SønderjyskE-boss om profileret reserve: Han er lidt irriteret

Midtbanespilleren er småirriteret over sin tid i SønderjyskE hidtil, tror sportschefen.



Fire minutter i Superligaen.

Det er, hvad det er blevet til for Ogenyi Onazi i SønderjyskE, siden den tidligere nigerianske landsholdspiller og Lazio-stjerne kom til klubben i oktober. Det er ikke helt, hvad hverken han og klubben forventede.

Det erkender SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen over for TV3 Sport før søndagens kamp mod Randers FC.

Læs også:Trænersituationen i Lyngby: Det er vi ikke helt afklarede omkring

– Jeg tror, han har det lige, som vi har. Han kom hertil for at få gang i den igen og komme videre ud i det store udland, som er lidt større end vores lille Superliga. Han står også lidt som os og er lidt irriteret, men han er trods alt også kommet i gang igen. Så vi er lidt “in between” det hele, da vi har fået ham i drev igen, men vi har ikke fået ham ind på banen og spille igen, som vi ellers alle ville, siger Hans Jørgen Haysen.

Over for Der Nordschleswiger har sportschefen også påpeget, at den 27-årige midtbanekriger har haft svært ved at vænne sig til det danske vejr. Over for TV3 Sport forklarer han, at der mere specifikt menes banerne i efteråret.  

– Han er jo rigtig god på bolden og en god fordeler, som man skal have noget spil igennem, så kan han sætte noget op. Jo længere vi er kommet hen, har vi fået værre og værre forhold. Det vidste vi jo godt, og vi håbede også lidt, at vi ville have ham tilbage og i gang før, siger Haysen.

Læs også:Startopstillinger: SønderjyskE har profil tilbage – Randers skifter to

I øjeblikket er parterne også i dialog om fremtiden, og et brud lyder ikke til at være helt udelukket.

– Det må vi se. Vi har nogle snakke nu. Selvfølgelig har vi det. Det var også aftalt, at vi efter denne halvsæson skulle sætte os ned, for synes vi ikke nu og her, at det kan lykkes i SønderjyskE, skal vi finde ud af noget andet, både for hans og vores skyld, siger sportschefen.

Ogenyi Onazi har som bekendt en fortid i Lazio, mens han også har spillet for Trabzonspor og Denizlispor i Tyrkiet. Han har også mere end 50 landskampe på cv’et for Nigeria.

Læs også:Optakt: AGF – AaB
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Randers FC
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF