Fire minutter i Superligaen.
Det er, hvad det er blevet til for Ogenyi Onazi i SønderjyskE, siden den tidligere nigerianske landsholdspiller og Lazio-stjerne kom til klubben i oktober. Det er ikke helt, hvad hverken han og klubben forventede.
Det erkender SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen over for TV3 Sport før søndagens kamp mod Randers FC.
Læs også:Trænersituationen i Lyngby: Det er vi ikke helt afklarede omkring
– Jeg tror, han har det lige, som vi har. Han kom hertil for at få gang i den igen og komme videre ud i det store udland, som er lidt større end vores lille Superliga. Han står også lidt som os og er lidt irriteret, men han er trods alt også kommet i gang igen. Så vi er lidt “in between” det hele, da vi har fået ham i drev igen, men vi har ikke fået ham ind på banen og spille igen, som vi ellers alle ville, siger Hans Jørgen Haysen.
Over for Der Nordschleswiger har sportschefen også påpeget, at den 27-årige midtbanekriger har haft svært ved at vænne sig til det danske vejr. Over for TV3 Sport forklarer han, at der mere specifikt menes banerne i efteråret.
– Han er jo rigtig god på bolden og en god fordeler, som man skal have noget spil igennem, så kan han sætte noget op. Jo længere vi er kommet hen, har vi fået værre og værre forhold. Det vidste vi jo godt, og vi håbede også lidt, at vi ville have ham tilbage og i gang før, siger Haysen.
Læs også:Startopstillinger: SønderjyskE har profil tilbage – Randers skifter to
I øjeblikket er parterne også i dialog om fremtiden, og et brud lyder ikke til at være helt udelukket.
– Det må vi se. Vi har nogle snakke nu. Selvfølgelig har vi det. Det var også aftalt, at vi efter denne halvsæson skulle sætte os ned, for synes vi ikke nu og her, at det kan lykkes i SønderjyskE, skal vi finde ud af noget andet, både for hans og vores skyld, siger sportschefen.
Ogenyi Onazi har som bekendt en fortid i Lazio, mens han også har spillet for Trabzonspor og Denizlispor i Tyrkiet. Han har også mere end 50 landskampe på cv’et for Nigeria.
Læs også:Optakt: AGF – AaB
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Randers FC
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
Her kan du se AGF mod Sabah FK
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TIPSBLADET SPECIAL
