Pris: Her er sommerens syv dyreste SL-transfers

Superliga-klubberne har ikke før i en enkelt transfervindue betalt så meget for transfers, som de gjorde denne sæson. Her er de syv dyreste herrer fra sommeren 2023.



Dario Osorio
37,5 millioner kroner
Universidad de Chile til FC Midtjylland

Den 19-årige chilener havde stået på FC Midtjyllands liste af mulige spillere i lang tid, men man var langt fra sikker på, og det ville lykkes med større klubber i større ligaer på spil.
FC Midtjylland fik overbevist den unge spiller og hans agent om, at de var den perfekte vej ind i Europa, så nå skal Osorio spille på den modsatte kant af Aral Simsir, mens vi kan afvente, om sydamerikaneren også kommer i betragtning til at spille forward og boldopsamler omkring Cho Gue-sung i front.

Sverrir Ingi Ingason
30 millioner kroner
PAOK til FC Midtjylland

Midtjyderne ville have en erfaren nordisk spiller, der kunne styre defensiven. En uvelkommen skade har drillet i de første seks uger i sæsonen, så nu skal den islandske landsholdsspiller til at vise, hvorfor FC Midtjylland ser ham som den oplagte forsvarsskipper flere år ud i fremtiden og på den femårige kontrakt, man indgik.

Cho Gue-sung
23 millioner kroner
Jeonbuk Motors til FC Midtjylland

FC Midtjylland havde nogle få muligheder i spil i sommer, da man forsøgte at overtale Marcus Ingvartsen til et skifte til klubben. Da Ingvartsen valgte FCN, købte FC Midtjylland hurtigt Cho Gue-sung, og det ser langt om længe ud til, at FCM dermed har fundet en målfarlig og stabilt spillende angriber.
Som 24-årig er sydkoreaneren ikke en, man kan forvente at tjene store beløb på på transfermarkedet, med mindre han får en vild debutsæson og ryger afsted til næste sommer.

Elias Achouri
22,5 millioner kroner
Viborg FF til FC København

Indtil videre ligner Elias Achouri et scoop for FC København. I FCK vil den franske kantspiller, der spiller for Tunesiens landshold og har fået sin fodboldopdragelse i Portugal, få flere muligheder med bolden, end han havde i Viborg, og indtil videre ser Achouri ud til at kunne forvalte de fordele, FCK's spilovervægt giver ham.
Det kom som en overraskelse på markedet, at FC København fik Achouri så relativt billigt – på Tipsbladet blev han skudt til at koste mellem 35 og 45 millioner kroner i et skifte til udlandet.

Jacob Rasmussen
22,5 millioner kroner
Fiorentina til Brøndby IF

Han flyver måske lidt under radaren, men Jacob Rasmussen har været forbi store klubber i udlandet og er en spiller, der med rette stilles store forventninger til.
Rasmussen er med sin alder ikke en spiller, man skal forvente at sælge videre med profit, og det skal udmønte sig i godt spil allerede nu, ikke på sigt.

Marcus Ingvartsen
22 millioner kroner
Mainz 05 til FC Nordsjælland

Dette er en højst usædvanlig handel. Ingvartsen kunne så nemt som ingenting have fortsat karrieren i en af Europas store ligaer, men Ingvartsen ryger hjem til FCN på en kun to år lang kontrakt. Det tyder i høj grad på, at Ingvartsen skal videre i 2025 eller 2026 til FC Nordsjællands nye samarbejdsklub San Diego FC, der ligesom FCN ejes af Mansour Group, og som debuterer i MLS i 2025.
Uanset det, eller måske netop derfor, er Ingvartsen-handlen så stort et signal fra FC Nordsjællands side, og det vil være underligt, hvis der ikke er flere overraskelser i vente i Farum, hvor den altovervejende del af truppen dog stadig er øremærket til spillere uddannet i Farum og Ghana, og i de kommende år også Egypten og USA.

Kristoffer Olsson
20 millioner kroner
Anderlecht til FC Midtjylland

FC Midtjylland valgte at købe den svenske A-landsholdsspiller fri af Anderlecht og fik held med at få den 28-årige midtbanemand til en pris et stykke under den aftalte frikøbsklausul.
Det er en meget høj pris for en spiller i den aldersklasse i Superligaen, men tanken er, at Olsson på et velfungerende Midtjylland-hold sætter spillet og tempoet, ligesom han også er blevet en god presspiller efter årene væk fra FCM, hvor han første gang spillede lige efter tiden som ungdomsspiller i Arsenal.



Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fyret

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FC København-profil ude med sygdom

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Frank reddet i døende sekunder

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt