Spillede med Jack Wilshere: Han var næsten komplet

Jack Wilshere er ny mand i Superligaen. Fra 2007 til 2009 spillede Jonas Hebo Rasmussen sammen med englænderen på Arsenals ungdomshold, og dengang var det helt urealistisk, at den nye AGF’er nogensinde skulle havne i Danmark.



En transferbombe sprang søndag eftermiddag i Superligaen, da AGF præsenterede den mangeårige Arsenal-spiller Jack Wilshere.

Det er en spiller, de fleste danske fodboldfans nok kender for hans præstationer i Arsenal eller det engelske landshold, men Jonas Hebo Rasmussen kender den nyslåede AGF’er lidt bedre end de fleste danskere.

Jonas Hebo Rasmussen var nemlig holdkammerat med den nu 30-årige stjerne på U18-holdet i Arsenal, hvor de trænede sammen og fulgtes til træning utallige gange. Dengang var der ikke meget, der pegede i retning af, at Jack Wilshere en dag skulle havne i AGF.

– Det var fuldstændig urealistisk, siger Jonas Hebo Rasmussen, der i dag er ekspert hos TV2 SPORT og Mediano, til Tipsbladet og fortsætter:

– Han var en af de bedste spillere i hele årgang 1992, da han var ung. Det niveau, som han bragede ind på scenen med for Arsenal, var et niveau, hvor man snakkede om, at han kunne komme op på siden af Steven Gerrard, Frank Lampard, Paul Scholes, David Beckham og hvad de ellers hedder.

Allerede som 16-årig fik Jack Wilshere også debut for Arsenal, og som 18-årig fik han engelsk landsholdsdebut. I 2010/11-sæsonen slog han sig for alvor fast på Arsenals førstehold og spillede 35 kampe i Premier League – en sæson, hvor han vel at mærke fyldte 19 år.

Hvad gjorde ham så god?

– Udover at han ikke var så høj, var han en allround midtbanespiller. Han kunne både det offensive og det defensive. Da han var 16 år, var han topscorer på U18-holdet, selvom han spillede på midtbanen. Han har ikke lavet så mange mål som seniorspiller, men der har han også været lidt længere tilbage på banen.

– Han kunne også vende på en spiller og sætte en spiller af, så han var helt vildt god til at skabe overtal. Så var han relationsstærk, kombinationsstærk og ovenikøbet kunne han også tackle igennem. Han var noget nær den komplette midtbanespiller for det moderne fodboldhold, siger den tidligere Arsenal-dansker.

Jonas Hebo Rasmussen er dog også hurtig til at påpege, at skaderne har været en sort sky over Jack Wilsheres karriere. I løbet af karrieren har han misset hele 214 kampe på grund af skader. Det er selvsagt en af hovedårsagerne til, at han er havnet i dansk fodbold nu.

Skaderne har også medvirket til, at han i de seneste år ikke har kunnet bide sig fast hos hverken West Ham eller Bournemouth, og derfor er der også en vis tvivl om Wilsheres nuværende niveau. 

– Vi har jo ikke set meget til ham, for han spillede jo desværre ikke så meget for Bournemouth i sidste sæson og var indhopper. Der var han stadig ekstremt stærk på bolden og kombinationsstærk og relationsstærk, men han kunne ikke sætte det samme aftryk på de kampe, jeg så, som da han var på toppen i Arsenal. Som Jack sagde til AGF’s hjemmeside, er det den samme spiller, man får, men det siger sig selv, at det er et andet niveau, end han har været på.

– Nu når han har været uden klub i et halvt år og har bygget sig selv op på Arsenals træningsanlæg, er det spændende, at han skal spille Superligaen. Det er et andet niveau for ham, men også for Superligaen, hvis han kan ramme noget nær hans tidligere niveau, siger TV2 SPORT- og Mediano-eksperten.

Uanset hvad kommer den tidligere Arsenal- og England-stjerne med en enorm erfaring, som yngre spillere som Albert Grønbæk kan nyde godt af i AGF. 

– Wilshere har jo været meget skadet, men han har også trænet sindssygt hårdt i sine skadesperioder og har prøvet at komme tilbage og er kommet tilbage flere gange fra nogle meget ubehagelige operationer. Han er en leder og en vinder, for ellers kommer man ikke til det her niveau.

– Jeg tænker, de unge spillere kan få sindssygt meget ud af at træne med Jack Wilshere, fordi han har prøvet nogle kæmpe ting i sin karriere, slutter Jonas Hebo Rasmussen.

30-årige Jack Wilshere har fået en kontrakt i AGF, der gælder frem til sommer. Han kan debutere, når århusianerne møder Vejle Boldklub fredag aften i Superligaen. 





‘Ingen i Danmark kan hente ham’




LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Emiliano Marcondes færdig i Norwich



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Jubler over ny Brøndby-chef

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Brighton – Liverpool

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub