Brøndby er på udkig efter en ny sportsdirektør i øjeblikket, og i forhold til spillertruppen venter der også nogle store beslutninger i løbet af foråret.
Sådan lyder det fra Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i programmet 'Superliga Timen', hvor der bliver sat fokus på de spillere, der har kontraktudløb til sommer.
– Der er Daniel Wass, Radosevic, Ohi (Omoijuanfo, red.) og Klaiber. Og Rajovic skal de også tage stilling til (Rajovic er udlejet fra Watford indtil sommer, red.). Der kommer altså nogle beslutninger, som skal træffes henover det næste stykke tid i Brøndby, lyder det fra Kenneth Emil Petersen, hvorefter Peter Sørensen skærer igennem:
– Men der er én, der er sværere end alle andre. Det er selvfølgelig Daniel Wass. For jeg mener ikke, at de andre behøver nogle store overvejelser. Der er ikke nogle af de øvrige spillere, som man ville savne, hvis de ikke bliver der. Sean Klaiber var ekstremt god sidste år, men han har også været meget skuffende i år, lyder det fra Peter Sørensen.
Ifølge Peter Sørensen er Sean Klaiber formentlig løntung og derfor kan det give fin mening at kigge i en anden retning.
– Men Daniel Wass synes jeg er svær. Fordi han har som minimum samme status i Brøndby, som Patrick Mortensen har i AGF, men hvor god er han? Det er jo ikke så længe siden, at han blev voldsomt detroniseret, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Han var de facto anfører, men blev så i første omgang sat fra bestillingen som anfører og så blev han skiftet ud. Men ham (Stijn Spierings, red.), som så tog over, var ikke god nok, og derfor er han tilbage igen. Hvordan vil han udvikle sig, og hvordan vil han håndtere at måske oftere skulle sidde på bænken?
Ifølge Peter Sørensen er der ét særligt godt argument for ikke at forlænge med en spiller som Daniel Wass, hvis den rutinerede midtbanespiller ikke spiller fast.
– Hvis man har for mange meriterede spillere, der ikke spillere, så er der nogle rigtigt stærke stemmer, som kan komme til at tale en træner imod, og som kommer til at underminere den autoritet, som man står med som træner.
– Derfor er min grundlæggende holdning, at hvis man af forskellige holdninger detroniserer en spiller eller flytter en meriteret spiller fra en central status fra banen og ud på bænken, så er det bedre at komme af med dem, lyder det fra Peter Sørensen.
Du kan se hele diskussionen om Brøndbys kontraktudløb i afspilleren øverst i artiklen.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned