(Vejle Stadion) Tipsbladet: De er hårdt prøvet, også mere end de fleste.
Hvis man holder med Vejle Boldklub, ved man, at fodbold ikke bare er lutter lagkage og mesterskaber på samlebånd.
De har været meget igennem de seneste 20 år, især, men alligevel står de bag holdet i tykt og tyndt, selvom der er langt til forhistoriens storhed.
Mandag aften var de igen på plads for at støtte VB, der kunne melde udsolgt af billetter til dem, der tog en tur i Nørreskoven for at støtte hjemmeholdet.
– Det var fantastisk! Det viser bare, hvad den her klub og by kan. Selvom vi ligger nede i bunden, fylder vi stadion ud, og så er det dejligt at give dem denne sejr. Jeg er sikker på, at de gav os de sidste 10 procent, så vi kunne kæmpe den hjem. For det var ikke kønt i anden halvleg, men vi holdt vores føring og fik den også udbygget til sidst, så vi kunne ikke ønske os mere, fortæller anfører Thomas Gundelund til Tipsbladet og den resterende presse efter 2-0-sejren over Lyngby.
Vejle havde i det meste af kampen resultatet i egne hænder, men hen mod de døende minutter begyndte nervøsiteten at brede sig på stadion. Det fik cheftræner Steffen Kielstrup til at tænde op under stemningen, da han ud mod publikum kraftigt gestikulerede, at nu var det tid til at komme op at stå.
– Det var dejligt, at de gjorde det. Jeg har selv prøvet at være spiller og løbe rundt derinde. Det hjælper; det giver den sidste energi, og modstanderne føler, at det er slut, der er ikke mere at komme efter. Så ja, jeg prøvede at få lidt gang i tilskuerne, fordi det synes jeg, drengene fortjener.
For nu er Vejle i sikkerhed, men de skal ikke dreje hovedet meget, før de over skulderen kan se Lyngby og AaB, der ikke giver op, før det sidste sekund er spillet – og derfor skal den flotte opbakning også følges til dørs i næste runde.
– Vi regner også med, at vi ser dem på søndag i Viborg, hvor de igen skal hjælpe os frem. Vi kan ikke gøre det uden dem. De giver os altid noget ekstra, og det har vi brug for. Så jeg håber, at de kommer på søndag, så vi igen kan levere en god præstation, afslutter Thomas Gundelund.
Vejle møder i de to sidste runder Viborg FF og Sønderjyske.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE