Det er sportsligt unfair, at FC Københavns returkamp mod Istanbul Basaksehir i Europa League-ottendedelsfinalen skal spilles uden tilskuere i Parken onsdag aften.
Det siger FC Københavns manager, Ståle Solbakken.
Returkampen mod Basaksehir står i kontrast til, at FCK for 146 dage siden modvilligt – og som nogle af de sidste i Europa – spillede foran tilskuere i udekampen mod tyrkerne før coronanedlukningen.
– Spillerne vil nok have en følelse af, at vi er på hjemmebane alligevel, men jeg tror ikke, der er stor forskel på, om vi spiller her eller i Tyskland, siger Ståle Solbakken.
Inden den europæiske fodboldsæson blev suspenderet, lod Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) det være op til myndighederne i hvert enkelt land at afgøre, om fodboldkampe kunne afvikles med tilskuere.
Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Efter coronapausen er Uefa gået en anden vej og dikterer nu, at der ikke må være tilskuere, selv om det eksempelvis er tilladt i Danmark under klare restriktioner.
– Man kan forsvare Uefa med, at de laver de samme regler nu for resten af turneringen. Men det er svært at se, hvordan Uefa skulle kritiseres, hvis ansvaret lå hos de danske myndigheder og arrangører – os i FCK – hvor kampene med tilskuere har fungeret godt.
– Da vi spillede ude mod Celtic i februar, anså vi virusset som en lille influenza, der ville gå væk. 14 dage efter lukkede Danmark ned, og vi skulle til Tyrkiet. Nu har Uefa så taget en beslutning, så de er fri for noget ansvar. Sådan er det. Men det er svært at sige, at det er sportsligt fair, siger Ståle Solbakken.
Forsvarsspilleren Victor Nelsson mener også, at de manglende tilskuere svækker FCK’s mulighed for at vende 0-1 til samlet sejr.
– Hjemmebanefordelen forsvinder nok på en eller anden måde, og jeg havde gerne set, at der havde været en masse fans på lægterne, men det er ikke muligt den her gang.
Læs også:Ekspert ser gode muligheder for FCK: Basaksehir er ikke imponerende
– Men det er ikke noget, jeg vil tænke for meget over, for vores tilgang til kampen er den samme med eller uden fans, siger Nelsson.
Midtbaneslideren Carlos Zeca havde også gerne set, at der kunne lukkes tilskuere ind for at give kampen mere nerve og FCK-spillerne mere opbakning.
– Vi er et af de eneste lande i verden, der spiller med tilskuere på stadion, og Uefa burde finde en måde, hvor man kunne få nogle tilskuere ind. Det er kedeligt for os og vores fans, at der ikke er tilskuere, siger FCK-anføreren.
Den tilskuerløse kamp i Parken begynder klokken 18.55.
/ritzau/
Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
Læs også:Medie: FCK har sommerens første indkøb på plads
Læs også:Spilforslag til EL: Brandvarm bosnier bomber
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
