Chokerede alle med opsigelse: Klar på FCM-comeback

Kunne en genforening mellem FC Midtjylland og Glen Riddersholm en dag komme på tale?



Det var et brag af de helt store i Superliga-historien, da Glen Riddersholm forlod FC Midtjylland i juni 2015.

Få uger efter FC Midtjyllands første guldmedalje og ovenpå overvejelser under en sommerferie i Tyrkiet for familien Riddersholm var det slut.

Riddersholm var slidt af flere hårde år i klubben, der inden ejer Matthew Benhams ankomst i sommeren 2014 flere gange havde været i alvorlige økonomiske problemer.

Et halvt år senere blev Glen Riddersholm efter flere andre jobtilbud og muligheder i ind- og især udland cheftræner for AGF, mens Jess Thorup tog over som FC Midtjylland-træner og styrede FCM ud på en flot tur i Europa League, hvor holdet nåede knockoutkampene i februar 2016 mod Manchester United.

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Glen Riddersholm om fremtidsplanerne, sit syn på trænergerningen og livet med fodbold, og her lægger han ikke skjul på, at FC Midtjylland betød og fortsat betyder meget for ham.

– Der er altid ting, man i bagklogskabens klare lys kunne have håndteret anderledes. Det er der også fra min side af, det er helt klart, siger Glen Riddersholm til Tipsbladet.

– Jeg er stadig glad for mit valg dengang og fortryder det ikke. Men jeg har også fået nuanceret tingene. FC Midtjylland ligger mit hjerte nært, men jeg ville ikke være min tid i AGF foruden. Det var en fantasttisk rejse at være med på. Min tid i Sønderjyske, som var vild på mange måder, selv i Norrköping. Jeg går virkelig all-in i de klubber, hvor jeg arbejder, siger Glen Riddersholm.

FC Midtjylland betyder meget
Glen Riddersholm har tilbragt de fleste år af sin trænerkarriere i først Ikast fS og siden FC Midtjylland, da klubben blev til i 1999 som fusion mellem Ikast og Herning Fremad.

Som ungdomstræner i Ikast arbejdede Riddersholm fuld tid på et bofællesskab for at finansiere fodbolddrømmen, indtil der var til en fuldtidsstilling i FC Midtjylland.

Der er altid ting, man i bagklogskabens klare lys kunne have håndteret anderledes.

Og Riddersholm var kun væk et par år i nullerne som ungdoms-landstræner i DBU, indtil han kom tilbage som assistenttræner for FC Midtjyllands nuværende cheftræner Thomas Thomasberg, der første gang blev cheftræner i FC Midtjylland i 2008.

De mange år, oplevelser og venskaber er Riddersholm ekstremt glad for, hvilket han understreger flere gange i interviewet med Tipsbladet, også selvom afskeden i 2015 gjorde ondt.

– FC Midtjylland var den klub, hvor jeg fik chancen, og det er jeg dybt taknemmelig for. Men fortryder? Jeg er lidt ked af, at der ikke gensidigt var større respekt for hinanden. Jeg kunne have gjort nogle ting bedre, og det føler jeg også, at man kunne omvendt. Men det er historie. Vi skal se fremad, og det gør vi, siger Glen Riddersholm.

Tror på FCM’s fremtid
Glen Riddersholm har i sine efterfølgende klubber haft flere spillere, han arbejdede med i FC Midtjylland, som Morten ‘Duncan’ Rasmussen i AGF, Mads Albæk og Patrick Banggaard i Sønderjyske og Victor Lind og Vito Hammershøy-Mistrati i IFK Norrköping for at nævne nogle stykker.

Riddersholm er imponeret over FC Midtjyllands fremgang med Matthew Benham som ejer og tror på yderligere vækst under Anders Holch Povlsen, der kom til som mindretalsaktionær i 2021 og købte Matthew Benham ud af klubben i august sidste år.

Og opstår den rette mulighed for begge parter, kan Glen Riddersholm sagtens se sig selv arbejde i FC Midtjylland-regi igen.

- Jeg er i starten af halvtredserne, og jeg føler mig enormt inspireret. Man udvikler sig som træner i takt med andre strømninger, og jeg synes, jeg sidder her både dygtigere og klogere. At komme tilbage til FC Midtjylland en dag, det vil da være en drøm at kunne få lov til at bidrage. Det er ikke et must, men det ville være et privilegium, siger Glen Riddersholm.

FC Midtjylland har de seneste år hentet adskillige tidligere spillere fra klubbens eget akademi tilbage med Erik Sviatchenko, Jonas Lössl og Pione Sisto som nogle af de store navne.

FC Midtjyllands første cheftræner Ove Pedersen (1999-2002) spiller i dag en vigtig rolle i klubbens scouting og rekruttering som vicesportsdirektør, efter han og FC Midtjylland blev genforenet i 2017.

Riddersholm var cheftræner for FC Midtjylland i 160 betydende kampe fra 2011 til mesterskabet i 2015.

FC Midtjylland vandt halvdelen af kampe, 80 styk, spillede 34 uafgjorte og tabte 46 gange med Riddersholm som rorgænger.

Se et længere interview med Glen Riddersholm i denne artikel.

Tipsbladet har gennemgået spillerbudgetterne i Superligaen – se de detaljerede gennemgange af alle 12 klubber her.





Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat


Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Deler godt FC København-nyt

De tager over for Ivan Prelec

FC Midtjylland – AGF

Thomas Frank har fået en undskyldning

David Nielsen, den er til dig!

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Vigtigt nyt for Brian Riemer

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

LIVE: FC Københavns pressemøde er forsinket

Vejle fyrer Prelec

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Scorer hvert 49. minut

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

– Det er skidt for spillernes helbred

Kaster hård dom over Eriksen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Hattrickhelt var meget frustreret

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Sorte Katte spiser Karameller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg