IKAST (Tipsbladet): Der er rig lejlighed til at få testet sprogkundskaberne, når man er på besøg hos FC Midtjylland i Ikast.
Klubben har en mexicansk assistenttræner, Rodrigo Prieto, til at tale med de mange spansk- og portugisisk talende spillere i truppen, der er trænere og analytikere foruden spillere fra en masse andre lande, og midtjyderne kommunikerer konsekvent på engelsk til træning, kamp og i videolokalet.
Midtjyderne begyndte i 2018 at hente brasilianske spillere, da man blev tilbudt Evander fra Vasco Da Gama og dermed fik mulighed for at indfri flere års ønske om at afprøve det brasilianske marked.
Det var et stort tab for klubben. Vi mangler Evander, det er svært at beskrive, hvor meget han betød
JuninhoForsvarsspiller i FC Midtjylland
Evander blev for et år siden solgt til Portland Timbers i MLS for op mod 75 millioner kroner, og selv om den brasilianske tekniker og pasningsspiller i perioder fik hård kritik i Danmark, har hans evner på dødbolde og i chanceskabelsen været savnet hos FCM siden da.
– Det var et stort tab for klubben. Vi mangler Evander, det er svært at beskrive, hvor meget han betød, og hvor meget han gjorde for klubben, siger midtstopperen Juninho til Tipsbladet.
– Men jeg tror også, han er glad, der hvor han er. Vi har en Whatsapp-gruppe, hvor vi skriver sammen og holder hinanden opdateret på, hvordan det går. For mig betyder det noget at holde kontakten, og Evander går vil meget gerne høre, hvordan det går FC Midtjylland. Vi holder jo ikke op med at snakke med hinanden, bare fordi han bliver solgt.
– Han er et forbillede her i klubben på grund af alt, han opnåede her. Han efterlader sig også en arv og noget at bygge videre på for andre brasilianere og andre udlændinge.
– Jeg er rigtig glad på hans vegne, det var det, han gerne ville. Men for os som klub og vores spil, der savner vi ham. Jeg tror, de fleste klubber ville savne en spiller som ham, siger Juninho.
Hjælper at have flere brasilianere
Til sommer kunne Paulinho meget vel blive den næste brasilianske spiller, der ryger videre til en større liga og kontrakt, uden at han på nogen måde bliver lige så dyr som Evander.
Juninho vil en dag selv gerne videre til udlandet efter at have spillet Champions League (læs mere om det her), men indtil da glæder han sig over at spille i en klub med flere brasilianere, og hvor det nu er hans tur til at hjælpe yngre spillere, der ikke kan engelsk, når de kommer til FC Midtjylland.
– Det er en vigtig gruppe for dem som Franculino, der ikke taler engelsk ved ankomsten, og derfor har svært ved at følge med. Det er vigtigt for dem at have nogen at tale med, og som også kan hjælpe i kontakten til de danske spillere, svenskerne, alle de andre, siger Juninho.
– Det betød meget for mig, at jeg allerede havde Brumado, Evander og Paulinho her. Nogen, jeg kunne tale med. Og det er også noget, der er vigtigt for klubben, at de nye får hjælp til at finde sig til rette.
– Men det er også vigtigt at få lært engelsk, og at komme i gang med det hurtigt. Det går ikke kun at være sammen med og tale med andre brasilianere, vi skal være sammen alle sammen som hold, ikke bare være en gruppe, der er adskilt fra de andre. Så det gør en positiv forskel at være en gruppe brasilianere, men det allervigtigste er at være i stand til at snakke med alle, siger Juninho.
FC København er trods en aktuel tredjeplads svag favorit til at vinde DM foran FC Midtjylland og med Brøndby IF lige efter i manges rangering af de tre hold.
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
FC København-profil ude med sygdom
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
