Hvad har Claus Steinlein til fælles med Brad Pitt?
En smule, hvis man spørger FC Midtjyllands rekordsalg Alexander Sørloth, der tørnede ud for midtjyderne i et halvt år fra sommeren 2017, hvorefter han blev solgt til Premier League-klubben Crystal Palace.
Nordmanden mener, at Claus Steinlein og de øvrige chefer i FC Midtjylland agerer ligesom Brad Pitt i storfilmen “Moneyball” fra 2011. Filmen handler om, hvordan Brad Pitt i rollen som Billy Beane forvandler et baseball-hold fra en fiasko til en succes ved hjælp af data.
– De har en speciel model, de kører. Den er meget lig den fra filmen “Moneyball”. De har meget fokus på statistik, og det var på den baggrund, de tog fat i min agent. De kunne se, at selv om jeg ikke spillede så meget, skabte jeg mange chancer og var meget involveret. De kiggede også på min størrelse, min fart og så videre. Da jeg hørte om det, var jeg ikke i tvivl om, at jeg ville dertil, siger Alexander Sørloth til Eurosport.no.
Han er stor tilhænger af “Moneyball-modellen”, som FC Midtjylland har praktiseret, siden englænderen Matthew Benham købte klubben i 2014.
– Jeg tænker, at det nok er bedst at køre en blanding af statistik og det lidt mere traditionelle. Man skal selvfølgelig snakke med spilleren og få et indtryk af ham udover det statistiske. Det er sådan, FC Midtjylland gør det. Man skal have den rette personlighed og passe ind i gruppen, siger Sørloth, der ser tilbage på tiden i Danmark med et stort smil:
– Jeg scorede mål og kom tidligt i gang. Vi havde en Europa League-kamp mod et polsk hold (Arka Gdynia, red.), og jeg blev matchvinder i femte minuts overtid. Det betød sygt meget for fortsættelsen. Jeg fik en voldsom selvtillid og blev populær blandt fansene. Derfra gik det kun én vej.
Alexander Sørloth tørner nu ud for Trabzonspor, og han er topscorer i den tyrkiske liga med 19 mål.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
Læs også:Tidligere Wolves-ejer: Ståle Solbakken løb fra sit ord
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
