RANDERS (Tipsbladet): I efteråret kunne Superliga-klubben Randers FC fortælle, at man taler med udenlandske investorer.
Her en række måneder senere er det fortsat uvist, om klubben bliver solgt.
Men forhandlingerne fortsætter, og det at få flere penge i kassen i Randers til den benhårde konkurrence i Superligaen er særdeles vigtigt, fortæller direktøren forud for fredagens møde med FC Midtjylland, der har et spillerbudget omkring fem gange større end Randers’.
– Vi er simpelthen nødt til at få tilført noget mere økonomi. Altså, der er ingen tvivl om, at vi har gjort det rigtig godt med den økonomi, vi har, og vi har formået at løfte den økonomi skridt for skridt, siden vi deltog i Europa. Da vi kvalificerede os til Conference Leagues gruppespil, fik vi et økonomisk boost, og det har vi bygget videre på, siger Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen til Tipsbladet.
– Siden har vi formået at hente nogle spillere ind, vi har solgt med profit, og ad den vej har vi løftet vores sportslige budget. Vi skal blive ved med hele tiden at løfte os, og det har vi været gode til. Men hullet op til de fem store, det er voldsomt i forhold til økonomien. Der er vi nødt til at få en økonomisk størrelse, hvor det bliver mere sandsynligt, at vi spiller i Top 6 hvert eneste år. Det kan være via vores nuværende model, hvor vi løfter det et lille skridt ad gangen, men det kan også være via nye investorer, som vi også har meldt ud offentligt, siger Søren Pedersen.

Randers-direktør Søren Pedersen er en travl mand med hænderne fulde i Superligaen og udviklingen af Randers FC. Foto: Alamy
Direktøren bekræfter, at han og formand Svend Lynge Jørgensen løbende har samtaler med de potentielle investorer, der er fra udlandet.
Det har tidligere forlydt, at spillerbudgettet i Randers skal skrues mærkbart op, hvis de nye investorer køber sig ind i klubben, og uden at ville gå i detaljer kan Søren Pedersen berette om markante krav til de investorer, man taler med, og til investorer i det hele taget, der overfor at købe sig ind i Randers FC.
– Der er stadig kontakt med investorer, der kan løfte økonomien i klubben og bringe os tættere på dem, vi gerne vil sammenligne os med.
– Det er svært at sige, hvor det bevæger sig hen. Jeg synes, der er en rigtig positiv dialog, en spændende dialog, og som jeg og Svend Lynge har sagt tidligere, er vores ejere heldigvis voldsomt kritiske i forhold til, hvad de vil sige ja til og acceptere. Så jeg har en god fornemmelse af, at hvis det kommer til, at klubben på et tidspunkt siger ja, så bliver det godt og det rigtige for Randers FC, siger Søren Pedersen og bekræfter, diskussionerne foregår løbende.
– Det er der. Vi sagde på generalforsamlingen i efteråret, at vi havde kontakt med potentielle investorer, og der er rigtig god dialog. Det er klart, at vi ikke kan køre den proces i al evighed, og det kommer vi heller ikke til. Men med dem, vi snakker med nu, er der så spændende et potentiale, at vi skal følge det helt til dørs, og det bliver det også, siger Søren Pedersen.
Store krav i Superligaen
Fredagens modstander FC Midtjylland er et godt eksempel på udviklingen i Superligaen.
For 12-15 år siden var FC Midtjyllands spillerbudget og faciliteter for førsteholdet ikke så meget anderledes end det, Randers har til rådighed nu.
Læs meget mere om Superligaens spillerbudgetter her
Siden er FC Midtjyllands spillerbudget gået fra niveauet 40-50 millioner kroner til at nærme sig 200 millioner kroner, FCM kan ramme senere i år eller næste år.
Nærmest samtlige andre klubber i Superligaen er også vokset markant, og i branchen går snakken om, at et middelbudget i rækken meget let kan nærme sig 50 millioner kroner allerede i næste sæson. Og det kan Søren Pedersen genkende, hvilket er en betydelig del af årsagen til, at Randers-direktøren gerne vil have flere penge i potten i Randers for at konkurrere med rivalerne.

– Det kan det sagtens. Det er der ingen tvivl om. Det er jo det, man kan sige, at alle klubberne arbejder med hver eneste dag, vi vil alle hæve vores sportslige budgetter. Det handler også om den kæmpe risiko, der er for at rykke ud af Superligaen, og den risiko har alle, der har et budget blandt de mindste eller i middelklassen. Og så kæmper de øverste med de største budgetter om at vinde noget, de har i hvert fald størst sandsynlighed for det. Men det er egentlig ligegyldigt, hvor man ligger i Superligaen, alle kæmper for at få et større budget, siger Søren Pedersen, der intet har noget imod de større beløb, når de bliver brugt fornuftigt i dansk fodbold.
– Det er den vej, det går, og jeg håber, at udviklingen fortsætter, for pengene er med til at flytte rigtig mange ting, ikke mindst i kvaliteten af arbejdet og klubbernes faciliteter. Men det skal også være bæredygtigt, så der ikke opstår bobler med store budgetter, der ikke holder vand på den længere bane, siger Søren Pedersen.
Stor tro på holdet
Fredag aften bliver svær for Randers, der for tredje kamp i streg spiller mod et af de to hold, der er de flestes bud på en mester og faktuelt de to klubber med de største budgetter i rækken.
Men randrusianerne er tre gange blevet nummer seks i mesterskabsslutspillet, så at spille med og gøre en hæderlig indsats er ikke noget, der batter i Randers.
– Vores ambition er at spille europæisk igen. Og det synes jeg muligheden er til at gå efter. Det er klart målet for det her top 6-spil.
– Vi italesætter, at det er det, vi går efter, og jeg har også bemærket, at spillerne enkeltvis giver udtryk for, at vi har truppen og holdet til at kunne gøre det. Så vi går efter det, og vi har noget statistik, der viser, at vi kan være med mod de hold, der er i Top 6, og at vi har gjort det godt mod dem tidligere i sæsonen. Så det underbygger muligheden for, at vi kan samle de point, vi skal, siger Søren Pedersen.
– Vi har en god og spændende trup, hvor vi har både rutinerede kræfter som ved, hvad det handler om, og nogle unge med potentiale og masser af gå-på-mod. Så det ser rigtig spændende ud, vi skal bare have det forløst nu.
Randers FC var sidste efterår såvel som i forårssæsonen sidste år tæt på at slå FC Midtjylland hjemme i Randers i to kampe, hvor hjemmeholdet sad på det meste af spillet men ikke kunne veksle mange chancer og lange perioder med dominans til sejr.
Randers og FC Midtjylland spiller fredag aften klokken 19.
LIVE
LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
AVIS
Ny melding om fremtiden
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest