ÅRHUS (Tipsbladet): At gå fra AGF til det tyske landshold er ikke noget, der sker hver dag.
Og den tyske forsvarsspiller Yann Aurel Bisseck har da også været Inter-spiller i snart to år efter en stor transfer fra AGF.
Men forbindelsen til AGF lever stadig i bedste velgående for den tyske stopper, der har sit billede oppe på væggen i det nye akademi på Fredensvang og fortsat har kontakt til flere af de nuværende AGF-profiler.
Og for Bissecks landsmand, AGF-cheftræner Uwe Rösler, er det en fornøjelse at se Bisseck og den succes, der fortæller en masse om den yderst talentfulde forsvarsspiller men også noget om det arbejde, Uwe Rösler så mange gøre for Bisseck i Århus.
– Vi kan som fodboldklub være meget stolte, for det er altså ikke normalt at komme på Tysklands landshold, når man kommer fra AGF. Han kom fra AGF, tog til Inter og har spillet regelmæssigt der, og nu spiller han så for Tyskland. Det er en meget imponerende spiller, og det meget imponerende af os som klub at have scoutet og hentet ham. Vi udviklede ham som spiller, så han nu kan spille for Tyskland, siger Uwe Rösler, da samtalen falder på forsvarsspilleren efter århusianernes træningskamp torsdag mod AaB.

– Vi kan være virkelig stolte af at have udviklet en spiller som ham. Og jeg er stolt over, at jeg kunne hjælpe ham en smule i hans karriere. Det er mange folk her, der har lagt meget arbejde i ham, og det sætter han pris på. Han holder fortsat kontakten til os og han er stadig ydmyg. Han er én, man kun kan ønske det bedste for, siger Uwe Rösler.
Tyskland spiller ligesom Danmark Nations League-slutspilskamp 20.45, i tyskernes tilfælde mod Italien.
Rösler har holdt grundigt øje med Bisseck siden skiftet, og AGF-træneren kan se noget, mange unge spillere og trænere efter tyskerens mening kan lære af.
– Jeg følger ham i Inter og ser hans kampe. Nogle gange spiller han til højre, andre gange til venstre, og han skifter hele tiden plads. Det fortæller alt om ham, at han er i stand til at spille i begge sider på det niveau.
– Han er en meget sofistikeret spiller, og det er ikke kun det fysiske men også hans fodboldevner, der er en X-faktor. Han er tidligere midtbanespiller, og man kan se, han er vokset op som midtbanespiller. Det er en af grundene til, jeg gerne ser, at fremtidige midtstoppere spiller så længe som muligt på midtbanen, som Vincent Kompany gjorde, til han var 22, og som Bisseck gjorde, siger Uwe Rösler.
– Det udfordrer helt unge spillere mere, at de skal spille på den centrale midtbane og være bevidste om, hvad der sker 360 grader omkring dem og håndtere det. Så bliver det meget lettere at rykke tilbage på banen og have alt spillet foran sig, og man bliver mere komfortabel i boldbesiddelse. Det gør spillet lettere.
Yann Aurel Bisseck havde i AGF mandat til at søge med frem i angrebsspillet i såvel kombinationerne som når der skulle findes afslutninger.
Uwe Rösler har ved flere lejligheder fortalt, at han forsøger at udvikle flere af de nuværende AGF-stoppere, heriblandt Jonas Jensen-Abbew, til også at komme frem i raids og bruge deres gode pasningsspil aktivt i AGF’s angrebsspil.

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Flot gestus af Tadej Pogacar

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Teemu Pukki dominerer

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Har afvist flere tilbud

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Legende færdig i Wrexham?

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Tror på ny Champions League-triumf

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle
