Sørloth om FC Midtjylland: De er som i filmen Moneyball

Alexander Sørloth sammenligner FC Midtjyllands model med Brad Pitt i filmen “Moneyball”.



Hvad har Claus Steinlein til fælles med Brad Pitt?

En smule, hvis man spørger FC Midtjyllands rekordsalg Alexander Sørloth, der tørnede ud for midtjyderne i et halvt år fra sommeren 2017, hvorefter han blev solgt til Premier League-klubben Crystal Palace.

Nordmanden mener, at Claus Steinlein og de øvrige chefer i FC Midtjylland agerer ligesom Brad Pitt i storfilmen “Moneyball” fra 2011. Filmen handler om, hvordan Brad Pitt i rollen som Billy Beane forvandler et baseball-hold fra en fiasko til en succes ved hjælp af data.

– De har en speciel model, de kører. Den er meget lig den fra filmen “Moneyball”. De har meget fokus på statistik, og det var på den baggrund, de tog fat i min agent. De kunne se, at selv om jeg ikke spillede så meget, skabte jeg mange chancer og var meget involveret. De kiggede også på min størrelse, min fart og så videre. Da jeg hørte om det, var jeg ikke i tvivl om, at jeg ville dertil, siger Alexander Sørloth til Eurosport.no.

Han er stor tilhænger af “Moneyball-modellen”, som FC Midtjylland har praktiseret, siden englænderen Matthew Benham købte klubben i 2014.

– Jeg tænker, at det nok er bedst at køre en blanding af statistik og det lidt mere traditionelle. Man skal selvfølgelig snakke med spilleren og få et indtryk af ham udover det statistiske. Det er sådan, FC Midtjylland gør det. Man skal have den rette personlighed og passe ind i gruppen, siger Sørloth, der ser tilbage på tiden i Danmark med et stort smil:

– Jeg scorede mål og kom tidligt i gang. Vi havde en Europa League-kamp mod et polsk hold (Arka Gdynia, red.), og jeg blev matchvinder i femte minuts overtid. Det betød sygt meget for fortsættelsen. Jeg fik en voldsom selvtillid og blev populær blandt fansene. Derfra gik det kun én vej.

Alexander Sørloth tørner nu ud for Trabzonspor, og han er topscorer i den tyrkiske liga med 19 mål.

Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
Læs også:Tidligere Wolves-ejer: Ståle Solbakken løb fra sit ord






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FC København – OB

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod