Video : Tipsbladet
Superliga

SønderjyskE forlænger med Alexander Bahs afløser

SønderjyskE solgte tidligere i denne uge wing back Alexander Bah, og nu har klubben forlænget aftalen med en spiller, der meget vel kan ende med at overtage pladsen.

De har solgt Alexander Bah for et rekordbeløb, men pengene skal i første omgang ikke bruges på en afløser. I stedet har man valgt at bruge lidt penge på at forlænge aftalen med en spiller, man tror meget på.

SønderjyskE skriver på klubbens hjemmeside, at man har forlænget aftalen med 25-årige Jeppe Simonsen.

Simonsen havde bare et halvt år igen af sin aftale med SønderjyskE, men med den nye aftale er han på kontrakt frem til 31. december 2023.

Læs også:Haysen afslører: Her skal SønderjyskE forstærkes

Dermed er det oplagt, at han får chancen for at vinde pladsen som højre wing back, en position Simonsen har vist, han kan spille.

- Vi har ikke lagt skjul på, at vi gerne så, at Jeppe Simonsen fortsatte sin gode udvikling i SønderjyskE, og jeg er meget glad for, at vi nu har en kontraktforlængelse på plads. Han er en spiller fra eget akademi, som har udviklet sig godt gennem årene, og han har virkelig vist sig godt frem på det seneste.

- Forlængelsen er helt i tråd med vores strategi om, at vi gerne vil have den næste spiller klar i pipelinen, når vi sælger en spiller, som vi netop har gjort med Alexander Bah. Jeppe Simonsen har flere gange spillet på netop Bahs position, og vi føler os overbeviste om, at han er klar til at tage over i endnu højere grad, og vi glæder os til at se ham vokse endnu mere på positionen, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Vraget Superliga-ikon: Klubben vil gå en anden vej

- Jeg er utrolig glad for forlængelsen. Det er et spændende projekt, vi har gang i her i SønderjyskE, og det er jeg glad for at være en del af, og det vil jeg meget gerne være med til at bidrage til fremover også. Jeg sætter stor pris på fansene og folkene i og omkring klubben, og jeg kan i det hele taget rigtig godt lide at komme her, så det har egentligt ikke været så svært at tage beslutningen, lyder det fra Jeppe Simonsen.

Den 25-årige SønderjyskE-spiller kan dække flere positioner, men træner Glen Riddersholm har talt varmt om ham som en mulig afløser for Alexander Bah, der nu er på kontrakt i Slavia Prag.

Læs også:Vraget af OB: Nu kommenterer Jakob Michelsen

Læs også:Medie: SønderjyskE byder på norsk talent

Læs også:Karantæner - hvem er ude?