Får FCM de 33 millioner igen for rekordkøbet?

ANALYSE: Marrony er tilbage i FCM efter et lejeophold uden succes i Fluminense. Hvad skal der ske nu med rekordkøbet?



De laver nok ikke T-shirts til at markere begivenheden, som da John ‘Faxe’ Jensen endelig scorede for Arsenal i 1994.

Men Marrony fik faktisk langt om længe scoret et mål igen, da Fluminense i januar i den lokale Rio-pokalturnering slog det lille hold Bangu med 5-0.

Det er et udmærket hovedstødsmål, man kan finde på YouTube, men man skal altså være svært optimistisk for at få ret meget mere ud af det.

For ellers har Marrony simpelthen ikke scoret i de snart to år, siden han skiftede til FC Midtjylland.

Fluminense blev treer i 2022-udgaven af den brasilianske Serie A og kvalificerede sig til Copa Libertadores, hvor man med et enkelt point i sidste runde i gruppespillet i næste uge går videre til knockoutfasen.

194842

Det er et stærkt mandskab med en række store profiler som Paulo Henrique Ganso, den tidligere Kina-udlandsprof Alan, colombianske Jhon Arias og indtil flere stjerneskud omkring de brasilianske ungdomslandshold.

Men derfor er det stadig bekymrende for FC Midtjylland og Marrony, at det kun endte med 10 indskiftninger i Serie A og en håndfuld kampe fra bænken og startopstillingen i pokalturnering og liga i de lokale Rio-mesterskaber i begyndelsen af 2023, hvor de store klubber typisk bruger spillerne fra idealopstillingen mere sparsomt end normalt.

Griber han chancen?
Nu vender Marrony tilbage til træningen i FC Midtjylland, der begynder i den kommende uge.

Det var meningen, at Marrony skulle gøre det så godt, at han kunne sælges tilbage til en klub i Brasilien eller i en anden liga et sted i verden, hvor der er en vis bund i transfer- og lønbudgetterne.

Det ser ikke ud til at ske her i første omgang, så indtil videre er der lagt op til, at forwarden, der også har tilbragt meget af karrieren som kantspiller, skal spille med i FC Midtjylland.

Det er ingen nem operation.

Cheftræner Thomas Thomasberg brugte i adskillige kampe spillere som Oliver Sørensen og Armin Gigovic på kanterne i varierende udgaver af 4-4-2, der alt efter smag og behag lignende diamant-formationer eller 4-3-1-2 med Kristoffer Olsson skubbet frem.

Det var i hvert fald kantspillere på midtbanen, der ofte skulle og kom til at søge ind i banen og give FC Midtjylland noget tiltrængt styrke og stabilitet, der ofte var fraværende under Albert Capellas – og det er jo ikke lige det, der umiddelbart passer til Marrony.

194842

Så er det nemmere at se for sig, at Marrony bliver en kandidat til pladsen ved siden af en udpræget angriber-type, som enten kan være en stor, stærk mand som Júnior Brumado, eller den udprægede goalgetter, FC Midtjylland leder efter på transfermarkedet.

Den plads bliver efter planen ledig, når (hvis?) Gustav Isaksen bliver solgt til en større klub for en stor pose udenlandsk valuta.

Men der er sandt for dyden lang vej, når seneste scoring i en turneringskamp før målet mod lille Bangu var 26. maj 2021 mod Deportivo La Guaria fra Venezuela i Copa Libertadores.

Det var for Atlético Mineiro, for to klubber siden i Marronys karriere.

Den meget positive vinkling er, at Marrony nu har alt at vinde og får gavn af at komme under en ny træner.

Men mon ikke FC Midtjylland er lydhør igen på transfermarkedet i august, hvis nogen byder sig til med leje eller et permanent skifte. Og så da især, hvis lejen måske er til en liga, hvor Marrony har større chance for at få startpladser og for at få scoret nogle mål.

Lige nu er der lang vej til, at FCM får de 33 millioner kroner hjem, der var rekord-summen for købet af den dengang 22-årige brasilianer.

Finansielt er der ingen som helst problemer for FCM, hvis man ender med at måtte tage hele det beløb som tab, ud over de cirka tre millioner kroner, man fik fra Fluminense for lejeaftalen.

Men forwarden kan ende som et symbol på, hvor svært det er at geare op for spillerkøbene og de beløb, man kan og vil betale for nye folk.

For pengene er ingen garanti for succes, og succeser skal FC Midtjylland gerne til at have på transfermarkedet, helst lige nu før en sæson, hvor man pinedød, uanset omstændighederne, skal op og presse FC København i mesterskabskampen.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

De vil have Victor Nelsson

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Ny kontrakt før VM-åbner

Tyskland – Curacao

Australien – Tyrkiet

VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Elfenbenskysten – Ecuador