Silkeborg-boss lover sommerindkøb

I Silkeborg regner man med, at tallet for udgifter i forbindelse med transfers stiger.



Mens Silkeborg har gjort sig bemærket med store salg som Nicolai Vallys' skifte til Brøndby, som har været medvirkende til et flot overskud på 106 millioner kroner før skat, så har de store indkøb ikke været der.

Der er dog noget på vej, lader det til. Ved klubbens generalforsamling tirsdag påpegede direktør Kent Madsen, at udgiften til transfers bliver større i næste regnskab. Det skriver Midtjyllands Avis.

– Der er nogle, der synes, vi er nogle kyllinger. Men vi synes faktisk selv, vi er lidt friske. Vi forøgede investeringerne i truppen sidste år med køb af spillere som Lukas Engel fra Vejle og Tonni Adamsen fra Helsingør for at nævne et par af de mest markante, siger han og fortsætter:

– Lur mig, om ikke det tal også kommer til at vokse i år. Der kigges på ting, lyder det ifølge avisen fra Kent Madsen.

Han fortæller endvidere, at selvom det ikke endnu er 100 procent sikkert, at de bliver i Superligaen i næste sæson – og at man helst ikke skal jinxe det – så tør han godt love, at der kommer nye spillere i sommerpausen.

Ved generalforsamlingen måtte Kent Madsen også forsvare de 3,3 millioner kroner, som er tilfaldet ham i bonus for regnskabet, hvor han jokede med, at han var glad for, at deres overskud ikke var på 200 millioner, fordi så var det stukket helt af.

Silkeborg er i øjeblikket 10 point over nedrykningsstregen med seks kampe tilbage.

De er desuden stadig med i pokalturneringen, hvor de tirsdag foruden generalforsamlingen spillede den første af to semifinaler. Læs mere om den her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’