FCK-profil opfordrer: UEFA burde finde løsning

Det er ulige vilkår, at returkampen modsat udekampen mod Basaksehir spilles uden tilskuere, siger Solbakken.



Det er sportsligt unfair, at FC Københavns returkamp mod Istanbul Basaksehir i Europa League-ottendedelsfinalen skal spilles uden tilskuere i Parken onsdag aften.

Det siger FC Københavns manager, Ståle Solbakken.

Returkampen mod Basaksehir står i kontrast til, at FCK for 146 dage siden modvilligt – og som nogle af de sidste i Europa – spillede foran tilskuere i udekampen mod tyrkerne før coronanedlukningen.

– Spillerne vil nok have en følelse af, at vi er på hjemmebane alligevel, men jeg tror ikke, der er stor forskel på, om vi spiller her eller i Tyskland, siger Ståle Solbakken.

Inden den europæiske fodboldsæson blev suspenderet, lod Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) det være op til myndighederne i hvert enkelt land at afgøre, om fodboldkampe kunne afvikles med tilskuere.

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp

Efter coronapausen er Uefa gået en anden vej og dikterer nu, at der ikke må være tilskuere, selv om det eksempelvis er tilladt i Danmark under klare restriktioner.

– Man kan forsvare Uefa med, at de laver de samme regler nu for resten af turneringen. Men det er svært at se, hvordan Uefa skulle kritiseres, hvis ansvaret lå hos de danske myndigheder og arrangører – os i FCK – hvor kampene med tilskuere har fungeret godt.

– Da vi spillede ude mod Celtic i februar, anså vi virusset som en lille influenza, der ville gå væk. 14 dage efter lukkede Danmark ned, og vi skulle til Tyrkiet. Nu har Uefa så taget en beslutning, så de er fri for noget ansvar. Sådan er det. Men det er svært at sige, at det er sportsligt fair, siger Ståle Solbakken.

Forsvarsspilleren Victor Nelsson mener også, at de manglende tilskuere svækker FCK’s mulighed for at vende 0-1 til samlet sejr.

– Hjemmebanefordelen forsvinder nok på en eller anden måde, og jeg havde gerne set, at der havde været en masse fans på lægterne, men det er ikke muligt den her gang.

Læs også:Ekspert ser gode muligheder for FCK: Basaksehir er ikke imponerende

– Men det er ikke noget, jeg vil tænke for meget over, for vores tilgang til kampen er den samme med eller uden fans, siger Nelsson.

Midtbaneslideren Carlos Zeca havde også gerne set, at der kunne lukkes tilskuere ind for at give kampen mere nerve og FCK-spillerne mere opbakning.

– Vi er et af de eneste lande i verden, der spiller med tilskuere på stadion, og Uefa burde finde en måde, hvor man kunne få nogle tilskuere ind. Det er kedeligt for os og vores fans, at der ikke er tilskuere, siger FCK-anføreren.

Den tilskuerløse kamp i Parken begynder klokken 18.55.

/ritzau/

Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
Læs også:Medie: FCK har sommerens første indkøb på plads
Læs også:Spilforslag til EL: Brandvarm bosnier bomber


Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dybt skuffet og trist

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Frank reddet i døende sekunder

Bo Henriksen fyret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris