IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland kom endog særdeles skidt i gang med medaljeslutspillet, hvor man med fire point i de første fem kampe så ud til at være stort set død og begravet forud for besøget fra Brøndby.
Siden har FCM hentet 10 point i fire kampe, der var blevet til 12, hvis eksempelvis Aral Simsirs stolpeskud i Farum i mandags to minutter før tid havde siddet få centimeter længere tli venstre.
FC Midtjylland har blandet gode kampe og perioder med elendige kampe og jævne halvlege, og at man er inde i guldkampen til sidste runde er Paulinho stolt over.
– Vi skal jagte et resultat, og så har vi jo også brug for et resultat derovre [i Brøndby], siger Paulinho til Tipsbladet.
– Vi gør alt, vi kan for at slutte sæsonen af som mestre. Men det har generelt været en sæson med op- og nedture. Ingen uden for klubben troede, vi ville ligge i den position, vi gør nu, hvis jeg skal være ærlig. Det vigtige er, at vi aldrig tænkte sådan. Vi vidste, at gjorde vi det godt, kunne vi opnå noget og spille med om noget. Så her står vi med én runde tilbage, hvor to hold kæmper om titlen, og forhåbentlig bliver det os.
– Jeg tror, vi har overrasket folk i omverdenen, for jeg tror ikke, nogen troede, vi ville ligge i den her position, som vi gør, siger Paulinho.
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg tror, holdet i sin nuværende udformning kommer til at spille bedre og ikke mindst mere stabilt i næste sæson, og midtjydernes ledelse har meldt soleklart ud, at truppen skal være styrket sammenlignet med nu, når transfervinduet er lukket til september.
Der skete store udskiftninger i truppen sidste sommer, og den brasilianske back kan følge cheftrænerens vurdering af, at holdet kan blive endnu bedre.
– Der har været mange nye spillere, der skal lære et nyt system, nye holdkammerater og i nogle tilfælde en ny kultur og et nyt sprog at kende. Nogen har bare brug for tid. Jeg synes, vores nye folk har gjort det godt, og at de ikke mindst har givet alt, de overhovedet kunne, hvilket er det vigtigste. Klubben har store planer i ligaen og Europa, så jeg tror bestemt på, at her er et stærkt hold i næste sæson, siger Paulinho, der selv meet vel kan ryge videre til udlandet, hvis ellers en klub kan blive enig med FCM om en transfer.
FC Midtjylland møder hjemme Silkeborg IF, mens Brøndby IF har besøg af AGF.
Begge kampe spilles, ligesom FC København-FC Nordsjælland, klokken 17 søndag, og Brøndbys målscore er så meget bedre end FCM's, at Brøndby skal smide point for, at FCM reelt har en chance for at vinde mesterskabet.
Læs om Paulinhos sandsynlige, snarlige exit fra FC Midtjylland her, og om det puslespil, der sandsynligvis venter klubben til sommer, når den vil styrke sig yderligere.
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
OPTAKT
OB – FC København
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen