Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Jacob Neestrup identificerer et konkret spillemæssigt problem, som FC København kæmpede med i efteråret.



Efterårssæsonen var noget af en skuffelse for FC København, der som bekendt har overvintret på femtepladsen i Superligaen.

Men hvad var det konkret, der spillemæssigt ikke fungerede for de forsvarende danske mestre? Det spørgsmål er Jacob Neestrup blevet stillet i et spørgsmål med Viaplay.

Her peger FCK-cheftræneren på, at det undervejs i et hektisk efterår kan være svært at identificere det specifikke problem, når der er masser af mediedage og interviews nærmest hele tiden. Henover vinteren har Neestrup og co. selvsagt analyseret i dybden, hvor cheftræneren blandt andet peger på, at skader påvirkede noget af FC Københavns topniveau og bredde i efteråret.

– Men uanset hvad dykkede vi for dybt. Og hvis jeg skal være konkret på én ting i spillet, så har vi faktisk været et rigtigt, rigtigt godt preshold siden vi lavede et formationsskifte tilbage i august ’24. Vi har været dygtige til at erobre bolden meget og i gunstige positioner højt på banen, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det kombinerede vi i efteråret ’24, i foråret ’25 og i starten af den her sæson, med rigtigt godt kontraspil. Det kontraspil er gået direkte mod helvede, havde jeg nær sagt, i Superligaen. Vi har egentlig stadigvæk haft nogle rigtigt gunstige bolderobringer, men vores evne til at få scoret lette mål mod modstandere i ubalance, der har vi ikke været dygtige nok.

– Og det er noget af det, vi kommer til at arbejde på; at vi kan komme tilbage til det, således at de mål, vi skal score og de chancer, vi skal kreere, ikke kun er mod modstandere, der har 10 markspillere placeret under bolden.

FC København spiller testkamp mod Sturm Graz i eftermiddag, inden der venter et Champions League-opgør mod Napoli på tirsdag.




Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

‘Sur over Brøndby-transfer’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bekræfter FC København-historie

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over