Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Frederik Emmery jagter spilletiden i Århus og yderligere udvikling, så han kan spille en rolle for AGF’s Superliga-hold.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke for ingenting, AGF er i hælene på FC Midtjylland i denne sæsons dødbold-statistik i Superligaen.

Frederik Tingager, Patrick Mortensen og en lang række af deres holdkammerater rager i vejret og kan tydeligvis tage fra i styrketræningslokalet, når det er nødvendigt, præcis som de kan på banen.

Der er 18-årige Frederik Emmery en lidt anden type, men det er også en stor del af appellen for AGF’s trænere og klubben, hvor man ser et stort lys i den unge spiller og hans potentiale og evner.

Han er udviklet i akademiet, AGF sætter turbo på i disse år og har store forhåbninger til.

Da Carsten V. Jensen blev præsenteret som fodbolddirektør i klubben i januar, var et af de erklærede mål, at man over tid skal have flere af de unge, egenudviklede spillere, som Frederik Emmery, til at spille en central rolle på førsteholdet.

Frederik Emmery i Superliga-debuten i maj sidste år mod Silkeborg IF. Foto: Alamy

Især i træningskampe har offensivspilleren vist, at han har hurtige fødder og kan afdrible og løbe fra mange forsvarsspillere, og arbejder han og trænerne nu på at oversætte til et så højt tempo som muligt, så talentet bliver klar til at tage yderligere minutter.

– Jeg synes, at det går meget fint. Jeg prøver at lære alt, hvad jeg kan. Jeg kan også godt mærke, at jeg har rykket mig en del efter at have været en del af det her miljø. Nu, når jeg også er med hver dag, så går man jo tæt på ens holdkammerater. Så det lærer man masser af. Jeg føler i hvert fald, at jeg har rykket mig meget, siger Frederik Emmery til Tipsbladet.

– Jeg er en spiller, der kører meget én mod én og først og fremmest er kantspiller. Det er der, jeg føler, jeg er bedst. Jeg kan også lave dybdeløb, og jeg kan spille centralt som offensiv midt. Men jeg er allermest kantspiller, hvor jeg kan udfordre modspillere.

– Og så har jeg på det seneste arbejdet meget med og talte med Uwe om, hvad jeg kan gøre bedre, og det har været på den defensive del. Så det arbejder jeg meget med, og der mangler jeg stadig lidt, siger Frederik Emmery.

Gode forbilleder i AGF

Det 18-årige AGF-talent har spillet i klubben siden 2018 og kom inden da fra HEI i Hjortshøj-Egå i den allernordligste del af byen ud mod Århusbugten.

Han suger til sig fra Patrick Mortensen, Mikael Anderson og de andre AGF-profiler, og han håber en dag at få det store gennembrud.

– Da vi var yngre, fik vi tit vist klip af Albert Grønbæk og blandt andet hans spil på U/19-holdet. Det har været, da jeg var helt ung, og jeg har set meget op til ham. Han minder også en lille smule om mig, men han er lidt mere central. Så ja, ham har jeg set meget op til, siger Frederik Emmery.

Det kræver sit at overbevise cheftræner Uwe Rösler om, at man skal på banen, ikke mindst nu, hvor AGF jagter medaljer og kvalifikation til Europa.

Så det forsøger Frederik Emmery efter bedste evne, og han er en spiller, cheftræneren regelmæssigt nævner og fremhæver for sin udvikling, også selv om Röslers stemme af og til gjalder over træningen på Fredensvang med ordrer til den unge offensivspiller, der ligesom holdkammeraterne skal følge det taktiske koncept.

– Jeg tager det, jeg kan få her i de sidste kampe. Hvis det er et minut, hvis det er fem minutter eller et kvarter, så er det det. Og når jeg så kommer ind, skal jeg bare vise, hvad jeg kan. Og jeg ved også godt, at det er nogle gode modstandere, vi skal møde nu her. Så det er bare en kæmpe oplevelse, og jeg presser bare på. Så må vi se, hvor meget det bliver til, siger Frederik Emmery.

Han spillede i efteråret fast for U/19-holdet men er nu fast omkring førsteholdet og træningen, og har fået tre korte indhop i Superligaen med en debut i maj sidste år, hvor han blev en af klubbens yngste debutanter i bedste række.

Og det giver et sus at være med, fortæller den 18-årige AGF’er.

– Når jeg varmer op, synes jeg godt, det kan være lidt nervepirrende. Men jeg føler, når jeg så kommer ind, så falder jeg lidt ind i kampen, og så synes jeg egentlig, det er okay. Så det er jo bare der, man skal spille sit spil. Men når jeg ser på fansene, når jeg løber og varmer op, kan jeg godt mærke, det er anderledes end en U/19-kamp herude, siger Frederik Emmery.

Albert Grønbæk spillede 75 Superliga-kampe for AGF, før han blev solgt for den daværende AGF-transferrekord til Bodø/Glimt.

Han er siden røget til Rennes og nu på leje i nyligt nedrykkede Southampton i Premier League.

Frederik Emmery har scoret i omtrent hver tredje kamp i U/19-ligaen og i Future Cup-kampe for AGF og har ved adskillige lejligheder i kampene vist, at han sparker både præcist og hårdt med højre og venstre.

AGF’s næste Superliga-opgave er den vigtige kamp i Parken mandag, Anden Påskedag, hvor århusianerne meget gerne vil have point i den fortsatte jagt på en topplacering.

Få også et overblik over, hvordan vi på Tipsbladet ser AGF’s situation på sommerens transfermarked, lige her.





Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’


Peter Schmeichel er dybt uforstående

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tour de France-hold lukker og slukker

Vil sprænge banken for Harry Kane

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Stor mystik omkring Emil Højlund

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

– Det skal I ikke sige til FCK!

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Elver bliver hjemme fra VM-test

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Viktor Claesson siger stop

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Silkeborg IF – FC København

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Legende revser Højlund-beslutning

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

‘Hvad fanden er det!?’

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

FCK-stjernes video går viralt

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Antonsen i overraskende exit

Tung topkamp i Paris

Holger Rune vinder sikkert

Axelsen kæmper sig videre

Stor FCK-bet: Profiler ude

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job