SIF-boss afviser: Det er for tidligt at sælge ham

Tobias Salquist har været blandt Silkeborg IF's bedste spillere de sidste par år, og han er formentlig eftertragtet. Men midtjyderne vil helst ikke sælge.



Han har sagt det ved flere lejligheder: Det er en stor drøm at komme tilbage til udlandet, men indtil videre har SIlkeborg IF ikke villet slippe den dygtige stopper Tobias Salquist.

Og til Midtjyllands Avis gør Jesper Stüker opmærksom på, at man er gået ind i et nyt transfervindue, hvor man helst ikke vil slippe forsvarsspilleren.

Tobias Salquist har tre år igen af sin aftale med SIF, så klubben fra Søhøjlandet står i en position, hvor man kan tillade sig at være kritisk over for eventuelle bud. Og det har man i sinde.

– Man skal aldrig sige aldrig, men det er ikke nogen hemmelighed, at det nok er lige tidligt nok at sælge Salquist. Vi vil have svært ved at dække af for ham. Vi har stor fidus til både Alexander Busch og Robin Østrøm, ligesom vi forventer, at André Calisir kommer tilbage i en anden udgave, men Salquist vil være svær at undvære, så jeg vil være meget ked af at skulle af med ham, siger sportschefen til Midtjyllands Avis.

Tobias Salquist har flere gange været efterspurgt, og det er et år siden, at Tipsbladet kunne fortælle, at stopperen var højt på ønskelisten i Malmö FF. Den svenske klub havde tilmed sendt et bud til Silkeborg, som blev afvist.

I dette transfervindue er Tobias Salquist formentlig en af de få spillere, der realistisk kan blive solgt, fordi han har holdt et højt niveau i det seneste år og været afgørende for det SIF-hold, der endte som nummer tre i Superligaen og også spillede i Conference League-gruppespillet.

Stopperen kom frem i Silkeborg IF og var siden forbi udlandet hos både Waasland-Beveren og Lillestrøm, inden han kom retur til dansk fodbold og Hobro IK. Siden skiftede han til SIF, hvor han er blevet en profil.

Foruden Salquist har SIF Joel Felix, der spiller fast som makker til Tobias Salquist, og så har man også rutinerede André Calisir, der var meget skadet i efteråret, mens Robin Østrøm kan spille både back og centerback, og Alexander Busch står i kulissen som en lovende og ung spiller, der ved flere lejligheder har vist et stort potentiale.

Efter et slidsomt efterår med mange kampe er SIF placeret som nummer fire i Superligaen, men der er bare tre point til Brøndby IF på 10. pladsen.





LIVE: Nye meldinger om Jürgen Klopp




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Han tisser isterninger’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Nu er Dreyer historisk



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Bo Henriksen lander TV-job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Medier revser Real Madrid-træner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Chokpris på Victor Froholdt

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!