Det har skabt glæde på direktionsgangen i Silkeborg IF, at klubben står overfor et forestående salg til det amerikanske selvskab Trivela Group, som du kan læse mere om her.
Men hos fansene af klubben er reaktionen en helt anden, hvis man kigger på, hvad de skriver under det opslag Silkeborg IF har lavet på Facebook, hvor de annoncere det forestående salg.
Her skriver Dennis Vallen Pedersen, der er 'Topfan' af klubben på Facebook.
– Er det 1 april! Har I fuldstændig tabt sutten, hvorfor helvede er det nødvendigt. Hvad skal de bidrage med, andet end en masse splid og andenrangsspillere, der bare vil forurene vores spillertrup? KATASTROFE! Er de dårlige erfaringer fra andre klubber i Danmark med amerikanske lorte investorer slet ikke sunket ind. Jeg håber virkelig ikke, at der bliver flertal for det her i bestyrelsen.
Og han er bestemt ikke alene i kommentarsporet, som generelt er præget af negative holdninger til det forestående salg. Mere end 134 personer har allerede kommenteret opslaget, og ved en optælling er der markant flest negative inputs.
– Kære Silkeborg IF. Som fan, fast sæsonkort indehaver med mine to drenge gennem nogle år, har vi altid glædet os til hver anden weekend at skulle på stadion – Danmarks smukkeste stadion.
– Værdierne, træner og truppen har været en kæmpe fornøjelse at følge. ÆGTE LOKALT. Men dette stopper nu. Ikke længere ægte lokalt og med, undskyld mig, en totalt ukendt ejer, hvor Silkeborg IKKE kan sige arbejdet er gjort grundigt nok, for det har Trivela Group simpelthen ikke historik nok til at kunne give jer. 2 års ejerskab af intetsigende fodboldklubber. I har solgt SIF’s værdier fordi pengene har været vigtigst. Kære ledelse, i skriver jer uden tvivl ind i historiebøgerne i SIF fra 1917. Og det er som pengegriske spejderdrenge. Skam jer!, skriver Lars Plauborg.
Der er også fans af andre klubber, der har valgt at reagere på salget til amerikanerne, som tydeligt fatter empati for, hvad det betyder for en klub at komme på udenlandske hænder.
– Øv øv øv. Hilsen en Brøndby fan. Altid haft kæmpe respekt for Silkeborg og deres måde at gøre tingene.. Nu bliver de bare en' af mange, ligesom min egen klub Øv, skriver David Max Agger Christensen på Facebook.
Når man har gravet længe nok i kommentarsporet, kan man finde enkelte Silkeborg-fans, der mener, at det er den rigtige beslutning, der er taget i Silkeborgs bestyrelse. En af dem er Claus Aagaard Jakobsen, der har stor tillid til det fremtidige projekt.
– Wow! Jeg er slet ikke i tvivl om, at Kent Madsen og Co. har været grundige i arbejdet, siden det begyndte i 2018. Klubben har længe trængt til et økonomisk løft, og det er spændende at se, hvordan dette løft kommer til at tage sig ud. Spillerbudgettet skulle gerne kunne øges. Der vil naturligvis være stor bekymring for, om klubbens værdier bliver videreført, men det kan kun tiden vise. Skepsissen bunder primært i de dårlige eksempler, der har været i dansk fodbold, men jeg vælger at stole på klubbens dømmekraft.
Silkeborgs næste kamp i Superligaen er mandag, hvor de møder FC Midtjylland. Det bliver interessant at følge, hvordan fansene reagerer til den kamp.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Sønderjyske – OB
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT