke stå på mål for. De har deres eget liv, og nogle gange bliver det skønt, mens det andre gange er decideret grimt. Lad os håbe på en skøn kamp, siger FCK-stjernen, der har spillet mange store kampe i sin karriere, men vægter opgørene mod Brøndby højt:

– Det er et top internationalt derby. Jeg har spillet et par fine af slagsen i Tyskland og Spanien, og der kan selvfølgelig være rigtig mange mennesker på Signal Iduna Park (Dortmunds hjemmebane, red.). Det kan gøre det svært at hamle op med, men både i Parken og på Brøndby Stadion kan det helt sikkert noget.

Det evige problem, når FCK og Brøndby tørner sammen, er tilskueruroligheder – før, under og efter.

I det seneste opgør i Brøndby gik det ekstremt vildt for sig, og efter opgøret fastslog Thomas Delaney, at han ikke ville tage sin familie med til et opgør på Vestegnen.

Søndag spiller de i Parken, der lukkes kun FCK-fans ind, og FCK-profilen har en god fornemmelse i maven.

– Min datter kommer i morgen, fastslår Thomas Delaney.

Der er kickoff klokken 14.00.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri