SønderjyskE-boss om profileret reserve: Han er lidt irriteret

Midtbanespilleren er småirriteret over sin tid i SønderjyskE hidtil, tror sportschefen.



Fire minutter i Superligaen.

Det er, hvad det er blevet til for Ogenyi Onazi i SønderjyskE, siden den tidligere nigerianske landsholdspiller og Lazio-stjerne kom til klubben i oktober. Det er ikke helt, hvad hverken han og klubben forventede.

Det erkender SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen over for TV3 Sport før søndagens kamp mod Randers FC.

Læs også:Trænersituationen i Lyngby: Det er vi ikke helt afklarede omkring

– Jeg tror, han har det lige, som vi har. Han kom hertil for at få gang i den igen og komme videre ud i det store udland, som er lidt større end vores lille Superliga. Han står også lidt som os og er lidt irriteret, men han er trods alt også kommet i gang igen. Så vi er lidt “in between” det hele, da vi har fået ham i drev igen, men vi har ikke fået ham ind på banen og spille igen, som vi ellers alle ville, siger Hans Jørgen Haysen.

Over for Der Nordschleswiger har sportschefen også påpeget, at den 27-årige midtbanekriger har haft svært ved at vænne sig til det danske vejr. Over for TV3 Sport forklarer han, at der mere specifikt menes banerne i efteråret.  

– Han er jo rigtig god på bolden og en god fordeler, som man skal have noget spil igennem, så kan han sætte noget op. Jo længere vi er kommet hen, har vi fået værre og værre forhold. Det vidste vi jo godt, og vi håbede også lidt, at vi ville have ham tilbage og i gang før, siger Haysen.

Læs også:Startopstillinger: SønderjyskE har profil tilbage – Randers skifter to

I øjeblikket er parterne også i dialog om fremtiden, og et brud lyder ikke til at være helt udelukket.

– Det må vi se. Vi har nogle snakke nu. Selvfølgelig har vi det. Det var også aftalt, at vi efter denne halvsæson skulle sætte os ned, for synes vi ikke nu og her, at det kan lykkes i SønderjyskE, skal vi finde ud af noget andet, både for hans og vores skyld, siger sportschefen.

Ogenyi Onazi har som bekendt en fortid i Lazio, mens han også har spillet for Trabzonspor og Denizlispor i Tyrkiet. Han har også mere end 50 landskampe på cv’et for Nigeria.

Læs også:Optakt: AGF – AaB
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Randers FC
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub




KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

FC København – Vejle Boldklub

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det var vanvittigt brutalt

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe