– FCK var bedre – det var et heldigt point

En sen scoring sikrede FCN det ene point mod FCK, som ellers var det bedste hold i kampen.



En scoring i dommerens tillægstid sørgede for, at FC Nordsjælland med 1-1 mod FC København kunne rejse hjem til Farum med et enkelt point.

FCK var i store dele af kampen det dominerende hold, så pointet luner ekstra meget hos topholdet FCN.

Midtbanespilleren Jacob Steen Christensen indrømmer da også, at man let kunne være kommet fra Parken tomhændet.

– Det var virkelig befriende, og det ene point er meget vigtigt. Det havde gjort meget, hvis FCK fik tre, og vi ikke fik point. FCK var generelt bedre end os i kampen, så det var lidt et heldigt point, men det luner meget.

– FCK fik lagt et tryk på os i både første og anden halvleg, men jeg synes alligevel, at vi fik holdt dem godt væk fra chancer, så det var måske en kedelig kamp for tilskuerne, siger Jacob Steen Christensen.

FCN-træner Flemming Pedersen vil ikke tage stilling til, om det ene point var fortjent eller ufortjent, men han er enig i, at FCK var det bedste hold.

– Det der med fortjent og ufortjent, det er ikke med i min bog. Min objektive analyse er, at FCK var et bedre hold end os i dag (lørdag, red.).

– Vi er meget, meget tilfredse med og stolte over, at vi kunne slå tilbage på det tidspunkt af kampen, hvor vi kom bagud 1-0, for der fik FCK et kæmpe rygstød, siger Flemming Pedersen.

Det var finske Oliver Antman, der med sin scoring i overtiden sørgede for, at FCN kunne rejse hjem med et enkelt point. Han kalder det uafgjorte resultat for fair.

– Det er en fantastisk følelse. Begge hold havde chancer, og det var en meget lige kamp, så uafgjort var måske rimeligt.

– Det er godt for vores holdånd og for holdet, at vi fik det her point. Det havde nok haft effekt på os, hvis vi havde tabt den her kamp, så det var et virkelig vigtigt point, siger Antman.

Pointet betyder, at FCN fortsat ligger på førstepladsen i Superligaen. Men Randers har mulighed for at blive ligaens nye tophold, hvis kronjyderne formår at vinde over Brøndby søndag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson