SL-transferfest slut: For forsigtige – og fattige?

SERIE: Hvordan klarede Superliga-klubberne deres indkøb i 2023? Her ser vi nærmere på Vejle Boldklub.



Hvordan klarede Superliga-klubberne deres indkøb i 2023?

Når transfervinduer lukker, står vi ofte klar med karakterer og vurderinger nærmest før, vi overhovedet har set de nye spillere i aktion.

Men hvordan er det så gået, når vi ser tilbage?

Vi har været gennem de 12 Superliga-klubber for at se nærmere på, hvordan deres indgående transfers i de to transfervinduer i 2023 fungerede.

Sådan var 2023 på markedet

Det har ikke fået megen opmærksomhed, men Vejle bruger overhovedet ikke de samme penge på nye spillere som ved de to foregående ophold i Superligaen.
Flere spillere vendte tilbage fra en sæsons udlån, mens Vejle var i 1. Division, herunder den stærke angriber German Onugkha og den for et par år siden så eftertragtede Denis Kolinger. Det er ret tydeligt, at forretningen står mere stille end tidligere hos den moldoviske ejer Andrej Zolotko, og at transfer-festen er slut.

Det gik godt
Det er jo et scoop at kunne få German Onugkha tilbage fra et udlån, og at han så spiller en flot halvsæson.

Det gik skidt
Vejle har tidligere fået mange skældud for at hente og hente spillere fra ejerens udenlandske netværk, men nu står det for stille for et hold, der mangler offensiv firepower ud over den, Onugkha leverer.

223659

KARAKTERBOG
Sådan så det ud, da vinduerne lukkede: 2 bolde
Det var udmærkede spillere, der kom tilbage, men det var heller ikke ret inspirerende stort set kun at få spillere ind, man havde udlejet i sæsonen i 1. Division.

Sådan er det gået: 2 bolde
Onugkha er rigtig god, men ellers har hverken spillerne eller den nye, mere tilbageholdende stil betydet, at Vejle har etableret sig som Superliga-hold.

Man holder kampene kompetitive, også takket være den dygtige målmand Nathan Trott, men der skabes bekymrende lidt ud over de bolde, flittige Onugkha får raget til sig.

Potentiale for fremgang: 3 bolde
Der er nogle spillere i blandt, vi kunne forvente at se mere fra. Men det her er tæt på et to-tal.

Samlet karakter: 2 bolde
German Onugkha kan ikke redde det alene. Det er jo ok at være mådeholden, men det er ikke specielt sundt eller strategisk stærkt at være så mådeholden (eller tvunget til at være det?), hvis det betyder en ny nedrykning, hvilket er det mest sandsynlige udfald af forårssæsonen.

Det ser ud til, Vejle er gået i den modsatte grøft af tidligere og er blevet for forsigtig, uanset at man fik solide spillere tilbage fra udleje.



FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bo Henriksen fyret

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Storklub meldes interesseret

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg