– Vi har ikke været dygtige nok i de tætte kampe

Kent Nielsen vil ikke udstikke en målsætning for Silkeborg i mesterskabsspillet. Målet er at vinde hver kamp.



Oprykkerne fra Silkeborg skal i det forestående mesterskabsspil forsøge at drille flere af de større hold i Superligaen.

Silkeborg-træner Kent Nielsen afviser alligevel at tale om, hvor højt Silkeborg kan ende i landets bedste fodboldrække efter søndagens 0-1-nederlag på hjemmebane til FC Midtjylland.

– Det motiverer ikke os at kigge på tabellen. Det motiverer os at spille knaldgodt næste gang.

– Vi sigter ikke på så meget andet end at vinde den næste kamp. Vi tænker ikke på tabellen. Det er sådan, fodboldtrænere og fodboldhold arbejder.

– Vores målsætning er at vinde de næste ti kampe. Det er det, der fylder i mig, og det er måden, vi tænker og arbejder på, siger Kent Nielsen.

Med en fast spillestil med stor boldbesiddelse, mange pasninger og en dygtig fronttrio har oprykkerne overrasket de fleste. Siden top-6 placeringen blev sikret i 20. spillerunde, har holdet dog tabt tre opgør i streg.

Alligevel er der kun to point op til Randers FC på femtepladsen og syv point op til AaB på fjerdepladsen.

– Der er ingen tvivl om, at vi er overraskelsen i top-6. Man kan se, at vi ikke har været dygtige nok i de helt tætte kampe, men vi har stadig vist, at vi kommer til at drille dem alle sammen, når vi rammer vores topniveau, siger Kent Nielsen.

Sportschef Jesper Stüker vil modsat Kent Nielsen gerne kigge på tabellen, selv om han ikke vil tale om en decideret målsætning. I samme ombæring roser han holdet for top-6 placeringen.

– Ambitionen har været at udvikle os selv og lægge et lag ovenpå hele tiden. Det er det stadigvæk. Det er det, Kent Nielsen og spillerne har fokus på. Så kan vi andre sidde og kigge på tabellen og se, hvem vi kan dyste med, og der håber vi da på, at vi kan blive nummer fire eller fem, siger sportschefen.

– Det er en stor bedrift. Det var ikke noget, vi havde forventet. Vores ambition var at overleve i Superligaen, og det var fedt for os at vinge den af efter 20 kampe, siger sportschefen.

Første opgave for Silkeborg i mesterskabsspillet er ude mod FC Midtjylland 4. april.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

Peger på ham som ny Superliga-træner