Jubel i SL-klub: Succestræner har forlænget

Han skal ikke videre lige med det samme, Thomas Thomasberg. I stedet har han forlænget sin aftale med Randers.



Randers FC’s træner i de næste mange år hedder også Thomas Thomasberg.

Succestræneren, der i denne sæson har vundet pokalturneringen med Randers samt endt på sjettepladsen, har sat sin signatur på en forlængelse med klubben.

Thomasbergs aftale løber nu frem til 2025.

– Det er et imponerende stykke arbejde, som trænerteamet med Thomas Thomasberg i spidsen har udført i de seneste sæsoner. Vi har sammen samlet et slagkraftigt mandskab, der virkelig har præsteret over, hvad man kan forvente, når man kigger på vores sportslige budget. Det vidner om, at der bliver arbejdet godt med tingene, og derfor er det helt naturligt, at vi får en ny aftale mellem Randers FC og Thomasberg på plads allerede nu, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen i en pressemeddelelse og forklarer:

– Vi har taget nogle store skridt i Randers FC i de seneste sæsoner, hvor vi udover vores klassiske dyder også er blevet anerkendt for at være et godt spillende fodboldhold. Flere af vores spillere er blevet profiler i ligaen, og derudover har vi også fået en række af vores talenter bragt frem, så der blæser i den grad positive vinde i Randers FC i øjeblikket, og det skal Thomasberg have en stor del af æren for, fortsætter Søren Pedersen.

Cheftræneren, der har en fortid som træner i Hobro IK og FC Fredericia, siger:

– Det er utroligt, at der allerede er gået tre år, siden jeg kom tilbage til Randers. Det har været en fantastisk tid, hvor vi virkelig har fået rykket på nogle ting, og det er en fornøjelse af at være en del af et team og en klub, hvor man arbejder så godt sammen, som tilfældet er i Randers FC. Derfor var det heller ikke svært at forlænge kontrakten med yderligere to år, selvom den jo allerede løb til 2023. Vi er et utroligt spændende sted som klub, og jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet med at rykke os yderligere i de kommende sæsoner, siger Thomas Thomasberg.

Thomas Thomasberg og Randers FC er sikret en plads i Conference League-gruppespillet i den kommende sæson. Klubben kan også komme i Europa League-gruppespillet.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel