Superliga-spiller tænkte: ‘Hvad fanden sker der?’

Mads Larsen nyder at se de gode ting, der sker omkring Esbjerg fortiden.



(Jysk Park) Tipsbladet: Man kan tage drengen ud af Esbjerg, men ikke Esbjerg ud af drengen.

Sådan hænger det nok sammen for Mads Larsen, der i vinter skiftede barndomsklubben, Vadehavet og 2. division ud med Kent Nielsens Silkeborg, Himmelbjerget og Superligaen.

Men selvom det går rigtig godt for midtbanespilleren i Søhøjlandet, har han ikke glemt, hvor han kommer fra. Den tidligere Esbjerg-anfører, der var med på hele den vilde nedtur, hvor rutsjebanen kun kørte ned og sjældent op igen, følger stadig EfB i tykt og tyndt. Enten fra sofaen eller på stadion, når det kan lade sig gøre.

Og én ting er sikkert: Mads Larsen er glad for den udvikling, han fra afstand ser i Esbjerg, hvor oprykkerne til 1. division er gået på juleferie på rækkens fjerdeplads.

– Det kunne være fedt, hvis de rykker op i Superligaen igen. Det er der, man føler, de skal være. Godt nok har man ikke vist det på banen, men det er en kæmpe klub, så der skal da være Superligafodbold i Esbjerg, siger Mads Larsen i et interview til Tipsbladet, inden han fortsætter:

– Den måde, Esbjerg har fået styr på det hele på, nu hvor amerikanerne ikke er der mere, afspejler sig også på banen. Holdet er kommet ind i en eller anden rytme igen og skaber gode resultater, hvilket er virkelig stærkt, taget i betragtning, at de er rykket op fra 2. division. Vi havde også et meget stærkt hold, som måske var for godt til rækken, men det viste vi ikke i den første sæson. De rykkede dog op i andet forsøg, og jeg tror helt sikkert, at niveauet har været til 1. division.

Et godt eksempel på, at den vestjyske klub nok havde spillere til mere end 2. division, er, at spillere som Emil Holten, Elias Sørensen, Mathias Jørgensen og Mads Larsen er skiftet til klubber, der spiller på et markant højere niveau, hvor de fleste af dem nyder stor succes.

– Jeg er sindssygt glad for at se, at de får succes. Vi var en meget sammentømret trup, fordi vi havde været igennem så meget sammen, hvilket også gjorde, at vi blev gode venner på kryds og tværs af omklædningsrummet. Man kan godt se, at det har påvirket noget at være inde i en dårlig periode, for når de er kommet ud og har fået luft under vingerne, har de virkelig udfoldet sig. Det har været fedt at se.

– Vi skriver sammen på kryds og tværs og snakker, når vi møder hinanden. Det er ret sjovt at se, at den ene dag spiller Emil Holten lige mod Galatasaray, og så følger man lidt med i det, samtidig med at Elias spiller i England. Det er mega fedt at følge med i. Det er på mange måder et kæmpe cadeau til den enkelte, der har arbejdet hårdt for at komme hertil.

På mange måder er de tidligere Esbjerg-spillere et godt eksempel på, hvor hurtigt det kan gå i den moderne fodboldverden. For Mads Larsen er det også vildt at se tilbage på, hvor hurtigt det rent faktisk kan ske.

– Man kan næsten ikke forestille sig, at det allerede er et år siden, vi spillede i 2. division. For nogle er det endda kun et halvt år siden, at man tænkte: ‘Hvad fanden sker der?’ Nu løber de rundt i den bedste række i Sverige, er anfører i AaB og lignende. Det kan virkelig gå stærkt.

Mads Larsen selv har, efter skiftet til Silkeborg, spillet 42 kampe i den røde trøje og nåede at blive pokalmester med klubben i sidste sæson.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – får 7-årig kontrakt


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afviser millionbud fra Superliga-klub


EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kold krig i ni måneder

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede



KOMMENTAR

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening


Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Martin Jørgensen scorer nyt job

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

‘En gennemsnitlig målmand’

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold



‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

De dropper Højlund


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

FC København køber Youssoufa Moukoko

AGF-millioner på vej?

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Mikael Anderson smadrer transferrekord



Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Hvalfangere indtager Bergen

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Makreller vinder derby i Göteborg

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå



Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark