SIF-boss: Derfor sælger vi Nicklas Helenius

Nicklas Helenius er fortid i Silkeborg IF, der har solgt ham til AaB. Sportschef Jesper Stüker fortæller nu, hvorfor man har valgt at sælge.



Sidste sæsons Superliga-topscorer er ny mand i Nordjylland og AaB, hvor han skal være med til at sikre klubben overlevelse i dansk fodbolds bedste række.

AaB er næstsidst og under nedrykningsstregen i Superligaen og med syv point op til BIF, der er lige over stregen, så der venter et voldsomt stykke arbejde i foråret for AaB og Nicklas Helenius.

Men hvorfor har SIF, der jagter en plads i top seks, valgt at sælge Helenius på dette tidspunkt? Det svarer SIF-sportschef Jesper Stüker på i en artikel på klubbens hjemmeside.

– AaB har vist et stort ønske om at hente Nicklas Helenius hjem til det nordjyske, og vi har nu accepteret et fornuftigt købstilbud. Det har selvfølgelig krævet visse overvejelser at sælge den fungerende anfører og sidste sæsons topscorer, men vi føler os rigtig godt besat på angriberposten og har også en trupstørrelse at tage hensyn til.

– Samtidig har Nicklas haft en drøm om at vende tilbage til Aalborg og hjælpe AaB, og vi siger derfor nu farvel og tak for en kæmpe indsats for SIF, hvor vi alle vil huske ham som en meget vigtig figur i de seneste års opture, siger sportschef Jesper Stüker.

Nicklas Helenius fortæller, at han har været glad for tiden i SIF, hvor han har fundet sine fødder igen, efter han var bænket i AGF og ikke fik meget spilletid.

– Jeg har haft en helt fantastisk tid i Silkeborg IF, hvor jeg i to omgange har befundet mig rigtig godt både på og uden for banen. Især står sidste sæson med bronzemedaljer og topscorertitel som et stort højdepunkt i min karriere, og det har også fyldt mig med glæde og stolthed at være en del af vores europæiske eventyr i denne sæson. Jeg er stolt over at have båret anførerbindet for en klub, der er kommet til at betyde enormt meget i mit hjerte, og jeg har fået nogle fantastiske oplevelser, som jeg aldrig vil glemme.

– For eksempel står ”dét mål” i foråret mod Randers som et af de største øjeblikke nogensinde i mit fodboldliv – hvis ikke det største. Derfor er det da også vemodigt at skulle forlade Silkeborg IF, men jeg har som bekendt også et stort hjerte for min barndomsklub AaB, og i forhold til familien passer det også rigtig godt at vende hjem til det nordjyske, hvor vi kommer fra og har et hus. Jeg vil sige en særlig tak til både trænerne, mine holdkammerater, folk omkring holdet og klubben og især fansene for de mange enestående oplevelser, vi har haft sammen, lyder det fra Nicklas Helenius.

Flere medier har rapporteret, at angriberen koster AaB et sted mellem fire og fem millioner kroner at købe.

Du kan se “det mål” i videoen øverst til denne artikel.



Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Voldsom Franculino-spådom

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Nu drømmer de stort i AGF

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Han kommer til at have mareridt i nat

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama