En større ændring af Superliga-klubbernes adgang til de tre Europa-turneringer er på vej og kan meget vel blive vedtaget til juni på et møde i UEFA.
Randers FC og Silkeborg IF har de to seneste sæsoner klaret sig godt i gruppespillet i den ny turnering Conference League.
Randers kom i gruppespillet via en sejr i pokalfinalen i 2021 over SønderjyskE, mens Silkeborg IF sidste år kom i den sidste runde af kvalifikationen til Europa League som treer, da FC Midtjylland vandt pokalturneringen, sluttede som toer og dermed gav pokalvinder-pladsen videre til SIF.
Til sommer, hvor Superligaen er ude af Top 15 på UEFA’s rangliste, ryger kun mesterholdet i Champions League-kvalifikationen, mens tre andre hold, inklusiv pokalvinderen, ryger direkte i kvalifikationen til Conference League.
Pokalvinderen får Danmarks næstbedste Europa-adgang, da man træder ind i tredje kvalifikationsrunde, mens nummer to i Superligaen sammen med den sidste danske deltager allerede træder ind i anden runde.
Internt blandt klubberne i Europa har den prioritering af pokalturneringen fået kritik, fordi pokalturneringer som oftest er langt mere tilfældige end ligaer.
Det får ifølge Tipsbladets oplysninger UEFA og klubberne via organisationen European Club Association til at lave adgangen om fra sommeren 2024, hvor de tre store Europa-turneringer lægges om til ligaspil.

For at gøre forskellen mindre mellem ligaer i Top 15 og under vil UEFA indføre, at et ekstra hold fra landene, som er nummer 16 til 33 på UEFA’s rangliste, får adgang til kvalifikationen til Europa League.
Det er en mærkbar forskel fra i dag, hvor alle andre end mesterholdet ryger direkte i kvalifikationen til den mindre attraktive Conference League.
Arbejdet med de nye turneringer har varet flere år, og mange har forventet, at det også i fremtiden ville være pokalvinderne i landene uden for Top 15, der fik landets næstmest attraktive Europa-billet.
Det ville fra 2024 altså sige Europa League-kvalifikationen, mens en liga-toer kun fik muligheden for at kvalificere sig til Conference League.
Men det bliver ifølge Tipsbladets oplysninger nu lavet om, så det i stedet bliver nummer to i de nationale ligaer fra nummer 16 til 33, der får adgang til Europa League-kvalifikationen, mens pokalvinderne fremover kommer i Conference League-kvalifikationen.
Ifølge de planer, Tipsbladet har set, skal toeren allerede træde ind i første runde af Europa League-kvalifikationen, hvilket altså betyder fire runder og otte kampe, før man når et Europa League-gruppespil.
Reformen træder i kraft i næste sæson og dikterer altså adgangen til Europa-turneringerne i 2024/25.
I dette forår er det sandsynligvis FC København eller FC Nordsjælland, der bliver mester og kommer i anden runde af Champions League-kvalifikationen, mens taberen af duellen kommer i anden runde i Conference League-kvalifikationen, såfremt man ikke bliver indhentet af et af de øvrige hold i medaljeslutspillet.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Farzam: En gave for FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling