Top-6-aspiranterne fra Silkeborg tog et vigtigt skridt mod mesterskabsspillet, da holdet hjemme på Jysk Park besejrede Superligaens bundprop fra Vejle med 3-0.
Derfor var det også en glad Kent Nielsen, der efter kampen kunne glæde sig over en stærk start på forårssæsonen.
– Vi spillede en meget koncentreret kamp, hvor vi dominerede Vejle i store dele af opgøret. Det var en imponerende indsats, og det var nogle fine mål, vi fik scoret. En rigtig stærk start på 2022, siger cheftræneren.
Kent Nielsen var især glad for holdets effektivitet, der var med til at sikre, at Vejle blev sendt hjem med et nederlag.
– Deres målmand havde et par gode redninger, men vi viste, at vi var effektive og gjorde brug af vores chancer. Vi kan godt lide at spille hurtigt, og det inviterede banen til, så det var til vores fordel, siger Kent Nielsen.
Målscoreren til 1-0, Nicklas Helenius, var også tilfreds med sejren over Vejle. Han mener heller ikke, at sejren var et mål for lille.
– Det var en helstøbt indsats, hvor vi stod godt på banen og gav meget få chancer væk. Vi burde også have vundet større, men vi havde lagt meget på i vores genpres, og vi var stærke til at få lukket opgøret, da Vejle kørte en anelse døde hen imod slutningen, siger Nicklas Helenius.
Særligt angriberens egen scoring kort før pausen skulle vise sig at blive vigtig for silkeborgensernes tro på sejr.
– Scoringen var selvfølgelig vigtig, da den sendte Vejle ned med et andet mindset. Selv om vi dominerede kampen, så var det dejligt at komme til pause med en føring, siger spidsangriberen.
I Vejle-lejren var cheftræner Peter Sørensen meget skuffet over præstationen og havde ikke meget positivt at tage med sig fra dagens udekamp.
– Første halvleg var tæt på at være godkendt, men Silkeborgs boldbesiddelse blev for høj. Vi skal være bedre til at aflaste os selv, og vi smed bare for mange bolde væk, fortæller Vejles cheftræner, Peter Sørensen.
I næste spillerunde skal Silkeborg en tur til Aalborg, hvor AaB venter. Vejle skal i Nørreskoven forsøge at tage point fra AGF.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
