RANDERS (Tipsbladet): I efteråret kunne Superliga-klubben Randers FC fortælle, at man taler med udenlandske investorer.
Her en række måneder senere er det fortsat uvist, om klubben bliver solgt.
Men forhandlingerne fortsætter, og det at få flere penge i kassen i Randers til den benhårde konkurrence i Superligaen er særdeles vigtigt, fortæller direktøren forud for fredagens møde med FC Midtjylland, der har et spillerbudget omkring fem gange større end Randers’.
– Vi er simpelthen nødt til at få tilført noget mere økonomi. Altså, der er ingen tvivl om, at vi har gjort det rigtig godt med den økonomi, vi har, og vi har formået at løfte den økonomi skridt for skridt, siden vi deltog i Europa. Da vi kvalificerede os til Conference Leagues gruppespil, fik vi et økonomisk boost, og det har vi bygget videre på, siger Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen til Tipsbladet.
– Siden har vi formået at hente nogle spillere ind, vi har solgt med profit, og ad den vej har vi løftet vores sportslige budget. Vi skal blive ved med hele tiden at løfte os, og det har vi været gode til. Men hullet op til de fem store, det er voldsomt i forhold til økonomien. Der er vi nødt til at få en økonomisk størrelse, hvor det bliver mere sandsynligt, at vi spiller i Top 6 hvert eneste år. Det kan være via vores nuværende model, hvor vi løfter det et lille skridt ad gangen, men det kan også være via nye investorer, som vi også har meldt ud offentligt, siger Søren Pedersen.

Randers-direktør Søren Pedersen er en travl mand med hænderne fulde i Superligaen og udviklingen af Randers FC. Foto: Alamy
Direktøren bekræfter, at han og formand Svend Lynge Jørgensen løbende har samtaler med de potentielle investorer, der er fra udlandet.
Det har tidligere forlydt, at spillerbudgettet i Randers skal skrues mærkbart op, hvis de nye investorer køber sig ind i klubben, og uden at ville gå i detaljer kan Søren Pedersen berette om markante krav til de investorer, man taler med, og til investorer i det hele taget, der overfor at købe sig ind i Randers FC.
– Der er stadig kontakt med investorer, der kan løfte økonomien i klubben og bringe os tættere på dem, vi gerne vil sammenligne os med.
– Det er svært at sige, hvor det bevæger sig hen. Jeg synes, der er en rigtig positiv dialog, en spændende dialog, og som jeg og Svend Lynge har sagt tidligere, er vores ejere heldigvis voldsomt kritiske i forhold til, hvad de vil sige ja til og acceptere. Så jeg har en god fornemmelse af, at hvis det kommer til, at klubben på et tidspunkt siger ja, så bliver det godt og det rigtige for Randers FC, siger Søren Pedersen og bekræfter, diskussionerne foregår løbende.
– Det er der. Vi sagde på generalforsamlingen i efteråret, at vi havde kontakt med potentielle investorer, og der er rigtig god dialog. Det er klart, at vi ikke kan køre den proces i al evighed, og det kommer vi heller ikke til. Men med dem, vi snakker med nu, er der så spændende et potentiale, at vi skal følge det helt til dørs, og det bliver det også, siger Søren Pedersen.
Store krav i Superligaen
Fredagens modstander FC Midtjylland er et godt eksempel på udviklingen i Superligaen.
For 12-15 år siden var FC Midtjyllands spillerbudget og faciliteter for førsteholdet ikke så meget anderledes end det, Randers har til rådighed nu.
Læs meget mere om Superligaens spillerbudgetter her
Siden er FC Midtjyllands spillerbudget gået fra niveauet 40-50 millioner kroner til at nærme sig 200 millioner kroner, FCM kan ramme senere i år eller næste år.
Nærmest samtlige andre klubber i Superligaen er også vokset markant, og i branchen går snakken om, at et middelbudget i rækken meget let kan nærme sig 50 millioner kroner allerede i næste sæson. Og det kan Søren Pedersen genkende, hvilket er en betydelig del af årsagen til, at Randers-direktøren gerne vil have flere penge i potten i Randers for at konkurrere med rivalerne.

– Det kan det sagtens. Det er der ingen tvivl om. Det er jo det, man kan sige, at alle klubberne arbejder med hver eneste dag, vi vil alle hæve vores sportslige budgetter. Det handler også om den kæmpe risiko, der er for at rykke ud af Superligaen, og den risiko har alle, der har et budget blandt de mindste eller i middelklassen. Og så kæmper de øverste med de største budgetter om at vinde noget, de har i hvert fald størst sandsynlighed for det. Men det er egentlig ligegyldigt, hvor man ligger i Superligaen, alle kæmper for at få et større budget, siger Søren Pedersen, der intet har noget imod de større beløb, når de bliver brugt fornuftigt i dansk fodbold.
– Det er den vej, det går, og jeg håber, at udviklingen fortsætter, for pengene er med til at flytte rigtig mange ting, ikke mindst i kvaliteten af arbejdet og klubbernes faciliteter. Men det skal også være bæredygtigt, så der ikke opstår bobler med store budgetter, der ikke holder vand på den længere bane, siger Søren Pedersen.
Stor tro på holdet
Fredag aften bliver svær for Randers, der for tredje kamp i streg spiller mod et af de to hold, der er de flestes bud på en mester og faktuelt de to klubber med de største budgetter i rækken.
Men randrusianerne er tre gange blevet nummer seks i mesterskabsslutspillet, så at spille med og gøre en hæderlig indsats er ikke noget, der batter i Randers.
– Vores ambition er at spille europæisk igen. Og det synes jeg muligheden er til at gå efter. Det er klart målet for det her top 6-spil.
– Vi italesætter, at det er det, vi går efter, og jeg har også bemærket, at spillerne enkeltvis giver udtryk for, at vi har truppen og holdet til at kunne gøre det. Så vi går efter det, og vi har noget statistik, der viser, at vi kan være med mod de hold, der er i Top 6, og at vi har gjort det godt mod dem tidligere i sæsonen. Så det underbygger muligheden for, at vi kan samle de point, vi skal, siger Søren Pedersen.
– Vi har en god og spændende trup, hvor vi har både rutinerede kræfter som ved, hvad det handler om, og nogle unge med potentiale og masser af gå-på-mod. Så det ser rigtig spændende ud, vi skal bare have det forløst nu.
Randers FC var sidste efterår såvel som i forårssæsonen sidste år tæt på at slå FC Midtjylland hjemme i Randers i to kampe, hvor hjemmeholdet sad på det meste af spillet men ikke kunne veksle mange chancer og lange perioder med dominans til sejr.
Randers og FC Midtjylland spiller fredag aften klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Her kan du se de danske hold i Europa
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED