IKAST (TIPSBLADET): I FC Midtjylland er man ligesom i en række andre danske og udenlandske klubber glad for at hente tidligere spillere og medarbejdere tilbage.
Flere af klubbens Superliga-profiler og ledere har været i udlandet eller andre danske klubber, blandt andre de nuværende veteraner Jonas Lössl og André Rømer, mens Erik Sviatchenko og Pione Sisto har været tilbage for så igen at tage til udlandet i 2023.
Adskillige ledere som vicesportscheferne Ove Pedersen og Kristian Bach Bak har også tidligere haft andre roller i FC Midtjylland.
I et nyligt interview med Tipsbladet åbnede en anden tidligere FCM-cheftræner, Glen Riddersholm, op for, at han en dag godt kunne se sig selv tilbage i FC Midtjylland.
Og den tanke er FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ikke helt afvisende overfor trods det, begge parter i sin tid beskrev som et hårdt brud i 2015, hvor Riddersholm sagde op umiddelbart efter FC Midtjyllands første DM-guld.
– -Der er aldrig noget, der er sikkert i den her verden. Vi kan allerbedst lide at hylde og have et venskab med alle dem, der tager videre fra FC Midtjylland. Det lykkedes ikke helt med Glen, og sådan er det en gang imellem. Det er jo længe siden efterhånden. Så man skal aldrig sige aldrig, når man ved, hvordan fodboldverdenen er, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Jeg var Glens chef i 10 år, og jeg ville allerhelst have haft, at vi fandt den bedste løsning dengang, siger Claus Steinlein.
– Vi kan allerbedst lide hyldesten. Som når du i dag kører ind ad vejen til vores nye anlæg Dream of 99 og gør det via Runestensvej, som er en hyldest til to af dem, der virkelig gjorde en forskel for FC Midtjylland, siger FCM-direktøren med henvisning til daværende Ikast-formand Johnny Rune og Herning Fremad-formand Steen Hessel, der sammen satte skub i dannelsen af FCM i 1999.
Riddersholm glad for FCM
I interviewet med Glen Riddersholm (find det her) ærgrede træneren sig over måden, parterne skiltes på i 2015, og kaldte tanken om en dag at vende tilbage til FCM for et ‘privilegium’.
– Der er altid ting, man i bagklogskabens klare lys kunne have håndteret anderledes. Det er der også fra min side af, det er helt klart, sagde Glen Riddersholm til Tipsbladet.
– FC Midtjylland var den klub, hvor jeg fik chancen, og det er jeg dybt taknemmelig for. Men fortryder? Jeg er lidt ked af, at der ikke gensidigt var større respekt for hinanden. Jeg kunne have gjort nogle ting bedre, og det føler jeg også, at man kunne omvendt. Men det er historie. Vi skal se fremad, og det gør vi.
Læs mere om Claus Steinleins syn på FCM’s strategiske position og rivalisering med FC København her.
Læs også interviewet med Glen Riddersholm om hans syn på trænerrollen og det pres, der er på cheftrænere.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Panama – England
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
New Zealand – Belgien
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER