Vil FCM have Glen tilbage? Aldrig sige aldrig

Glen Riddersholm erklærede sig for nylig åben for en fremtidig retur til FC Midtjylland, og det vil hans tidligere FCM-chef Claus Steinlein ikke udelukke.



IKAST (TIPSBLADET): I FC Midtjylland er man ligesom i en række andre danske og udenlandske klubber glad for at hente tidligere spillere og medarbejdere tilbage.

Flere af klubbens Superliga-profiler og ledere har været i udlandet eller andre danske klubber, blandt andre de nuværende veteraner Jonas Lössl og André Rømer, mens Erik Sviatchenko og Pione Sisto har været tilbage for så igen at tage til udlandet i 2023.

Adskillige ledere som vicesportscheferne Ove Pedersen og Kristian Bach Bak har også tidligere haft andre roller i FC Midtjylland.

I et nyligt interview med Tipsbladet åbnede en anden tidligere FCM-cheftræner, Glen Riddersholm, op for, at han en dag godt kunne se sig selv tilbage i FC Midtjylland.

Og den tanke er FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ikke helt afvisende overfor trods det, begge parter i sin tid beskrev som et hårdt brud i 2015, hvor Riddersholm sagde op umiddelbart efter FC Midtjyllands første DM-guld.

– -Der er aldrig noget, der er sikkert i den her verden. Vi kan allerbedst lide at hylde og have et venskab med alle dem, der tager videre fra FC Midtjylland. Det lykkedes ikke helt med Glen, og sådan er det en gang imellem. Det er jo længe siden efterhånden. Så man skal aldrig sige aldrig, når man ved, hvordan fodboldverdenen er, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Jeg var Glens chef i 10 år, og jeg ville allerhelst have haft, at vi fandt den bedste løsning dengang, siger Claus Steinlein.

– Vi kan allerbedst lide hyldesten. Som når du i dag kører ind ad vejen til vores nye anlæg Dream of 99 og gør det via Runestensvej, som er en hyldest til to af dem, der virkelig gjorde en forskel for FC Midtjylland, siger FCM-direktøren med henvisning til daværende Ikast-formand Johnny Rune og Herning Fremad-formand Steen Hessel, der sammen satte skub i dannelsen af FCM i 1999.

Riddersholm glad for FCM
I interviewet med Glen Riddersholm (find det her) ærgrede træneren sig over måden, parterne skiltes på i 2015, og kaldte tanken om en dag at vende tilbage til FCM for et ‘privilegium’.

– Der er altid ting, man i bagklogskabens klare lys kunne have håndteret anderledes. Det er der også fra min side af, det er helt klart, sagde Glen Riddersholm til Tipsbladet.

– FC Midtjylland var den klub, hvor jeg fik chancen, og det er jeg dybt taknemmelig for. Men fortryder? Jeg er lidt ked af, at der ikke gensidigt var større respekt for hinanden. Jeg kunne have gjort nogle ting bedre, og det føler jeg også, at man kunne omvendt. Men det er historie. Vi skal se fremad, og det gør vi.

Læs mere om Claus Steinleins syn på FCM’s strategiske position og rivalisering med FC København her.

Læs også interviewet med Glen Riddersholm om hans syn på trænerrollen og det pres, der er på cheftrænere.





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Målmand på boligjagt i København

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen kontakt med AGF

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Han kan erstatte Patrick Dorgu

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Kontant transfermelding fra FCK

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

– Et kanon sted for ham

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han