Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Det er ikke en selvfølge, at der er udsolgt til en Superliga-kamp, slet ikke hvis man er ved at rykke ned, men i Vejle bakker fansene holdet op i tykt og tyndt.



(Vejle Stadion) Tipsbladet: De er hårdt prøvet, også mere end de fleste.

Hvis man holder med Vejle Boldklub, ved man, at fodbold ikke bare er lutter lagkage og mesterskaber på samlebånd.

De har været meget igennem de seneste 20 år, især, men alligevel står de bag holdet i tykt og tyndt, selvom der er langt til forhistoriens storhed.

Mandag aften var de igen på plads for at støtte VB, der kunne melde udsolgt af billetter til dem, der tog en tur i Nørreskoven for at støtte hjemmeholdet.

– Det var fantastisk! Det viser bare, hvad den her klub og by kan. Selvom vi ligger nede i bunden, fylder vi stadion ud, og så er det dejligt at give dem denne sejr. Jeg er sikker på, at de gav os de sidste 10 procent, så vi kunne kæmpe den hjem. For det var ikke kønt i anden halvleg, men vi holdt vores føring og fik den også udbygget til sidst, så vi kunne ikke ønske os mere, fortæller anfører Thomas Gundelund til Tipsbladet og den resterende presse efter 2-0-sejren over Lyngby.

Vejle havde i det meste af kampen resultatet i egne hænder, men hen mod de døende minutter begyndte nervøsiteten at brede sig på stadion. Det fik cheftræner Steffen Kielstrup til at tænde op under stemningen, da han ud mod publikum kraftigt gestikulerede, at nu var det tid til at komme op at stå.

– Det var dejligt, at de gjorde det. Jeg har selv prøvet at være spiller og løbe rundt derinde. Det hjælper; det giver den sidste energi, og modstanderne føler, at det er slut, der er ikke mere at komme efter. Så ja, jeg prøvede at få lidt gang i tilskuerne, fordi det synes jeg, drengene fortjener.

For nu er Vejle i sikkerhed, men de skal ikke dreje hovedet meget, før de over skulderen kan se Lyngby og AaB, der ikke giver op, før det sidste sekund er spillet – og derfor skal den flotte opbakning også følges til dørs i næste runde.

– Vi regner også med, at vi ser dem på søndag i Viborg, hvor de igen skal hjælpe os frem. Vi kan ikke gøre det uden dem. De giver os altid noget ekstra, og det har vi brug for. Så jeg håber, at de kommer på søndag, så vi igen kan levere en god præstation, afslutter Thomas Gundelund.

Vejle møder i de to sidste runder Viborg FF og Sønderjyske.





Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’


Tadej vil gerne – holdet siger nej

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup

Storklub meldes varm på Adam Daghim

Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Rasmus Højlund pryder forsiden

Silkeborg IF – Brøndby IF

Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

FC Nordsjælland – OB

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Viborg FF – Randers FC

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Patrick Vieira fyret

– Udstillede hvad mange vidste

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Godt nyt om ‘AC’

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Bo Henriksen med hård erkendelse

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Rystet over Tottenham: ‘De havde INGEN idé’

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp

Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Sådan starter FCK mod Fredericia

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

Danske reserver løber Holland over ende