Hvad har Claus Steinlein til fælles med Brad Pitt?
En smule, hvis man spørger FC Midtjyllands rekordsalg Alexander Sørloth, der tørnede ud for midtjyderne i et halvt år fra sommeren 2017, hvorefter han blev solgt til Premier League-klubben Crystal Palace.
Nordmanden mener, at Claus Steinlein og de øvrige chefer i FC Midtjylland agerer ligesom Brad Pitt i storfilmen “Moneyball” fra 2011. Filmen handler om, hvordan Brad Pitt i rollen som Billy Beane forvandler et baseball-hold fra en fiasko til en succes ved hjælp af data.
– De har en speciel model, de kører. Den er meget lig den fra filmen “Moneyball”. De har meget fokus på statistik, og det var på den baggrund, de tog fat i min agent. De kunne se, at selv om jeg ikke spillede så meget, skabte jeg mange chancer og var meget involveret. De kiggede også på min størrelse, min fart og så videre. Da jeg hørte om det, var jeg ikke i tvivl om, at jeg ville dertil, siger Alexander Sørloth til Eurosport.no.
Han er stor tilhænger af “Moneyball-modellen”, som FC Midtjylland har praktiseret, siden englænderen Matthew Benham købte klubben i 2014.
– Jeg tænker, at det nok er bedst at køre en blanding af statistik og det lidt mere traditionelle. Man skal selvfølgelig snakke med spilleren og få et indtryk af ham udover det statistiske. Det er sådan, FC Midtjylland gør det. Man skal have den rette personlighed og passe ind i gruppen, siger Sørloth, der ser tilbage på tiden i Danmark med et stort smil:
– Jeg scorede mål og kom tidligt i gang. Vi havde en Europa League-kamp mod et polsk hold (Arka Gdynia, red.), og jeg blev matchvinder i femte minuts overtid. Det betød sygt meget for fortsættelsen. Jeg fik en voldsom selvtillid og blev populær blandt fansene. Derfra gik det kun én vej.
Alexander Sørloth tørner nu ud for Trabzonspor, og han er topscorer i den tyrkiske liga med 19 mål.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
Læs også:Tidligere Wolves-ejer: Ståle Solbakken løb fra sit ord
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
Brasilien – Norge
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
