Tøfting om dansk klub: Det er Tøffeeffekten!

Viborg FF fik søndag en yderst tiltrængt sejr i Superligaen. Og årsagen er Tøffeeffekten, mener Stig Tøfting, der også undrer sig over, at Jakob Poulsen så hurtigt melder sig som kandidat til cheftrænerposten.



Hvem skal være ny træner i Viborg FF?

Hvis Jacob Friis som ventet ender med at forlade klubben fra Domkirkebyen, skal der en ny cheftræner ind. Det kunne måske ende med at blive Jakob Poulsen, der søndag førte VFF til den bare anden sejr i de ni seneste Superliga-kampe, da SIF blev besejret 2-1.

Og at Jakob Poulsen selv ønsker at være i spil til jobbet, var den nuværende assistenttræner i hvert fald ikke sen til at fortælle søndag. Inden opgøret sagde han, at han gerne overtager, og at han føler sig klar til at blive Viborg FF-træner.

At Poulsen er ambitiøs og gerne vil være cheftræner for Viborg FF, forstår Stig Tøfting godt. At han siger det på et tidspunkt, hvor Jacob Friis endnu ikke er skiftet til en anden klub, undrer dog Tipsbladets kommentator.

– Jeg synes, det er ret hurtigt som assistent, at han siger, at han er klar til at tage over. Det er ikke første gang, jeg ser sådan noget her, hvor der ikke går mange sekunder, før assistenten siger "bare giv mig jobbet".

– Jeg hæftede mig ved, at han var så bramfri. Min holdning er nok, at han skulle have sagt "vi må se, hvad der sker med Jacob". Det kom bare bramfrit og uden yderligere forklaring, siger Stig Tøfting.

– Når det er sagt, så er det jo logisk, at Jakob Poulsen er et af emnerne til jobbet, hvis Jacob Friis som ventet smutter. Man har efterhånden set i en del klubber, at assistenten også får chancen på et tidspunkt. Sådan er det eksempelvis gået Rasmus Bertelsen i Randers FC, og Johannes Hoff Thorup blev også forfremmet i FC Nordsjælland.

Selv om resultaterne har været sløje i Viborg FF, forestiller Stig Tøfting sig ikke, at klubben gerne vil af med Jacob Friis, som er på vej til Augsburg, og hvor der også har været interesse fra Rosenborg BK.

Træneren har haft svære arbejdsbetingelser med salg af store profiler som Anton Gaaei og Elias Achouri, og så har Clint Leemans også sagt farvel.

– Jeg tror ikke, de har sat Jacob Friis på affyringsrampen. Der er trods alt røget så mange spillere ind og ud af klubben, at det ikke er min fornemmelse, at de vil af med ham. Som jeg også skrev i min klumme i fredags, så skal Jacob Friis jo ikke bygge på i Viborg, men hele tiden bygge op, siger Tøffe.

Nogle få har på sociale medier givet udtryk for, at Jakob Poulsen som tidligere FCM-spiller ikke kan tage et cheftrænerjob hos ærkerivalen fra Viborg FF. Også selv om han er den nuværende assistenttræner. Den køber Stig Tøfting ikke. 

– Hvorfor fanden ikke? Jakob Poulsen har vel et behov for at tage det job, der kommer. Han har også været i AGF. Jesper Sørensen er træner i Brøndby, og han har spillet i AGF og FCK. Jeg kan ikke se, at det er noget, man skal navigere efter, siger han.

Tøffeeffekten
– Der er fire top-seks hold på menuen, og det er altså voldsomt, når man ikke spiller bedre end Viborg har gjort i dette efterår.

– Det giver maksimalt tre point i min verden.

Ordene er fra Stig Tøftings fredagsklumme. Tipsbladets fodboldkommentator tog Viborg FF under kærlig behandling og pegede på, at der i kampene mod Silkeborg IF, AGF, FCK og FCM maksimalt venter tre point til holdet.

De tre point fik man så mod Silkeborg IF søndag, så tog Tøffe munden for fuld?

– Uanset hvordan vi vender og drejer det, har de stadig et svært program. De skal spille i AGF, de skal spille mod FCK og ude mod Midtjylland. Den kan da stadig holde.

– Du skal også have for øje, at vi skrev om Viborg i fredags. Kunne jeg have lavet den her klumme om Viborg i næste uge? Nej, det kunne jeg ikke.

– Det er timingen. Det er Tøffeeffekten. Når jeg skriver om et hold, går de ud og laver noget!

De grønne vandt 2-1 hjemme over Silkeborg IF, selv om det holdt hårdt til sidst, og man var under pres. Tilmed fik man to scoringer fra Anosike Ementa, der har haft svært ved at finde målet. Så Tøffe har ret: Viborg gik ud og lavede noget.

Rundens top:
– Der var ikke meget, der stak i øjnene, så det er FCK. De var bagud to gange til Randers og blev delvist kørt rundt, men de vandt alligevel, siget Tøfting.

Rundens flop:
– Det er da måske nok Silkeborg. Som jeg gik i gang med at udråbe til at overvintre på førstepladsen. Siden har de spillet 0-0 mod OB og tabt til Viborg. Det er vel den omvendte Tøffe-effekt, siger Tøfting.



Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgt for 285 millioner

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: FC København binder stortalent

Spøger i kæmpeklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Kæmpe forløsning for FC København

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Bombe på vej – sker det i dag? 

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet