Stüker om salg af Lind: Det er da en fed historie

Alexander Lind var på alles læber i seneste Superliga sæson. Her bombede han mål ind i efteråret, hvorefter han gik helt i stå med målscoringen. Nu tyder alt på, at han bliver det største salg nogensinde for Silkeborg IF.



Silkeborg IF har lørdag udsendt en fondsbørsmeddelelse, hvor de opjusterer regnskabet med 27 millioner kroner, efter at klubben fra Søhøjlandet er blevet enige med en udenlansk klub om et salg af angrebsspilleren, Alexander Lind. 

Dermed er der tale om et rekordsalg for Silkeborg IF, der tidligere havde en transferrekord på 21 millioner kroner, hvilket var prisen man fik for Rasmus Carstensen og Nicolai Vallys, der begge blev solgt efter bronzesæsonen. De eneste ting der mangler før, at transferen går igennem er Alexander Linds lægetjek og eventuelt personlige detaljer.

– Jeg synes da, at det er en god historie, hvis man må sige det på den måde, så er Lind en af vores egne, jeg har kendt ham siden han var 13/14-år gammel. Jeg var med, da vi skrev hans første kontrakt med Lind og hans far, da han fyldte 15. Vi har været gennem et langt forløb måske på godt og ondt endda. Og synes jo det er fedt, at vi er nået så langt sammen. Det er da en fed historie, synes jeg, udtaler Silkeborg IFs sportschef, Jesper Stüker, til Tipsbladet.

Silkeborg er klar til at sælge til den rigtige pris

Det er kun få måneder siden, at SIlkeborg IF og Alexander Lind gav hinanden håndslag på en ny aftale, alligevel er den unge angriber nu fortid i klubben. 

– Det er altid en opvejning af økonomi, det sportslige og fremtidsudsigter, men når der kommer et tilbud af den kaliber, så vil jeg også sige, at når der har været spillere, der har været bange for at forlænge deres kontrakter med os i Silkeborg, så viser vi her, at man godt kan forlænge med os, fordi vi sælger når vi får det rigtige tilbud. Jeg tænker at det er et tillidsforhold mellem os og Alexander Lind, der gør at vi har kunne forlænge og sælge, så tæt på hinanden, forklare Jesper Stüker.

Silkeborg IF har en økonomi, der gør at de kan afvise transfers, den nyeste opjustering på 27 millioner gør, at man nu forventer, at lave et overskud i intervallet fra 52-60 millioner for regnskabsåret. Derfor er man ikke interesseret i at sælge ud af den resterende del af truppen.

– Vi skal ikke sælge ret mange flere altså, så nu må vi se, når vi kommer længere hen om vi skal sælge en spiller mere, siger Jesper Stüker.

SIF skal dog på jagt efter en ny angriber, da man kun har Tonni Adamsen i den nuværende trup, der reelt kan spille den forreste position på banen. Klubben kunne hente Asbjørn Bøndergaard hjem, der har været brandvarm for FC Fredericia, hvor han er udlejet til den kommende sæson, men man kigger umiddelbar efter en anden løsning.

– Vi kigger efter, at der skal en angriber mere ind, men Asbjørn har godt af det år dernede, vi håber han fortsætter som han har lagt ud. Også kommer han hjem til sommer, hvor vi skal være klar til at prioritere ham, så han har en god mulighed for at spille for SIF, så det er en del af overvejelserne. VI skal have en angriber ind, om det bliver en kortere eller længere aftale må vi så se, udtaler Jesper Stüker.

Silkeborg IF spiller i morgen mod Randers FC, hvor Tonni Adamsen formentlig er den eneste angriber i truppen.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Brøndby præsenterer stor profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Angriber meldes tæt på

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Højlund roser FC Københavns fans

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Norwich har budt på stor dansk profil

Dansker bomber løs mod Manchester City

Brøndby vil holde på stjerne

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

– Det er forfærdeligt

17-årig starter for FCK mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Her kan du se FC København mod Napoli

FC København byder på kantspiller

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub