Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud

Superligaen starter snart op igen efter en meget kort sommerpause, og tipsbladet.dk har kigget i spåkuglen og peget på fem talenter, der kan få et gennembrud i den kommende sæson.



En ny Superliga-sæson står for døren, og det er blevet tid til at lufte diverse spådomme – blandt andet om, hvem der kommer til at dominere ligaen i den kommende sæson.

De store navne som Erik Sviatchenko, Carlos Zeca og Patrick Mortensen er der styr på, men hvilke unge spillere får noget, der minder om det endelige gennembrud?

Tipsbladet.dk har kigget i spåkuglen og kommer her med fem bud.

Andreas Bruus
Forvarsspiller
21 år
Brøndby IF

Hvis der er én af de fem nævnte, der har alle muligheder for at få et stort gennembrud, er det Andreas Bruus. Den omskolede angriber havde et meget fint forår som højre wingback i Brøndby IF, og der er ingen tvivl om, at han er førstevalget på positionen, når sæsonen går i gang. Og så er det ellers op til Bruus at gribe chancen og vise, at han kan stå distancen. At Brøndby tror på Andreas Bruus, blev der sat to streger under, da klubben i juli forlængede hans kontrakt frem til 2023.

Læs også:Mere klarhed: Brøndby forventer stort underskud for 2020

Wahid Faghir
Angriber
17 år
Vejle Boldklub

Én af de mest spændende teenagere i Superligaen, og man må håbe, at Vejle Boldklub også giver Wahid Faghir, der kun lige er fyldt 17, mulighed for at vise sig frem på den store scene i dansk fodbold. Stortalentet scorede tre mål i NordicBet Ligaen i foråret, og klubber som AFC Ajax og Leicester City følger ham tæt. Notér navnet Wahid Faghir.

Ivan Mesik
Forsvarsspiller
19 år
FC Nordsjælland

Der er mange talenter at vælge imellem i FC Nordsjælland. Vi har en lille fidus til Ivan Mesik. Slovakken er egentlig midtstopper, men han har primært spillet som venstre back i FCN, og det er en spiller, cheftræner Flemming Pedersen har et godt øje til. Ivan Mesik udmærker sig blandt andet med at sparke lige godt med begge ben. Den 19-årige FC Nordsjælland-spiller er lige blevet udtaget til Slovakiets U21-landshold for første gang.

Max Fenger
Angriber
19 år
OB

Læs også:Alt om FC København: Hævnens time er kommet

Max Fenger gav store løfter om fremtiden i sidste halvdel af sæsonen i fjor, og nu skal OB-talentet følge op på de gode præstationer, som blandt andet bød på fire scoringer i Superligaen. Mart Lieder er skadet, og Issam Jebali har indtil videre ikke være nogen gevinst for OB, så der skal nok blive masser af spilletid til Max Fenger, der bærer mange fynske forhåbninger på sine skuldre. Fenger har vist, at han både har fart, udholdenhed, målnæse og blik for sine medspillere, så det er en meget spændende angriber, der løber rundt i OB

Nicolas Madsen
Midtbanespiller
20 år
FC Midtjylland

FC Midtjylland har lige forlænget med Nicolas Madsen frem til 2024, og det er en spiller, man tror meget på i den danske mesterklub. Om han får et gennembrud i den kommende sæson kan meget vel afhænge af, hvor langt ulvene når i Europa. Hvis holdet når langt, venter der formentlig Nicolas Madsen en del minutter i Superligaen, mens der kan være lang vej til spilletid, hvis FC Midtjylland igen misser et europæisk gruppespil. Midtbanespilleren noterede sig for ni kampe i den seneste halvsæson, og han viste, at han sagtens kan begå sig i Superligaen. Madsen spillede blandt andet to fine kampe mod FC København i mesterskabsspillet. 

Tipsbladet.dk kommer hvert år med et bud på fem spillere, der kan stå foran et gennembrud i Superligaen. Du kan selv vurdere, om vi ramte plet sidste år – læs her. 

Læs også:Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper
Læs også:Christian Nørgaard langer ud efter Kamil Wilczek: Han håner Brøndby
Læs også:FCK har lavet særaftale med DBU om landsholdsspillere




Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Vil undgå Bendtner-stunt

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

– De lignede lort!

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Topscorer færdig

Bliver det Chido Obis store chance?

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Medie med dyster Dorgu-melding

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

På blokken i danskerklub

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Legende med chokmelding

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul