Stor kåring: Han er SL-historiens største målmand

En jury på 38 medlemmer har kåret Lars Høgh som den største målmand i Superligaens historie.



TV3 Sport har sat sig for at kåre Superliga-historiens største målmand, forsvarsspiller, midtbanespiller, angriber og cheftræner, og til det formål har TV-stationen allieret sig med en jury på ikke færre end 38 medlemmer.

Juryen består blandt andre af Ståle Solbakken, Lynge Jakobsen, Morten Olsen og Rasmus Würtz, og de har alle skullet give point til de 10 aktører i hver kategori, de mener har sat de største aftryk. 

Søndag er vinderen af Superliga-historiens største målmand blevet offentliggjort i Onside, og vinderen blev OB-legenden Lars Høgh, der spillede ikke færre end 817 kampe for den fynske Superliga-klub.

Lars Høgh henviser Peter Kjær og Mogens Krogh til henholdsvis tredje- og andenpladsen.

– Han stod i OB altid, han stod i Superligaen altid. Der kommer jo aldrig nogen som ham. Han er indbegrebet af den perfekte målmand og det perfekte menneske, lyder det fra FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein.

Heller ikke Kenneth Emil Petersen er i tvivl om, at Lars Høgh er den største målmand i Superligaens historie. 

– Han havde de her reaktioner og var så stærk inde på stregen. Han var ikke verdens højeste målmand, men han var ekstremt reaktionsstærk, fastslår den tidligere AC Horsens- AaB- og OB-spiller.

Ståle Solbakken udtaler om Lars Høgh:

– Han var en fantastisk keeper og en fantastisk person, men han havde en aura omkring sig, som kun de allerstørste har. Derfor var han den målmand, han var. 

Med kåringen følger en check på 10.000 kroner, som overrækkes til vinderen, men den kan af gode grunde ikke gives til Lars Høgh, der som bekendt døde 8. december sidste år. I stedet modtog landstræner Kasper Hjulmand de 10.000 kroner på vegne af Lars Høghs familie. Familien har valgt at donere pengene til forskning af skjoldbruskkirtelkræft, som var den kræftform, der tog livet af Lars Høgh.

Du kan se hele programmet “Superligaens største” på Viaplay. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Stor hyldest af Mike Tullberg