Hvad har Claus Steinlein til fælles med Brad Pitt?
En smule, hvis man spørger FC Midtjyllands rekordsalg Alexander Sørloth, der tørnede ud for midtjyderne i et halvt år fra sommeren 2017, hvorefter han blev solgt til Premier League-klubben Crystal Palace.
Nordmanden mener, at Claus Steinlein og de øvrige chefer i FC Midtjylland agerer ligesom Brad Pitt i storfilmen “Moneyball” fra 2011. Filmen handler om, hvordan Brad Pitt i rollen som Billy Beane forvandler et baseball-hold fra en fiasko til en succes ved hjælp af data.
– De har en speciel model, de kører. Den er meget lig den fra filmen “Moneyball”. De har meget fokus på statistik, og det var på den baggrund, de tog fat i min agent. De kunne se, at selv om jeg ikke spillede så meget, skabte jeg mange chancer og var meget involveret. De kiggede også på min størrelse, min fart og så videre. Da jeg hørte om det, var jeg ikke i tvivl om, at jeg ville dertil, siger Alexander Sørloth til Eurosport.no.
Han er stor tilhænger af “Moneyball-modellen”, som FC Midtjylland har praktiseret, siden englænderen Matthew Benham købte klubben i 2014.
– Jeg tænker, at det nok er bedst at køre en blanding af statistik og det lidt mere traditionelle. Man skal selvfølgelig snakke med spilleren og få et indtryk af ham udover det statistiske. Det er sådan, FC Midtjylland gør det. Man skal have den rette personlighed og passe ind i gruppen, siger Sørloth, der ser tilbage på tiden i Danmark med et stort smil:
– Jeg scorede mål og kom tidligt i gang. Vi havde en Europa League-kamp mod et polsk hold (Arka Gdynia, red.), og jeg blev matchvinder i femte minuts overtid. Det betød sygt meget for fortsættelsen. Jeg fik en voldsom selvtillid og blev populær blandt fansene. Derfra gik det kun én vej.
Alexander Sørloth tørner nu ud for Trabzonspor, og han er topscorer i den tyrkiske liga med 19 mål.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
Læs også:Tidligere Wolves-ejer: Ståle Solbakken løb fra sit ord
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFERPLANEN
