Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

En ung ghaneser brænder banen af i Sverige og kan være på vej videre denne sommer, har flere svenske medier berettet.



Navnet Kojo Peprah Oppong ringer formentlig ikke mange klokker herhjemme, men det kan kan der måske blive lavet om på.

Forsvarsspilleren fra IFK Norrköping har nemlig på rekordtid udviklet sig til et kæmpe salgsemne, som et hav af klubber har et godt øje til.

Normalt velinformerede Expressen har ifølge Fotbollskanalen beskrevet, at både FC Midtjylland og FC København i løbet af foråret har været i gang med afsluttende scoutingopgaver på stopperen med henblik på et muligt bud denne sommer.

Tipsbladet fik dog dengang forklaret, at FC Midtjylland ikke kendte til ham, hvilket selvfølgelig kan have ændret sig.

Hvor han i de to danske topklubber hurtigt vil komme omkring førsteholdet, ser også noget større klubber ham an.

Chelsea, Galatasaray, RB Leipzig, RB Salzburg og Dortmund er også blevet meldt varme på den 21-årige ghaneser, men det vil formentlig være med henblik på i første omgang at være udviklingsspiller.

Kojo Peprah Oppong har lynhurtigt udviklet sig til en af Allsvenskans mest attraktive forsvarsspillere. Foto: Alamy.

De mange og ikke mindst fornemme bejlere vækker imidlertid begejstring hos Kojo Peprah Oppongs udlejede holdkammerat Ture Sandberg.

– Det er svært at sige, hvor god han er. Han er god, for han har været bedre end nogensinde, men det er helt vanvittigt med Chelsea. Han ville gøre det godt, men det er så vanvittigt, at det her er min ven, og han bliver jagtet af de her klubber, siger han ifølge fotbolltransfers.com.

Ture Sandberg er lige nu udlejet til GIF Sundsvall, hvilket Kojo Peprah Oppong også har været, uden at han brød gennem lydmuren hos dem i den næstbedste række.

– Jeg snakkede med Sundsvall, som sagde, at det gik okay. Han fik nogle røde kort, men var stabil. Det var han også i sit andet år her, hvor han gjorde det godt, men ikke var fantastisk.

– Nu er han blevet Norrköpings bedste forsvarsspiller og rygtes til Chelsea og Dortmund. Det er vanvittigt, men ingen fortjener det mere end ham, siger Ture Sandberg.

Skal han tage til Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

21-årige Kojo Peprah Oppong har fået spilletid i samtlige kampe denne sæson og er på kontrakt i IFK Norrköping frem til udgangen af 2026.





Thomas Frank var et emne i storklub



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri


FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Superliga-spiller tiltalt for grov vold


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Morten Hjulmand til storklub?



Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Nu bekræfter FCK

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Monstertransfer i Premier League?

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Gareth Southgate i chokskifte?

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Italiensk storklub jagter William Bøving

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK



Kaoskamp ved klub-VM

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League



Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud