Det er sportsligt unfair, at FC Københavns returkamp mod Istanbul Basaksehir i Europa League-ottendedelsfinalen skal spilles uden tilskuere i Parken onsdag aften.
Det siger FC Københavns manager, Ståle Solbakken.
Returkampen mod Basaksehir står i kontrast til, at FCK for 146 dage siden modvilligt – og som nogle af de sidste i Europa – spillede foran tilskuere i udekampen mod tyrkerne før coronanedlukningen.
– Spillerne vil nok have en følelse af, at vi er på hjemmebane alligevel, men jeg tror ikke, der er stor forskel på, om vi spiller her eller i Tyskland, siger Ståle Solbakken.
Inden den europæiske fodboldsæson blev suspenderet, lod Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) det være op til myndighederne i hvert enkelt land at afgøre, om fodboldkampe kunne afvikles med tilskuere.
Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Efter coronapausen er Uefa gået en anden vej og dikterer nu, at der ikke må være tilskuere, selv om det eksempelvis er tilladt i Danmark under klare restriktioner.
– Man kan forsvare Uefa med, at de laver de samme regler nu for resten af turneringen. Men det er svært at se, hvordan Uefa skulle kritiseres, hvis ansvaret lå hos de danske myndigheder og arrangører – os i FCK – hvor kampene med tilskuere har fungeret godt.
– Da vi spillede ude mod Celtic i februar, anså vi virusset som en lille influenza, der ville gå væk. 14 dage efter lukkede Danmark ned, og vi skulle til Tyrkiet. Nu har Uefa så taget en beslutning, så de er fri for noget ansvar. Sådan er det. Men det er svært at sige, at det er sportsligt fair, siger Ståle Solbakken.
Forsvarsspilleren Victor Nelsson mener også, at de manglende tilskuere svækker FCK’s mulighed for at vende 0-1 til samlet sejr.
– Hjemmebanefordelen forsvinder nok på en eller anden måde, og jeg havde gerne set, at der havde været en masse fans på lægterne, men det er ikke muligt den her gang.
Læs også:Ekspert ser gode muligheder for FCK: Basaksehir er ikke imponerende
– Men det er ikke noget, jeg vil tænke for meget over, for vores tilgang til kampen er den samme med eller uden fans, siger Nelsson.
Midtbaneslideren Carlos Zeca havde også gerne set, at der kunne lukkes tilskuere ind for at give kampen mere nerve og FCK-spillerne mere opbakning.
– Vi er et af de eneste lande i verden, der spiller med tilskuere på stadion, og Uefa burde finde en måde, hvor man kunne få nogle tilskuere ind. Det er kedeligt for os og vores fans, at der ikke er tilskuere, siger FCK-anføreren.
Den tilskuerløse kamp i Parken begynder klokken 18.55.
/ritzau/
Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
Læs også:Medie: FCK har sommerens første indkøb på plads
Læs også:Spilforslag til EL: Brandvarm bosnier bomber
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
