Superligaen går en uhyggeligt spændende afslutning i møde.
Brøndby IF ligger nummer ét med fire spillerunder tilbage, men formkurven ser ikke specielt lovende ud, da de blå-gule blot har hentet én sejr i deres seneste fem kampe.
Søndag tabte Jesper Sørensens tropper med 3-2 til FC Midtjylland i et voldsomt underholdende opgør, hvor Franculino blev matchvinder i det 74. minut. Dermed fortsatte en opsigtsvækkende tendens, for ifølge tal fra Spilxperten har Brøndby fra det første til det 70. minut en målscore på 40-14 i denne Superliga-sæson, mens holdets målscore fra det 71. til det 90. minut, plus tillægstid, lyder på 14-14.
#Brøndby målscore minut 1-70: 40-14@BrondbyIF målscore minut 71-90: 14-14#FCMBIF #sldk #Leandertal @SpilXperten
— Benjamin Leander (@LeandinhoDK) May 5, 2024
Samtidig viser tal fra Opta, at Brøndby har indkasseret 37,9 procent af deres mål efter det 75. minut, hvilket er den højeste procentandel blandt alle Superligaens hold.
For Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er det dog vigtigt at nuancere de umiddelbart iøjnefaldende tal.
– Chancen for mål er jo størst i de sidste 15 minutter, i forhold til de første 15 minutter, fordi der er nogen, der er bagud, når vi kommer frem til de sidste 15 minutter, hvor der så skal satses.
– Det vil sige, at enten scorer man selv, eller også scorer modstanderen som regel, fordi man kan blotte sig lidt, siger Stig Tøfting og understreger i samme ombæring, at Jesper Sørensen og kompagni selvfølgelig har fokus på, hvordan tendensen kan ændres.
Det er en sindssygt fed Superliga. Man kan jo ikke sige andet. Det er jo fantastisk, at dem, der ligger nummer fire, faktisk kan afgøre det selv.
Stig TøftingKommentator, Tipsbladet og Viaplay
Stig Tøfting kalder FC Midtjyllands 3-2-sejr 'fuld fortjent', men peger på, at Brøndby bestemt også havde mulighederne for at udligne til sidst.
– Det siger jeg ikke for at gøre Brøndby bedre, end de er. Men jeg er ikke hoppet med på den der galej med, at de har fået gummiben og de her ting. Det er jo klart, at når man er et hold, som har noget at forsvare, så er det jo sjældent, at man er lige så aggressiv fremadrettet som det hold, der ikke har noget at forsvare, men har alt at vinde, siger Stig Tøfting og fortsætter:
– Den nuance synes jeg ikke, at man kan se bort fra, hvis man skal lave en analyse af det her. Det er klart, at hvis man isoleret set kigger på disse tal, så er der da noget, der falder i øjnene. Det er noget, de skal have gjort noget ved. Men langt hen ad vejen er det jo fordi, at Brøndby fører de her kampe.
Brøndby lukker ikke kampene
Ifølge Tipsbladets kommentator kan man ikke sige, at Brøndby stopper med at spille, når de er foran. Som eksempel peger 'Tøffe' på 1-1-kampen ude mod FC Nordsjælland i forrige runde.
– Der har Klaiber en kæmpe chance i det tredje tillægsminut i første halvleg. I anden halvleg har de en chance til at gøre det til 2-0 efter syv-otte minutter. Det får de ikke gjort. Dét, som jeg synes er problemet for Brøndby, er at lukke kampene, siger Stig Tøfting.
Den tidligere landsholdsstjerne peger på, at Brøndby rent logisk kommer til at stille sig tilbage til sidst i kampene, når de skal forsvare en føring.
– De ville også blive tudet ørerne fulde, hvis de bare blæste fremad og røg ind i en kontra. Hvis man fører 1-0 med fem minutter igen, og man så jager alle mand frem for at gå efter 2-0, og der så kommer der en kontra, hvor modstanderen scorer til 1-1, så ville vi jo sidde her og sige: ‘Hvorfor fanden gør de det? Hvorfor passer de ikke lidt på og forsvarer deres føring?’
Med til historien om Brøndbys problemer i slutningen af kampene hører selvfølgelig, at de blå-gule i denne Superliga-sæson blot har været bagud 111 minutter sammenlagt (plus den lange tillægstid i første halvleg af 2-1-sejren over FC København i Parken), hvilket tegner et billede af et hold, der starter stærkt ud i deres kampe.
– Præcis. Nicolai Vallys sagde forkert i går, hvor han sagde, at de havde været ubesejrede i 16 kampe, for det er nu 18 kampe, men på trods af alle de her ting, vi har snakket om, så har Brøndby stadig formået at spille uden at tabe siden den 24. september, indtil i går (i Superligaen, red.), lyder det fra Stig Tøfting.
Enig med Nicolai Vallys
Med én sejr i de seneste fem kampe ser statistikken ikke specielt god ud for Brøndby, erkender Tipsbladets kommentator, der dog hæfter sig ved, at Nicolai Vallys og kompagni stadig topper Superliga-tabellen.
– Du skal også huske, at Brøndby har tre hjemmekampe ud af deres sidste fire, så jeg synes stadig, at det ligger til Brøndby. Så er jeg med på, som jeg har selv nævnt, at FCK ligger og lurer som en kongecobra, klar til at hugge til, siger Tøfting.
Nicolai Vallys gik søndag i en rette med en Viaplay-journalist, da Brøndby-stjernen ikke ville købe præmissen om, at vestegnsklubben er begyndt at 'vakle'. Det standpunkt er Stig Tøfting enig med Nicolai Vallys i.
– At sige, at de vakler, den er jeg heller ikke med på. Vi kan godt blive enige om, at de ikke spiller det bedste fodbold, vi har set dem spille. Men det mål i går, hvor det var meget kontroversielt i forhold til, om der var offside eller ej, det var da noget af det bedste kombinationsspil, jeg har set, lyder det fra 'Tøffe'.
Uanset hvad er der dog lagt op til en vanvittigt underholdende afslutning på sæsonen, idet FC Nordsjælland på fjerdepladsen blot er tre point efter Brøndby på førstepladsen.
– Det er en sindssygt fed Superliga. Man kan jo ikke sige andet. Det er jo fantastisk, at dem, der ligger nummer fire, faktisk kan afgøre det selv, lyder det afslutningsvist fra Stig Tøfting.
Rundens top:
– Det må sgu være Midtjylland, fordi de efter sådan en blamage i Silkeborg, hvor de bliver så eftertrykkeligt udstillet og udspillet, slår tilbage.
Rundens flop:
– Floppet i den her runde må være Brøndbys håndtering af dødbolde. Jeg kigger på de mål, som Brøndby indkasserer. Ved det første mål går Pentz galt af bolden ved et hjørnespark. Ved mål nummer to har man selv frispark, hvor Klaiber laver en dribling foran modstanderens felt, hvilket giver en kontra. Det tredje mål er et målspark, som Tshiembe på mærkværdig vis får driblet ud over baglinien, hvor Midtjylland så scorer på hjørnesparket.
LIVE
LIVE: Neestrup forklarer Kotarskis bænkplads
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
OB – FC København
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
Barcelona – Sevilla