Jagter stadig sejr: Sønderjyske delte med Randers

Stefan Gartenmann scorede et saksesparksmål, men alligevel måtte Sønderjyske nøjes med 1-1 mod Randers.



Et eminent saksesparksmål fra Stefan Gartenmann var ikke nok for Sønderjyske, der søndag måtte nøjes med 1-1 hjemme på Sydbank Park mod Randers.

Sønderjyske er isoleret sidst i Superligaen og er uden sejr i de seneste 13 ligakampe. Randers havde allerede inden kampen sikret sig en top-6-placering og skal derfor kæmpe med om de sjovere placeringer i mesterskabsspillet efter den foranliggende landsholdspause.

Tilskuerne på Sydbank Park i Haderslev fik ikke meget andet end det skønne forårsvejr at varme sig på i første halvleg, hvor der kun var sporadiske og ganske ufarlige forsøg at berette om.

Randers forsøgte sig med et noget halvhjertet højt pres på Sønderjyske, men uden held, hvorfor det var Sønderjyske, der var marginalt bedst i første halvleg, og også holdet med de eneste halve muligheder.

Sønderjyske kom også bedst ud til anden halvleg. Forsvarsspiller Duplexe Tchamba brændte i det 60. minut en friløber mod keeper Patrick Carlgreen.

I anden halvleg tændte Stefan Gartenmann for alvor op for festen, da han i 60. spilleminut saksesparkede Sønderjyske foran på akrobatisk vis efter en løs bold i feltet.

Glæden varede dog kortvarigt for de fremmødte hjemmebanetilskuere, da Randers fremtvang sig et straffespark blot to minutter efter.

Det var angriber Stephen Odey, der skulle eksekvere chancen fra 11-meterpletten til en udligning, og det gjorde han ganske sikkert. Han sendte keeper Lawrence Thomas til venstre og skød den selv ind i højre side.

Efter det udlignende mål bølgede kampen frem og tilbage uden de helt store og åbne målchancer, men der faldt ikke flere mål på Sydbank Park, og dommeren kunne derfor fløjte grundspillet af efter 1-1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Transferfri stjerne i København

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen