PORTUGAL (Tipsbladet): De har gjort det før med stor succes, og nu forsøger de sig igen med samme formel.
Silkeborg har etableret sig som et glimrende Superliga-hold, og den succesformel bygger på noget helt andet, end hvad man ellers ser i moderne topfodbold. Silkeborg er nemlig ikke en klub, som handler dyrt for at følge trop med de andre hold i Superligaens subtop. I stedet har klubben med succes over en længere periode hentet fra fodboldens andenklasse nede i divisionerne. Her er Nicolai Vallys og Tobias Salquist glimrende eksempler.
Det er et godt spørgsmål, om vi skal ned og hente i seriefodbolden på et tidspunkt.
Jesper StükerSportschef, Silkeborg IF
Den strategi kom så sandelig også til syne i januar, hvor man hentede Mads Larsen og Frederik Rieper fra 2. division, mens man også bragte Pontus Rödin ind fra den næstbedste svenske række. Hvor længe kan man blive ved? Det har Tipsbladet spurgt Silkeborgs sportschef, Jesper Stüker om, og spændingen i Stükers øjne og stemme siger alt om, hvorfor klubben går denne vej.
– Det er et godt spørgsmål, om vi skal ned og hente i seriefodbolden på et tidspunkt, siger han spøgefuldt, inden han fortsætter:
– Vi synes egentlig, at den ansvarsbeskrivelse, der er på de spillere, som spiller på vores hold, er både en hjælp og en ulempe, fordi vi kommer til at afskære en del fodboldspillere, som vi har svært ved at se i det. Men der er også nogle spillere, vi kan se i det, som andre måske ikke kan.
Sådan en spiller er Frederik Rieper, der blev hentet i Aarhus Fremad.
– Frederik Rieper er det mest specielle eksempel, som kommer fra 2. division. Når vi tager ham ind, er det fordi, han har nogle færdigheder og kompetencer, som vi tænker, at vi kan bruge. Og hvis han ellers kan flytte det ind i vores, er forskellen på 2. division og Superliga måske ikke så stor. Det er et spændende eksperiment, det der.
Man kan tydeligt mærke på Jesper Stüker, at han glæder sig til at følge udviklingen i det nye kuld af Silkeborg-spillere. Foto: Malte Dunk.
Bliver sværere og sværere
Kent Nielsen går et spadestik dybere, når det kommer til denne strategi. Den erfarne Silkeborg-træner har set sit hold udvikle sig markant, og han erkender, at der skal noget ekstraordinært til, for at man bare kan bryde ind i Silkeborgs startopstilling.
Vi prøver at finde vores vej ved at finde talentfulde spillere.
Kent NielsenCheftræner, Silkeborg IF
De tre førnævnte spillere er dog alle forholdsvis unge, og det er op til ham at arbejde med det potentiale, de er hentet på grund af. Han indrømmer dog, at det er en svær øvelse.
– Det er indiskutabelt, at jo stærkere SIF er blevet, så bliver det også sværere og sværere. Der er stadig det med økonomien, som spiller en faktor. Vi bruger det ikke som nogen undskyldning, hvis ikke vi vinder, men hæver vi os op i et helikopterperspektiv og kigger, uanset om det er i Danmark, Sverige, England eller hvor det er, så spiller økonomien noget ind. Vi prøver at finde vores vej ved at finde talentfulde spillere.
Han påpeger, at Silkeborg ikke konkurrer med større og mere pengestærke klubber om de samme spillere. Det giver også god mening, for den kamp ville de nok tabe i langt de fleste tilfælde.
Ikke desto mindre må man bare tage hatten af for klubben, der siden sin tilbagevenden til Superligaen har været et friskt pust med sin tekniske spillestil. Bronzemedaljerne var et højdepunkt, men i denne sæson drømmer man også stort. Top seks-placeringen skal forsvares, og så øjner man en pokalsemifinale mod FC Fredericia fra den næstbedste række.
– Vind rub og stub, lyder det fra Kent Nielsen, der dog ved, det er en smule urealistisk.
Det er ikke desto mindre mindsettet, og når man har tydelige mål, så er man i hvert fald et godt skridt på vejen mod at forløse dem.
LIVE
LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
CUSTOM
Brighton – Liverpool
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret