SønderjyskE forlænger med Alexander Bahs afløser

SønderjyskE solgte tidligere i denne uge wing back Alexander Bah, og nu har klubben forlænget aftalen med en spiller, der meget vel kan ende med at overtage pladsen.



De har solgt Alexander Bah for et rekordbeløb, men pengene skal i første omgang ikke bruges på en afløser. I stedet har man valgt at bruge lidt penge på at forlænge aftalen med en spiller, man tror meget på.

SønderjyskE skriver på klubbens hjemmeside, at man har forlænget aftalen med 25-årige Jeppe Simonsen.

Simonsen havde bare et halvt år igen af sin aftale med SønderjyskE, men med den nye aftale er han på kontrakt frem til 31. december 2023.

Læs også:Haysen afslører: Her skal SønderjyskE forstærkes

Dermed er det oplagt, at han får chancen for at vinde pladsen som højre wing back, en position Simonsen har vist, han kan spille.

– Vi har ikke lagt skjul på, at vi gerne så, at Jeppe Simonsen fortsatte sin gode udvikling i SønderjyskE, og jeg er meget glad for, at vi nu har en kontraktforlængelse på plads. Han er en spiller fra eget akademi, som har udviklet sig godt gennem årene, og han har virkelig vist sig godt frem på det seneste.

– Forlængelsen er helt i tråd med vores strategi om, at vi gerne vil have den næste spiller klar i pipelinen, når vi sælger en spiller, som vi netop har gjort med Alexander Bah. Jeppe Simonsen har flere gange spillet på netop Bahs position, og vi føler os overbeviste om, at han er klar til at tage over i endnu højere grad, og vi glæder os til at se ham vokse endnu mere på positionen, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Vraget Superliga-ikon: Klubben vil gå en anden vej

– Jeg er utrolig glad for forlængelsen. Det er et spændende projekt, vi har gang i her i SønderjyskE, og det er jeg glad for at være en del af, og det vil jeg meget gerne være med til at bidrage til fremover også. Jeg sætter stor pris på fansene og folkene i og omkring klubben, og jeg kan i det hele taget rigtig godt lide at komme her, så det har egentligt ikke været så svært at tage beslutningen, lyder det fra Jeppe Simonsen.

Den 25-årige SønderjyskE-spiller kan dække flere positioner, men træner Glen Riddersholm har talt varmt om ham som en mulig afløser for Alexander Bah, der nu er på kontrakt i Slavia Prag.

Læs også:Vraget af OB: Nu kommenterer Jakob Michelsen
Læs også:Medie: SønderjyskE byder på norsk talent
Læs også:Karantæner – hvem er ude?


Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Voldsomt transferønske til FCK

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’