IKAST (TIPSBLADET): I FC Midtjylland er man ligesom i en række andre danske og udenlandske klubber glad for at hente tidligere spillere og medarbejdere tilbage.
Flere af klubbens Superliga-profiler og ledere har været i udlandet eller andre danske klubber, blandt andre de nuværende veteraner Jonas Lössl og André Rømer, mens Erik Sviatchenko og Pione Sisto har været tilbage for så igen at tage til udlandet i 2023.
Adskillige ledere som vicesportscheferne Ove Pedersen og Kristian Bach Bak har også tidligere haft andre roller i FC Midtjylland.
I et nyligt interview med Tipsbladet åbnede en anden tidligere FCM-cheftræner, Glen Riddersholm, op for, at han en dag godt kunne se sig selv tilbage i FC Midtjylland.
Og den tanke er FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ikke helt afvisende overfor trods det, begge parter i sin tid beskrev som et hårdt brud i 2015, hvor Riddersholm sagde op umiddelbart efter FC Midtjyllands første DM-guld.
– -Der er aldrig noget, der er sikkert i den her verden. Vi kan allerbedst lide at hylde og have et venskab med alle dem, der tager videre fra FC Midtjylland. Det lykkedes ikke helt med Glen, og sådan er det en gang imellem. Det er jo længe siden efterhånden. Så man skal aldrig sige aldrig, når man ved, hvordan fodboldverdenen er, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Jeg var Glens chef i 10 år, og jeg ville allerhelst have haft, at vi fandt den bedste løsning dengang, siger Claus Steinlein.
– Vi kan allerbedst lide hyldesten. Som når du i dag kører ind ad vejen til vores nye anlæg Dream of 99 og gør det via Runestensvej, som er en hyldest til to af dem, der virkelig gjorde en forskel for FC Midtjylland, siger FCM-direktøren med henvisning til daværende Ikast-formand Johnny Rune og Herning Fremad-formand Steen Hessel, der sammen satte skub i dannelsen af FCM i 1999.
Riddersholm glad for FCM
I interviewet med Glen Riddersholm (find det her) ærgrede træneren sig over måden, parterne skiltes på i 2015, og kaldte tanken om en dag at vende tilbage til FCM for et ‘privilegium’.
– Der er altid ting, man i bagklogskabens klare lys kunne have håndteret anderledes. Det er der også fra min side af, det er helt klart, sagde Glen Riddersholm til Tipsbladet.
– FC Midtjylland var den klub, hvor jeg fik chancen, og det er jeg dybt taknemmelig for. Men fortryder? Jeg er lidt ked af, at der ikke gensidigt var større respekt for hinanden. Jeg kunne have gjort nogle ting bedre, og det føler jeg også, at man kunne omvendt. Men det er historie. Vi skal se fremad, og det gør vi.
Læs mere om Claus Steinleins syn på FCM’s strategiske position og rivalisering med FC København her.
Læs også interviewet med Glen Riddersholm om hans syn på trænerrollen og det pres, der er på cheftrænere.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Liverpool vender dobbeltopgøret
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
Barcelona vandt 7-2
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT