Tobias Salquist skiftede i vinter fra Silkeborg IF til Chicago Fire, efter han gennem flere sæsoner havde været den dominerende forsvarsgeneral på det Silkeborg-hold, der i flere år har imponeret under ledelsen af Kent Nielsen.
Starten på tilværelsen i The Windy City er ikke gået som Salquist havde håbet på. Danskeren spillede sig ret hurtigt ind i startopstillingen for Chicago, men en skade satte en stopper for et hurtigt gennembrud i MLS, derfor har danskeren kun fået 11 kampe for sin nye klub i en sæson, der muligvis snart lakker mod enden, hvis Chicago misser det kommende slutspil.
Tipsbladet fangede danskeren imens han kørte hjem fra træning i sin store Honda, hvor der er plads til otte personer, for at høre, hvordan det første halve år har været efter skiftet væk fra Silkeborg.
– Jeg fik af vide, da jeg kom herover, at man lige skal vænne sig til tingene, hvor jeg tænkte ‘det tror jeg ikke jeg skal’, der må jeg så ligge mig fladt ned og sige, at jeg undervurderede tilvænningsfasen.
– Jeg tror, det er omstillingen til det hele. Man flytter langt væk, det er en anden kultur og en anden form for fodbold, der spilles herovre. Det skulle man vænne sig til.
En af de store omvæltninger fra dansk fodbold har været tilgangen til sporten. I USA har man ikke tradition for, at man kan rykke ud af de lukkede ligasystemer, hvilket giver nogle andre kampe, hvor man ved en uafgjort stilling altid vil jagte sejren. Salquist selv har flere gange i sin karriere prøvet at rykke ned, både i sin tid i Silkeborg og Lillestrøm, derfor er danskeren godt tilfreds med, at der bliver spillet mere friskt til i MLS.
– Der er det her med, at du ikke kan rykke ned herovre. Det er en anden måde herovre, hvor man går efter at vinde, hvis der står 1-1.
– I Danmark, hvis kampen ikke har været skide god, så kan du tage beslutningen om, at nu tager vi et point i dag, og så er vi klar til næste kamp. Her er det all in, det kan jeg egentlig meget godt lide.
MLS rimer ikke på Kent Nielsen
I USA er sport først og fremmest underholdning, hvor det handler om at begejstre publikum, hvilket ifølge Salquist smitter af på MLS som liga. Der er nemlig ikke det samme fokus på, at man taktisk skal udmanøvrere modstanderen, men tværtimod er det mere direkte fodbold, hvor man spiller fra mål til mål.
– Det er meget anderledes. Man kan ikke rigtig sammenlige MLS og Superligaen. Når vi har talt om MLS i Danmark, så undervurderede vi det. Der er rigtig mange dygtige spillere, og det er meget anderledes fodbold, hvor det er meget fysisk, teknisk og frem og tilbage, hvor imod der ikke er meget fokus på det taktiske.
– Det er det stik modsatte (af Kent Nielses meget taktiske fodbold, red). Det er noget andet, end det jeg kommer fra, men jeg havde heller ikke forventet, at det var som under Kent, men det er der nok ikke noget, der er. Kent er bare meget unik i forhold til, hvordan han arbejder.
Artiklen fortsætter under billedet…..
Mødet med Miamis stjerner
I weekenden spillede Chicago Fire mod den hotteste klub i MLS nemlig Inter Miami, der har de tidligere Barcelona-stjerner Luis Suarez, Jordi Alba, Sergio Busguets og ikke mindst Lionel Messi i truppen. Denne gang var Messi ikke med på grund af en skade, men alligevel blev Chicago kørt over af Miami på hjemmebanen Soldier Field.
– Miami er et godt hold med gode fodboldspillere, nogen der har været blandt de bedste i verden, de spiller god fodbold, og det vidste vi godt.
– Vi kommer egentlig fint ud, men så laver jeg et uheldigt selvmål, jeg ser heller ikke god ud, da Suarez scorer til 2-0. Det er sådan, det er nogle gange, man laver fejl og det skal minimeres.
Den tidligere Liverpool- og Barcelona stjerne Luis Suarez var manden bag to af scoringerne i Miamis 4-1-sejr. Ifølge Salquist var han også en bemærkelsesværdig modspiller, som man ikke ligefrem møder, når man spiller i Superligaen.
– Han er dygtig, selvom han er blevet ældre og er kommet op i årene, men han har stadigvæk et touch, og bevæger sig virkelig godt inde i boksen. Man må bare have respekt for, at det er en god spiller.
– Det er klart, at man ikke hver dag møder sådan en spiller i Superligaen. Jeg har vel aldrig før mødt en med så stort et navn. Man kan godt se, hvor dygtig han er, selvom han ikke er hurtig længere, så er han outstanding på de andre parametre.
Fodboldkulturen i USA er ikke sammenlignelig med den danske. Til kampen mod Miami var der flere på stadion, der var mødt op for at se Miamis stjerner, end for at heppe på hjemmeholdet, selvom der er flere tusinde kilometer mellem de to amerikanske millionbyer.
Artiklen fortsætter under billedet…
Fortryder ikke uelegant SIF-afsked
Inden skiftet til Chicago havde Tobias Salquist i en længere periode fortalt til diverse medier, at han gerne ville væk fra Silkeborg IF. Derfor blev det ikke den fineste afsked, da Salquist i februar skiftede væk fra klubben, som han har repræsenteret 160 gange i sin karriere.
– Jeg havde et ønske om at forlade klubben, jeg kom nok ikke ud på den bedste og mest ønskede måde, jeg fortryder det ikke, men erærgelig over den måde det skete på.
– Selvfølgelig vil man altid ønske, at det måske havde set lidt pænere ud, hvor begge parter måske var tilfredse, hvilket Silkeborg måske ikke var her, men det var sådan det var i denne sag.
Selvom danskeren inderligt ønskede at skifte væk fra Silkeborg, så følger han stadigvæk med i, hvordan det går i sin tidligere klub.
– Der er ikke nogen tvivl om, at jeg altid vil være taknemmelig for min tid i klubben og værdsætter de mennesker, der er i klubben, men vi er i en branche, hvor det nogle gange er hårdt mod hårdt og ikke altid være ligeglad med ens situation.
– Jeg har ingen bad feelings, jeg hepper stadigvæk på klubben og følger med, hver gang de spiller, og ønsker kun det bedste for Silkeborg.
Tobias Salquist blev på deadlineday sat i forbindelse med et skifte til FC København, men det har han ikke ønsket at udtale sig om i dette interview.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER