Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Det er ikke en selvfølge, at der er udsolgt til en Superliga-kamp, slet ikke hvis man er ved at rykke ned, men i Vejle bakker fansene holdet op i tykt og tyndt.



(Vejle Stadion) Tipsbladet: De er hårdt prøvet, også mere end de fleste.

Hvis man holder med Vejle Boldklub, ved man, at fodbold ikke bare er lutter lagkage og mesterskaber på samlebånd.

De har været meget igennem de seneste 20 år, især, men alligevel står de bag holdet i tykt og tyndt, selvom der er langt til forhistoriens storhed.

Mandag aften var de igen på plads for at støtte VB, der kunne melde udsolgt af billetter til dem, der tog en tur i Nørreskoven for at støtte hjemmeholdet.

– Det var fantastisk! Det viser bare, hvad den her klub og by kan. Selvom vi ligger nede i bunden, fylder vi stadion ud, og så er det dejligt at give dem denne sejr. Jeg er sikker på, at de gav os de sidste 10 procent, så vi kunne kæmpe den hjem. For det var ikke kønt i anden halvleg, men vi holdt vores føring og fik den også udbygget til sidst, så vi kunne ikke ønske os mere, fortæller anfører Thomas Gundelund til Tipsbladet og den resterende presse efter 2-0-sejren over Lyngby.

Vejle havde i det meste af kampen resultatet i egne hænder, men hen mod de døende minutter begyndte nervøsiteten at brede sig på stadion. Det fik cheftræner Steffen Kielstrup til at tænde op under stemningen, da han ud mod publikum kraftigt gestikulerede, at nu var det tid til at komme op at stå.

– Det var dejligt, at de gjorde det. Jeg har selv prøvet at være spiller og løbe rundt derinde. Det hjælper; det giver den sidste energi, og modstanderne føler, at det er slut, der er ikke mere at komme efter. Så ja, jeg prøvede at få lidt gang i tilskuerne, fordi det synes jeg, drengene fortjener.

For nu er Vejle i sikkerhed, men de skal ikke dreje hovedet meget, før de over skulderen kan se Lyngby og AaB, der ikke giver op, før det sidste sekund er spillet – og derfor skal den flotte opbakning også følges til dørs i næste runde.

– Vi regner også med, at vi ser dem på søndag i Viborg, hvor de igen skal hjælpe os frem. Vi kan ikke gøre det uden dem. De giver os altid noget ekstra, og det har vi brug for. Så jeg håber, at de kommer på søndag, så vi igen kan levere en god præstation, afslutter Thomas Gundelund.

Vejle møder i de to sidste runder Viborg FF og Sønderjyske.



De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FC København nærmer sig Ilyas Houira

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

I svime over Oscar Schwartau

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Her vil Asien kopiere Europa

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Vild Diant Ramaj-historie

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Når jeg var alene, græd jeg

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag