ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke for ingenting, AGF er i hælene på FC Midtjylland i denne sæsons dødbold-statistik i Superligaen.
Frederik Tingager, Patrick Mortensen og en lang række af deres holdkammerater rager i vejret og kan tydeligvis tage fra i styrketræningslokalet, når det er nødvendigt, præcis som de kan på banen.
Der er 18-årige Frederik Emmery en lidt anden type, men det er også en stor del af appellen for AGF’s trænere og klubben, hvor man ser et stort lys i den unge spiller og hans potentiale og evner.
Han er udviklet i akademiet, AGF sætter turbo på i disse år og har store forhåbninger til.
Da Carsten V. Jensen blev præsenteret som fodbolddirektør i klubben i januar, var et af de erklærede mål, at man over tid skal have flere af de unge, egenudviklede spillere, som Frederik Emmery, til at spille en central rolle på førsteholdet.

Frederik Emmery i Superliga-debuten i maj sidste år mod Silkeborg IF. Foto: Alamy
Især i træningskampe har offensivspilleren vist, at han har hurtige fødder og kan afdrible og løbe fra mange forsvarsspillere, og arbejder han og trænerne nu på at oversætte til et så højt tempo som muligt, så talentet bliver klar til at tage yderligere minutter.
– Jeg synes, at det går meget fint. Jeg prøver at lære alt, hvad jeg kan. Jeg kan også godt mærke, at jeg har rykket mig en del efter at have været en del af det her miljø. Nu, når jeg også er med hver dag, så går man jo tæt på ens holdkammerater. Så det lærer man masser af. Jeg føler i hvert fald, at jeg har rykket mig meget, siger Frederik Emmery til Tipsbladet.
– Jeg er en spiller, der kører meget én mod én og først og fremmest er kantspiller. Det er der, jeg føler, jeg er bedst. Jeg kan også lave dybdeløb, og jeg kan spille centralt som offensiv midt. Men jeg er allermest kantspiller, hvor jeg kan udfordre modspillere.
– Og så har jeg på det seneste arbejdet meget med og talte med Uwe om, hvad jeg kan gøre bedre, og det har været på den defensive del. Så det arbejder jeg meget med, og der mangler jeg stadig lidt, siger Frederik Emmery.
Gode forbilleder i AGF
Det 18-årige AGF-talent har spillet i klubben siden 2018 og kom inden da fra HEI i Hjortshøj-Egå i den allernordligste del af byen ud mod Århusbugten.
Han suger til sig fra Patrick Mortensen, Mikael Anderson og de andre AGF-profiler, og han håber en dag at få det store gennembrud.
– Da vi var yngre, fik vi tit vist klip af Albert Grønbæk og blandt andet hans spil på U/19-holdet. Det har været, da jeg var helt ung, og jeg har set meget op til ham. Han minder også en lille smule om mig, men han er lidt mere central. Så ja, ham har jeg set meget op til, siger Frederik Emmery.

Det kræver sit at overbevise cheftræner Uwe Rösler om, at man skal på banen, ikke mindst nu, hvor AGF jagter medaljer og kvalifikation til Europa.
Så det forsøger Frederik Emmery efter bedste evne, og han er en spiller, cheftræneren regelmæssigt nævner og fremhæver for sin udvikling, også selv om Röslers stemme af og til gjalder over træningen på Fredensvang med ordrer til den unge offensivspiller, der ligesom holdkammeraterne skal følge det taktiske koncept.
– Jeg tager det, jeg kan få her i de sidste kampe. Hvis det er et minut, hvis det er fem minutter eller et kvarter, så er det det. Og når jeg så kommer ind, skal jeg bare vise, hvad jeg kan. Og jeg ved også godt, at det er nogle gode modstandere, vi skal møde nu her. Så det er bare en kæmpe oplevelse, og jeg presser bare på. Så må vi se, hvor meget det bliver til, siger Frederik Emmery.
Han spillede i efteråret fast for U/19-holdet men er nu fast omkring førsteholdet og træningen, og har fået tre korte indhop i Superligaen med en debut i maj sidste år, hvor han blev en af klubbens yngste debutanter i bedste række.
Og det giver et sus at være med, fortæller den 18-årige AGF’er.
– Når jeg varmer op, synes jeg godt, det kan være lidt nervepirrende. Men jeg føler, når jeg så kommer ind, så falder jeg lidt ind i kampen, og så synes jeg egentlig, det er okay. Så det er jo bare der, man skal spille sit spil. Men når jeg ser på fansene, når jeg løber og varmer op, kan jeg godt mærke, det er anderledes end en U/19-kamp herude, siger Frederik Emmery.
Albert Grønbæk spillede 75 Superliga-kampe for AGF, før han blev solgt for den daværende AGF-transferrekord til Bodø/Glimt.
Han er siden røget til Rennes og nu på leje i nyligt nedrykkede Southampton i Premier League.
Frederik Emmery har scoret i omtrent hver tredje kamp i U/19-ligaen og i Future Cup-kampe for AGF og har ved adskillige lejligheder i kampene vist, at han sparker både præcist og hårdt med højre og venstre.
AGF’s næste Superliga-opgave er den vigtige kamp i Parken mandag, Anden Påskedag, hvor århusianerne meget gerne vil have point i den fortsatte jagt på en topplacering.
Få også et overblik over, hvordan vi på Tipsbladet ser AGF’s situation på sommerens transfermarked, lige her.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter: Solgt til Superliga-klub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
