Superliga-bombe: ‘Det mest vanvittige!’

Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen kalder det "det mest vanvittige," hvad der kommer af Superliga-bomber fra Nørreskoven denne torsdag.



Vejle Boldklub har velsagtens haft nogle af de mest begivenhedsrige dage i mands minde.

Søndag sikrede man sig på mirakuløs overlevelse, og torsdag sprang en regulær bombe, da det stod klart, at hovedarkitekterne bag redningsmissionen Steffen Kielstrup og Johnny Mølby er færdige med at stå i spidsen for klubben.

Tipsbladet kunne kort efter afsløre, at ingen ringere end Vejles tidligere træner Ivan Prelec, som selv valgte at forlade Nørreskoven i efteråret, overtager roret i klubben.

Dagens Superliga-bombe fra Nørreskoven har Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen meget svært ved at kapere.

– I første omgang tænkte jeg, at det er det mest vanvittige, jeg har hørt meget længe. Så tænkte jeg mig om, og overvejede for og imod, og så tænkte jeg, at det stadigvæk er det mest vanvittige, jeg har hørt meget længe. Fordi Kielstrup og Johnny Mølby lige netop var det, man sukkede efter i Vejle, efter klubben blev vristet ud af hænderne på de her udenlandske ejere og kom på lokale hænder.

– De fik ansat to trænere med VB-DNA, og som kender klubben ud og ind. De begyndte at bruge egne spiller og fandt en vej til den her overlevelse. Den her energi og glæde, de stadig løber rundt med i Vejle og omegn har fået sig et skud for boven i dag. Det kan der ikke være tvivl om.

Skulle Kielstrup og Mølby have haft chancen?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Steffen Kielstrup har ganske vist ikke den såkaldte P-licens, som det kræves for at være Superliga-træner, og derfor har Johnny Mølby formelt stået i spidsen for holdet i foråret.

Det kan altså godt lade sig gøre at komme udenom dén hage, mens Steffen Kielstrup påbegynder den højeste træneruddanelse.

– Det må virkelig være verdens største skuffelse, som Kielstrup oplever i dag. Han overtog et hold i en umulig situation, men gav det et skud, som den klubmand han er. Ingen troede vel i virkeligheden på, at det kunne lade sig gøre andet end at få en hænderlige optakt til næste sæson. Alligevel kæmpede de alle sammen for, at det kunne lykkes med både held og meget dygtighed.

– Nu vender klubben ham ryggen, sådan må det i hvert fald opleves, når ikke det han har leveret, har kvalificeret ham til at få jobbet fast. Det må virkelig være en kold spand vand i hovedet, udtaler Peter Sørensen.

Steffen Kielstrup, 40 år, har selv udtalt, at han er skuffet over klubbens beslutning. Han er desuden blevet tilbudt en rolle som assistent omkring den nye cheftræner, hvilket han har udbedt sig betænkningstid til at beslutte. Vejle har i øvrigt ikke selv meddelt, hvem der bliver klubbens nye træner.

Steffen Kielstrup har foruden en afstikker til AC Horsens spillet hele sin karriere i Vejle Boldklub, som han efter karrierestoppet har varetaget flere forskellige roller i.

Og gik man og troede, at Vejle Boldklubs sportslige ledelse havde nok at se til, så tyder det på, at de også har fundet tid til at hente veteranen Lasse Nielsen hjem til dansk fodbold – det kan du læse mere om her.

I afspilleren ovenfor kan du høre alle Peter Sørensens tanker om tingenes tilstand i Vejle Boldklub.



Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Napoli jagter Superliga-profil

Danske klubber efter Thomas Delaney

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Aflyser møde med pressen

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

OB-boss med spændende transferbesked

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Jacob Neestrup spøger i denne klub

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Zorniger kommer med klar besked

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Neestrup erkender FCM-misundelse

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

Få mål i lokalderby i Rhinland

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!