Skidt nyt? To FCK-stjerner forlod træning

To af FC Københavns profiler forlod træningen fredag, men der er endnu ingen status på dem.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er potentielt skidt nyt for FC København forud for “løvernes” første Superliga-kamp i 2024.

Til fredagens træning forlod midtbanespiller Lukas Lerager og højre back Elias Jelert begge træningen undervejs. Angriber Andreas Cornelius trænede desuden heller ikke med.

Umiddelbart efter træningen har FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, imidlertid ikke en status på de to spillere. 

– Nej, overhovedet ikke. Nogle gange ser ting værre ud, end det er, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg har ikke nogen kommentarer til spillere. Der kan være mange årsager til, at de går ind. Måske træner de med fysioterapeuter eller er syge. Det har jeg ingen kommentarer til.

Er det det samme med Cornelius?

– Ja, det er det samme. En del af en professionel fodboldspillers hverdag er, at nogle gange træner alle samlet, og andre gange træner nogle individuelt. Vi har én bane til rådighed, så vi kan ikke gøre det på samme tid.

Neestrup slog også fast, at der ikke på nuværende tidspunkt er nogen af de nævnte spillere, han ikke regner med til søndagens kamp mod Silkeborg IF.

Lukas Lerager og Elias Jelert har begge spillet store roller for FC København i denne sæson, og sidstnævnte imponerede også stort imod Manchester City tidligere på ugen.

Imod Manchester City sad Lukas Lerager over med karantæne, og skulle han nu være ukampdygtig mod Silkeborg, kan Magnus Mattsson meget vel få genvalg på midtbanen. Peter Ankersen er en oplagt afløser for Elias Jelert. 

FC København har i forvejen David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen og Emil Højlund på skadeslisten.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København