Salami: Chelsea var den største nyhed i mit liv

FC Midtjyllands afrikanske midtbaneperle Adigun Salami kunne næsten ikke tro, at Chelsea var interesseret i ham. Nigerianeren fik sit livs oplevelse på en uges prøvetræning i London-klubben.



Kontrasten kunne næsten ikke være større: Fra Herning på Heden og butikker, der lukker inden aftensmaden, til Londons fashionable Chelsea-kvarter og et pulserende byliv, der aldrig står stille.

På trods af Ulveungernes voldsomme opblomstring på fodboldbanen i dette efterår, er der alligevel stadig lang vej fra FC Midtjylland i SAS ligaen til Chelsea i Premier League. Der er ikke mindst en Roman Abramovich til forskel.

Men et af FC Midtjyllands nigerianske stjernefrø – Adigun Taofeek Salami – som er rykket op i førsteholdstruppen fra klubbens eget akademi, er alligevel så talentfuld, at han fik lov til at prøve springet i en uges tid. Lidt som at vågne op i baronens seng befandt han sig i sidste uge pludselig på Chelseas træningsanlæg, hvor han trænede med klubbens ungdomshold.

– Det var helt fantastisk. En rigtig god oplevelse for mig. Det var den største nyhed i mit liv, da jeg fik at vide, at de var interesseret og ville have mig til prøvetræning, siger Adigun Salami til forza.dk.

Deres ungdomsspillere var meget søde, og de spillede på et højt niveau, men de var på samme alder som mig – nogle endda endnu yngre – så jeg følte mig ikke dårligere end dem spillemæssigt. Forskellen var i den engelske spillestil, som er hurtigere og meget mere fysisk end den danske. Det var meget anderledes, men jeg var glad for at være en del af deres oplevelse.


Med til Spanien

Salami var godt nok til prøvetræning i Chelsea, men han skulle ikke bare okse igennem på træningsbanen i en uge. Han kom også med ungdomsholdet på en tur til Valencia i Spanien, hvor de skulle spille en træningskamp mod det lokale ungdomshold.

– Det var noget af det bedste og sjoveste. Jeg spillede alle 90 minutter mod Valencia, og selvom jeg ikke scorede, så lagde jeg op til et mål med en assist, og vi vandt 2-1. Bagefter var træneren meget tilfreds med mig, siger Salami.

Oplevelsen på det ugelange ophold i Chelsea har naturligt nok givet den bare 18-årige nigerianer, som FC Midtjyllands træner Erik Rasmussen har betegnet som et stortalent, mod på mere.

– Mit favoritland er England. Jeg vil helst spille der, fordi jeg kan lide spillestilen derovre og desuden kender sproget. Problemet er, at jeg som afrikaner ikke kan få arbejdstilladelse i England, medmindre jeg har spillet en del landskampe først. Så mit mål er at komme på Nigerias landshold, så jeg kan få arbejdstilladelsen i England, siger Salami.

Derfor er det ikke aktuelt med et skifte til Chelsea og engelsk fodbold lige nu for Salami. Han understreger også samtidig, at han er glad for at være i FC Midtjylland, hvor han gerne bliver mindst et år endnu. Men så vil han også gerne videre i karrieren udenlands.

– Jeg har været i FC Midtjylland i to år nu og startede på akademiet. Det var min drøm at komme på førsteholdet, og den er blevet opfyldt, så jeg må sige en stor tak til trænerne for at give mig muligheden. De har behandlet mig rigtig godt, og jeg vil nødig skuffe dem, siger Salami.


FCK har penge

Om FC Midtjyllands igangværende sæson er Salami positiv. Han tror, at det måske er muligt for FCM at få guld, men han erkender, at FC København er favoritter.

– Selvfølgelig ville det være fantastisk med guld, men personligt er jeg også tilfreds med andenpladsen. Jeg ved ikke, hvordan de andre spillere har det med det, men man skal tænke på, at det er meget svært at konkurrere med FCK, som har masser af penge.

– De kan købe dyre spillere udefra, mens vi selv er nødt til at satse på mange unge spillere, siger Salami om hierarkiet i dansk fodbold, som han tydeligvis allerede er faldet godt til i, og har fået et godt indtryk af.

Både på og uden for banen.






Chok: Han kan erstatte Thomas Frank




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Den værste i 18 år – de overvejer det



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Michael Carrick storhylder

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Optur før FC København-brag

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

‘Det kommer aldrig til at ske’

Verdensstjernes søn landet i København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Bretonere bøllebanker normannere

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag