Spillerbudget: Skal udrette nyt Superliga-mirakel

SPILLERBUDGETTER: Randers FC skal fortsat trylle med et af Superligaens mindste budgetter. Kan Søren Pedersen og hans folk finde guldkorn igen?



Hvad har Randers FC at rutte med til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Med transfervinduet åbent på vid gab har vi stadig til gode at se, hvad klubberne i Superligaen har at gøre godt med.

Vi ser her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, og hvad tendenserne er.

Vi følger op igen til efteråret, når transfervinduet er lukket.

Her tager vi temperaturen på Randers FC, der fra et konkurrence-synspunkt har klaret sig enormt flot i Superligaen i de seneste år, men som ikke kan tage noget som helst for givet.

RANDERS FC
Anslået spillerbudget i 2023/24: 30-33
Personaleudgifter: 54,7
Afskrivninger transfers: 8,4
Årsresultat: 28,2
Mulige salg:
Lasse Berg Johnsen (10+)
Filip Bundgaard (10+)
Patrik Carlgren (5+)

Tendens
Randers vokser. Langsomt. Måske også for langsomt til at blive i Top 6?

ANALYSE
Før hver sæson sidder trænere og ledere i Randers FC sammen og giver deres bud på, hvordan de ser den kommende Superliga-sæson, og hvordan de ser deres egen klub.

Randers’ anfører Björn Kopplin talte tidligere på sommeren om jagten på Top 6 og behovet for at være realistisk, når man siger farvel til flere gode spillere, hvilket man har gjort i flere transfervinduer i træk.

Selvfølgelig tror de på sig selv igen i Randers, når de tager hul på den her sæson, men de gode, jordbundne mennesker i klubben er også helt klar over, at tre Top 6-placeringer i træk altså er mod de økonomiske odds.

196006

Men ingen tvivl: Det er vanvittigt hårdt og svært arbejde, direktør Søren Pedersen og hans folk kommer på.

Tosin Kehinde og Carl Johansson er væk, flere kan meget vel følge, og omkring Randers går konkurrenterne sandsynligvis amok i spillerkøb i de næste fire-seks uger.

Lad os se på tallene: Randers FC havde markant højere personaleudgifter i det seneste årsregnskab (2021/22), men det hænger sammen med, at man kom i Conference League-gruppespillet og fik en millionbonus.

De er ikke fattige i Randers, men de er altså heller ikke rige i en Superliga, hvor kun Hvidovre er helt uden for kategori, mens Lyngby også er mindre og Viborg og Silkeborg næppe kan overbyde Randers, når det kommer til stykket.

Det er oplagt, at Søren Pedersen og hans folk har mandat til at indgå nogle handler, der for Randers FC er i den dyre ende af skalaen, det er de simpelthen nødt til for at følge med.

Men det er voldsomt svært at være Randers i en Superliga, hvor så mange klubber vil fremad, og balancegangen er vildt svær, hvor man også skylder den ny cheftræner Rasmus Berthelsen en så god og stærk trup som muligt.



Mål i begge ender i Marokko

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Bekræfter FC København-historie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Peter Schmeichel taget på sengen

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Dansk målsluger færdig

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Ny cheftræner stort set på plads i United

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur