Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

En ung ghaneser brænder banen af i Sverige og kan være på vej videre denne sommer, har flere svenske medier berettet.



Navnet Kojo Peprah Oppong ringer formentlig ikke mange klokker herhjemme, men det kan kan der måske blive lavet om på.

Forsvarsspilleren fra IFK Norrköping har nemlig på rekordtid udviklet sig til et kæmpe salgsemne, som et hav af klubber har et godt øje til.

Normalt velinformerede Expressen har ifølge Fotbollskanalen beskrevet, at både FC Midtjylland og FC København i løbet af foråret har været i gang med afsluttende scoutingopgaver på stopperen med henblik på et muligt bud denne sommer.

Tipsbladet fik dog dengang forklaret, at FC Midtjylland ikke kendte til ham, hvilket selvfølgelig kan have ændret sig.

Hvor han i de to danske topklubber hurtigt vil komme omkring førsteholdet, ser også noget større klubber ham an.

Chelsea, Galatasaray, RB Leipzig, RB Salzburg og Dortmund er også blevet meldt varme på den 21-årige ghaneser, men det vil formentlig være med henblik på i første omgang at være udviklingsspiller.

Kojo Peprah Oppong har lynhurtigt udviklet sig til en af Allsvenskans mest attraktive forsvarsspillere. Foto: Alamy.

De mange og ikke mindst fornemme bejlere vækker imidlertid begejstring hos Kojo Peprah Oppongs udlejede holdkammerat Ture Sandberg.

– Det er svært at sige, hvor god han er. Han er god, for han har været bedre end nogensinde, men det er helt vanvittigt med Chelsea. Han ville gøre det godt, men det er så vanvittigt, at det her er min ven, og han bliver jagtet af de her klubber, siger han ifølge fotbolltransfers.com.

Ture Sandberg er lige nu udlejet til GIF Sundsvall, hvilket Kojo Peprah Oppong også har været, uden at han brød gennem lydmuren hos dem i den næstbedste række.

– Jeg snakkede med Sundsvall, som sagde, at det gik okay. Han fik nogle røde kort, men var stabil. Det var han også i sit andet år her, hvor han gjorde det godt, men ikke var fantastisk.

– Nu er han blevet Norrköpings bedste forsvarsspiller og rygtes til Chelsea og Dortmund. Det er vanvittigt, men ingen fortjener det mere end ham, siger Ture Sandberg.

Skal han tage til Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

21-årige Kojo Peprah Oppong har fået spilletid i samtlige kampe denne sæson og er på kontrakt i IFK Norrköping frem til udgangen af 2026.



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Endelig godt nyt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Storklub meldes interesseret

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FC København-profil ude med sygdom

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

FC København-handling går verden rundt 

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Har I tabt sutten, Brøndby?