Stolt profil før guldkamp: Ingen troede på os

FC Midtjyllands Paulinho er stolt over den måde, holdet har håndteret sæsonen og guldkapløbet.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland kom endog særdeles skidt i gang med medaljeslutspillet, hvor man med fire point i de første fem kampe så ud til at være stort set død og begravet forud for besøget fra Brøndby.

Siden har FCM hentet 10 point i fire kampe, der var blevet til 12, hvis eksempelvis Aral Simsirs stolpeskud i Farum i mandags to minutter før tid havde siddet få centimeter længere tli venstre.

FC Midtjylland har blandet gode kampe og perioder med elendige kampe og jævne halvlege, og at man er inde i guldkampen til sidste runde er Paulinho stolt over.

– Vi skal jagte et resultat, og så har vi jo også brug for et resultat derovre [i Brøndby], siger Paulinho til Tipsbladet.

– Vi gør alt, vi kan for at slutte sæsonen af som mestre. Men det har generelt været en sæson med op- og nedture. Ingen uden for klubben troede, vi ville ligge i den position, vi gør nu, hvis jeg skal være ærlig. Det vigtige er, at vi aldrig tænkte sådan. Vi vidste, at gjorde vi det godt, kunne vi opnå noget og spille med om noget. Så her står vi med én runde tilbage, hvor to hold kæmper om titlen, og forhåbentlig bliver det os.

– Jeg tror, vi har overrasket folk i omverdenen, for jeg tror ikke, nogen troede, vi ville ligge i den her position, som vi gør, siger Paulinho.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg tror, holdet i sin nuværende udformning kommer til at spille bedre og ikke mindst mere stabilt i næste sæson, og midtjydernes ledelse har meldt soleklart ud, at truppen skal være styrket sammenlignet med nu, når transfervinduet er lukket til september.

Der skete store udskiftninger i truppen sidste sommer, og den brasilianske back kan følge cheftrænerens vurdering af, at holdet kan blive endnu bedre.

– Der har været mange nye spillere, der skal lære et nyt system, nye holdkammerater og i nogle tilfælde en ny kultur og et nyt sprog at kende. Nogen har bare brug for tid. Jeg synes, vores nye folk har gjort det godt, og at de ikke mindst har givet alt, de overhovedet kunne, hvilket er det vigtigste. Klubben har store planer i ligaen og Europa, så jeg tror bestemt på, at her er et stærkt hold i næste sæson, siger Paulinho, der selv meet vel kan ryge videre til udlandet, hvis ellers en klub kan blive enig med FCM om en transfer.

FC Midtjylland møder hjemme Silkeborg IF, mens Brøndby IF har besøg af AGF.

Begge kampe spilles, ligesom FC København-FC Nordsjælland, klokken 17 søndag, og Brøndbys målscore er så meget bedre end FCM's, at Brøndby skal smide point for, at FCM reelt har en chance for at vinde mesterskabet.

Læs om Paulinhos sandsynlige, snarlige exit fra FC Midtjylland her, og om det puslespil, der sandsynligvis venter klubben til sommer, når den vil styrke sig yderligere.



Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Brendan Rodgers i chokskifte

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Hænger Chido Obi ud

Målmand håber på Brøndby-transfer

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Lukas Lerager tæt på denne klub

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Vildt skifte i Superligaen?

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK