HB Køges kamp i weekenden mod Silkeborg IF blev efter megen polemik til sidst gennemført. Nyoprykkerne flyttede kampen til Køge Stadion, da holdets normale hjemmebane, SEAS-NVE Park i Herfølge, ikke kunne bruges på grund af en bundfrossen bane. Men selv efter flytningen til Køge, var der til det sidste tvivl om kampens gennemførelse. Alternativet til den særdeles tvivlsomme bane var enten en aflysning – eller en flytning til et andet stadion. Men var det sidste blevet løsningen, havde det fået store konsekvenser for HB Køge.
– Det var livstruende for klubben, hvis vi skulle have spillet på et andet stadion. Med stadionleje og mistede indtægter, havde der været tale om et astronomisk beløb med tanke på, at vi i forvejen vender hver en øre, siger Per Rud til tipsbladet.dk.
Og der er en grund til at holdet fra det østsjællandske vender hver en øre. Tilskuerinteressen i området er simpelthen ikke til stede, og selv for et bundhold var det et uhørt lavt tilskuertal, som HB Køges regnskabsmand kunne skrive i bøgerne efter søndagens kamp mod Silkeborg. Blot 707 tilskuere havde taget turen til Køge Stadion, der lagde mudret underlag til kampen.
Generelt har tilskuertallet skuffet siden nystartede HB Køge i sommer startede deres ophold i SAS Ligaen. Blot 2488 tilskuere har i gennemsnit fundet vej til holdets hjemmekampe, og det er under al kritik, mener klubbens sportsdirektør, Per Rud.
– Jeg er skuffet over lokalområdets opbakning. Det er lidt paradoksalt, at vi havde flere tilskuere sidste år, da vi som Herfølge var i 1. division, end vi har nu. Men folk hernede vil åbenbart hellere se sejre i 1. division end nederlag i SAS Ligaen. Når vi en sjældent gang i mellem har mange mennesker på stadion, er det altid modstanderens fans, der trækker tallet op, fortæller Rud til tipsbladet.dk.
Sportsdirektøren regner med, at weekendens ekstraordinært lave tilskuertal hænger sammen med den store tvivl, der var om kampens gennemførelse, og det lave tal er med til at presse et i forvejen deprimerende tal endnu længere ned. HB Køge ligger således under det antal tilskuere, klubben før sæsonen budgetterede med.
– Vi ligger lidt under det budgetterede. Selv om vi var meget forsigtige og meget defensive med det tal. Det understreger blot at vi skal have et nyt stadion. Men hvis vi skal vente til kommunen hjælper os, når jeg at miste de får hår, jeg har tilbage på hovedet, siger Per Rud.
HB Køges næste hjemmekamp er mod AaB den 21. marts.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!