Stephen Odey har været en sand åbenbaring for Randers FC, siden han kom til Superligaen i sommer, og han har været sat i forbindelse med et skifte til Brøndby IF. De rygter kommenterer den nigerianske angriber nu selv over for B.T. Sport.
Randers FC hentede i første omgang Stephen Odey på en lejeaftale fra KRC Genk, men efter flere stærke præstationer udnyttede kronjyderne hurtigt en købsoption i aftalen og gjorde ham til klubbens største indkøb nogensinde. Nu er spørgsmålet så, hvor længe Randers kan holde på den 24-årige bomber.
Søndag imponerede han på ny i en sejr på Brøndby Stadion, og efterfølgende blev nigerianeren spurgt ind til, om han kunne se sig spille for netop Brøndby IF en dag.
– Haha, alt er muligt i fodbold. Men i øjeblikket er jeg Randers-spiller, og jeg skal bare fortsætte med at gøre min ting og hjælpe mine holdkammerater, lød svaret fra Stephen Odey ifølge B.T. Sport og sagde også, at han havde hørt rygterne.
Hvis Brøndby IF eller nogen anden klub skal have fingrene i Stephen Odey, bliver det dog ikke billigt. I november fortalte Søren Pedersen, sportslig og kommerciel direktør i Randers FC, at de håber på at gøre angriberen til klubbens største salg nogensinde.
– Det vil da være dejligt, hvis han bliver det. Så vil det være en rigtig god case. Man kan godt sige, det er planen. Når vi laver så stor en investering, som vi har gjort, er det fordi vi har en forventning om, at han både kan bidrage sportsligt, men også økonomisk på et eller andet tidspunkt. Det er da klart, at det er planen, at vi vil lave et rigtig stort salg af ham på et tidspunkt, fortalte Søren Pedersen til Tipsbladet.
24-årige Stephen Odey har scoret syv gange på 16 kampe i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
