SønderjyskE-boss om profileret reserve: Han er lidt irriteret

Midtbanespilleren er småirriteret over sin tid i SønderjyskE hidtil, tror sportschefen.



Fire minutter i Superligaen.

Det er, hvad det er blevet til for Ogenyi Onazi i SønderjyskE, siden den tidligere nigerianske landsholdspiller og Lazio-stjerne kom til klubben i oktober. Det er ikke helt, hvad hverken han og klubben forventede.

Det erkender SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen over for TV3 Sport før søndagens kamp mod Randers FC.

Læs også:Trænersituationen i Lyngby: Det er vi ikke helt afklarede omkring

– Jeg tror, han har det lige, som vi har. Han kom hertil for at få gang i den igen og komme videre ud i det store udland, som er lidt større end vores lille Superliga. Han står også lidt som os og er lidt irriteret, men han er trods alt også kommet i gang igen. Så vi er lidt “in between” det hele, da vi har fået ham i drev igen, men vi har ikke fået ham ind på banen og spille igen, som vi ellers alle ville, siger Hans Jørgen Haysen.

Over for Der Nordschleswiger har sportschefen også påpeget, at den 27-årige midtbanekriger har haft svært ved at vænne sig til det danske vejr. Over for TV3 Sport forklarer han, at der mere specifikt menes banerne i efteråret.  

– Han er jo rigtig god på bolden og en god fordeler, som man skal have noget spil igennem, så kan han sætte noget op. Jo længere vi er kommet hen, har vi fået værre og værre forhold. Det vidste vi jo godt, og vi håbede også lidt, at vi ville have ham tilbage og i gang før, siger Haysen.

Læs også:Startopstillinger: SønderjyskE har profil tilbage – Randers skifter to

I øjeblikket er parterne også i dialog om fremtiden, og et brud lyder ikke til at være helt udelukket.

– Det må vi se. Vi har nogle snakke nu. Selvfølgelig har vi det. Det var også aftalt, at vi efter denne halvsæson skulle sætte os ned, for synes vi ikke nu og her, at det kan lykkes i SønderjyskE, skal vi finde ud af noget andet, både for hans og vores skyld, siger sportschefen.

Ogenyi Onazi har som bekendt en fortid i Lazio, mens han også har spillet for Trabzonspor og Denizlispor i Tyrkiet. Han har også mere end 50 landskampe på cv’et for Nigeria.

Læs også:Optakt: AGF – AaB
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Randers FC
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub




Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool